Surfinia w Wieżach Kwiatowych – jak o nią dbać?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Najpopularniejsza propozycja na balkony, ceniona dekoracja dla donic miejskich, skrzyń, a przede wszystkim Wież Kwiatowych — surfinia. Ta piękna, łatwa w uprawie roślina kwitnie od połowy maja aż do wczesnej jesieni. Aby zapewnić jej najlepsze warunki i maksymalnie wykorzystać jej walory, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Miasto piękne cały rokJak ukwiecić wieże kwiatowe wiosną? Czym mogą zachwycić latem, a czym… jesienią? A może interesują Cię nasadzenia w donicach XXL? Zbiór najciekawszych, sprawdzonych pomysłów na wielosezonowe ukwiecenie i aranżację przestrzeni publicznych znajdziesz w katalogu „Miasto piękne cały rok – Vademecum inspiracji Terra Group”. Daj się zainspirować - kliknij i pobierz bezpłatnie!

Surfinia a petunia

Srufnia nie jest petunią, a jedynie jej odmianą. Podstawowa różnica to pokrój: w przypadku surfinii zwisający, a petunii: lekko płożący. Zwisające pędy szybko przykrywają pojemniki, balustrady balkonów, w przypadku nasadzenia w kaskadowym kwietniku szybko czynią z niego bujną wieżę kwiatową. Surfinia przebojem zdobyła serca miłośników roślin ozdobnych zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Obecnie ma już mnóstwo odmian o wielu odcieniach (wszystkie odcienie i możliwości dekoracyjne tych pięknych kwiatów można znaleźć w Menu Ukwieceń firmy Terra).

Królowa kwiatów ozdobnych – surfinia vista

Na szczególną uwagę zasługuje surfinia vista. Wyróżnia się naprawdę szybkim wzrostem, długim i obfitym kwitnieniem. Są też bardziej odporne na warunki pogodowe. Kwiaty szybko podnoszą się po deszczu. Ze względu na wszystkie te zalety supertunia vista coraz częściej jest wybierana przy ukwiecaniu Wież Kwiatowych i innych kwietników miejskich. Zobacz, jak odmiana „Bubblegum” sprawdziła się w Olsztynie Jurajskim.

surfinia-vista-na-wiezach-kwiatowych
Surfinia vista w Olsztynie Jurajskim.

Jak pielęgnować surfinie?

Dla uzyskania pięknego efektu trzeba pamiętać o intensywnym podlewaniu. Wszystkie odmiany surfinii źle znoszą upały i w szczególnie ciepłe dni muszą być podlewane nawet dwa razy w ciągu dnia (rano i wieczorem). Należy jednak pamiętać, że nadmiar wody jest równie szkodliwy jak jej brak i skutkuje pojawieniem się chorób grzybowych — rozwaga to podstawa. Tajemnicą ogrodników jest odpowiednie podlewanie: jedynie gleby, a nie samej rośliny, co pozwoli uniknąć jej brązowienia. Wiele polskich miast zredukowało koszty wynikające z konieczności dostarczania wody, wzbogacając podłoże o TerraHydrogelVIT – odżywkę doglebową, która gromadzi wilgoć, a następnie stopniowo oddaje ją do korzeni bez dodatkowej ingerencji ze strony człowieka.

kwietniki-miejskie-surfinia
Wystarczą różne odmiany surfinii, by osiągnąć niezwykle ciekawy efekt.

Przepis na zdrowe i bujne surfinie:

  • dostarczaj wodę regularnie i nie doprowadzaj do wysychania podłoża,
  • do każdego podlewania dodawaj nawóz do roślin kwitnących,
  • oskubuj zaschnięte części roślin, szczególnie przekwitnięte kwiaty,
  • sprawdzaj, czy rośliny nie chorują na mączniaka lub czy nie żerują na nich mszyce.

Zobacz wskazówki ogrodnika, jak pielęgnować surfinie:

W stronę słońca

Surfinia w miejskich nasadzeniach w krótkim czasie wytworzy na tyle długie pędy, by całkowicie zasłonić stalową konstrukcję dekoracji. Ten rodzaj ukwiecenia doskonale sprawdził się między innymi w Świebodzinie, Świnoujściu i Wadowicach. Sekret pięknych dekoracji to racjonalne ustawienie. Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe z surfinią powinny być zlokalizowane w słonecznym stanowisku, w przeciwnym razie kwitnienie może opóźnić się nawet o kilkanaście dni.

Jak zagęścić surfinię?

Aby zagęścić surfinie, trzeba przede wszystkim pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze regularnym nawożeniu. „Żarłoczne” surfinie wymagają nawozów mineralnych (najlepszy stosunek pierwiastków: azot 1, potas 1, fosfor 3), by mogły wytworzyć maksymalnie dużą ilość kwiatów i liści. Po drugie musisz pamiętać o usuwaniu przekwitniętych czy przesuszone fragmentów roślin. Pobudzi to surfinie do wzrostu i tworzenie nowych pąków.

surfinia-rozplenica-japonska-wieze-kwiatowe
Konstrukcje Kaskadowe obsadzone surfinią i rozplenicą japońską w Lubinie.

Surfinie kompozycje w Wieżach Kwiatowych

Surfinie samodzielnie posadzone w kaskadowych kwietnikach, ze względu na niezwykle gęsto rozrastające się kwiaty, potrafią zrobić ogromne wrażenie. Wystarczy jedna odmiana lub kilka, dzięki czemu dekoracja będzie mieć różne kolory, ale to nie koniec możliwości. Surfinia świetnie komponuje się z równie szybko rozrastającymi się roślinami o podobnym pokroju, np. z ipomeą, dichondrą. Aby stworzyć ciekawe zwieńczenie kompozycji z surfinią, warto dodać na szczyt konstrukcji kaskadowej trawę ozdobną, np. rozplenicę japońską.

surfinia-kompozycje-kwietniki-wiszace-i-stojace
Wilec i surfinia to kompozycja, która pięknie prezentuje się zarówno na lampach, jak i Wieżach Kwiatowych.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz