Jak odmienić miejskie donice?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Jednolita powierzchnia donic miejskich jest elegancka i stylowa, jednak to również ogromne pole do artystycznego popisu! Poznaj najciekawsze, sprawdzone sposoby na metamorfozę gładkich pojemników:

wielkie donice gianto (10)

Źródło: www.nunoni.com

Farba w sprayu

Po pierwsze pamiętaj, że farba do metalu ani farba olejna nie nadają się do dekorowania powierzchni z polietylenu! Aby odmienić donicę wybierz na przykład lakier w aerozolu, który daje trwałą, kryjącą warstwę i jest odporne na odpryskiwanie, co szczególnie liczy się podczas dekorowania pojemników eksponowanych w przestrzeniach publicznych. Wybór farb jest ogromny, możesz swobodnie wybierać pośród sprayów odblaskowych, „świecących”, hydrofobowych, a nawet z dodatkowymi drobinkami. Efekt imponuje – wystarczy rzut okiem na efekt prac wykonanych farbą w sprayu podczas Food Truck Fest Zielona Góra, Poznań Design Days lub 8.Nocy z Designem we Wrocławiu, by to wiedzieć!

wielkie donice gianto (8)

Źródło: www.nunoni.com

Emalia do tworzyw sztucznych

Gładka powierzchnia donic to idealne podłoże dla emalii do tworzyw sztucznych. Warto docenić fakt, że w farbach tego typu rozpuszczalnikiem jest zwykła woda, dzięki czemu malowanie odbywa się bez uciążliwego zapachu i wydzielania szkodliwych substancji. Tego rodzaju farby są szczególnie zalecane do użytku podczas eventów i wydarzeń skupiających wielu widzów – np. podczas publicznego dekorowania pojemników, czyli akcji takich Pots for the City w Poznaniu. Emalia do tworzyw sztucznych schnie szczególnie szybko, nie rozpuszcza podłoża i nadaje się do tworzenia obrazów na ciemniejszej powierzchni, a nawet jako wykończenie na wcześniej naniesionej farbie.

Farba lateksowa

Przypadkowe uderzenia, gradobicie – na te i wiele innych czynników narażone są donice miejskie. Warto pomalować je więc emalią, która nie poddaje się wobec szorowania, czyli farbą lateksową.  Uwaga, do malowania donic miejskich z powodzeniem nadają się dokładnie te same farby, których używamy w warunkach domowych!

taste some art nunoni (3) (Small)

Farba lateksowa (czyli nieco udoskonalona farba akrylowa), jest szczególnie odporna na szorowanie i kontakt z wodą, dzięki czemu sprawdza się podczas dekorowania donic eksponowanych „pod chmurką”. Wystarczy wilgotna ściereczka, by powierzchnia pojemnika odzyskała dawny blask bez najmniejszej szkody dla warstwy dekoracyjnej.

Flamastry

Donice i mazaki (lub specjalne akrylowe markery) to składniki udanego miejskiego eventu, również z udziałem najmłodszych. To właśnie tą technikę wykorzystały artystki podczas metamorfozy pojemników na potrzeby akcji Wędrujące Drzewa, jaka odbyła się w Łodzi. Wzory naniesione mniej trwałymi mazakami warto dodatkowo zabezpieczyć lakierem lub bezbarwną folią.

Uwaga, powierzając to zadanie dzieciom, trzeba koniecznie kontrolować postępy prac, by uniknąć zabrudzenia odzieży lub skóry. Warto również pamiętać, by powierzone im flamastry były nietoksyczne i pozbawione szkodliwych związków chemicznych.

wędrujące donice (13)

Źródło: www.nunoni.com

Zanim pomalujesz donicę:

  1. Użyj drobnoziarnistego papieru ściernego, by lekko zmatowić powierzchnię donicy.
  2. Za pomocą płynu do mycia szyb odtłuść powierzchnię donicy i usuń ewentualne zabrudzenia.
  3. Wysusz powierzchnię za pomocą ściereczki.
  4. W razie potrzeby nałóż warstwę podkładu, by ujednolicić powierzchnię.
  5. Zabezpiecz powierzchnię pod donicą – ustaw ją na palecie lub makulaturze.
  6. Podczas pracy z toksycznymi farbami zawsze używaj maseczki, rękawiczek i unikaj bezpośredniego kontaktu z lakierem.
  7. Donice eksponowane w przestrzeni publicznej warto dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym lakierem lub dodatkową warstwą zabezpieczającej foli, by uniknąć uszkodzenia mechanicznego lub szkodliwego wpływu wilgoci i promieniowania UV.

Naklejki

Szczególnie popularnym sposobem na metamorfozę donicy miejskiej są naklejki. Nadrukowane na samoprzylepnej folii PCW, błyszczącej lub matowej, dają ogromne możliwości. Występują w dowolnych rozmiarach, mogą być dodatkowo pomalowane farbą lub flamastrami. Naklejki najwyższej jakości i odpowiednio nałożone będą zdobić pojemnik nawet przez pięć lat, i to również w przypadku dekoracji zewnętrznych. Nieskomplikowany montaż, łatwy demontaż i szczególnie ciekawy efekt dekoracyjny sprawiają, że naklejki są świetnym pomysłem na ozdobienie powierzchni donicy – tak jak zrobiono to podczas akcji Pots for the City przy okazji Poznań Design Days.

wielkie donice gianto (6)

Źródło: www.nunoni.com

Zanim przykleisz naklejki:

  1. Za pomocą płynu do mycia szyb odtłuść powierzchnię donicy i usuń ewentualne zabrudzenia.
  2. Wysusz powierzchnię za pomocą ściereczki.
  3. Zanim przejdziesz do nakładania dekoracji, pozostaw ją w płaskiej pozycji, w temperaturze pokojowej (około 24-25 stopni).
  4. Wytnij wzór wraz z warstwą zabezpieczającą i ułóż w odpowiedniej konfiguracji, by wiedzieć, w jakiej kolejności nakładać naklejki. (Większe kompozycje dobrze jest roboczo nanieść na powierzchnię donicy i zamocować taśmą samoprzylepną).
  5. W razie potrzeby nałóż warstwę podkładu, by ujednolicić powierzchnię donicy.
  6. Nanoszenie zacznij od jednego z boków, a następnie powoli i ostrożnie przesuwaj wzór po powierzchni donicy. Naklejkę stale wygładzaj ściereczką, by usunąć „bąble”.
  7. Po naklejeniu dekoracji, ostrożnie usuń folię transportową, by na powierzchni donicy została tylko naklejka.
  8. Pamiętaj, by nie nanosić naklejek podczas szczególnie dużych upałów ani podczas deszczu.
  9. Donice eksponowane w przestrzeni publicznej warto dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym lakierem lub dodatkową warstwą zabezpieczającej foli, by uniknąć uszkodzenia mechanicznego lub szkodliwego wpływu wilgoci i promieniowania UV.
wielkie donice gianto inspirowani natura (10)

Źródło: www.nunoni.com


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

1 komentarz do “Jak odmienić miejskie donice?”

Dodaj komentarz