Wędrujące drzewa

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W Łodzi właśnie ruszyła niezwykła akcja społeczna o artystycznym zabarwieniu. Cel: pokazać wszystkim, jak ważna jest zieleń we wspólnych przestrzeniach.

wędrujące donice (6)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Pokryte betonem, szare połacie polskich miast to smutna rzeczywistość… z którą wcale nie trzeba się zgadzać. Taka idea przyświeca Marcie Karbowiak, społeczniczce, a zarazem mieszkance Starego Polesia, która chciała odmienić ponury krajobraz naszych miast. Właśnie taki był początek akcji Wędrujące Drzewa, zorganizowanej przy wsparciu fundacji Greenpeace, stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani i Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” oraz marki nuno’ni, która dostarczyła wielkie donice z przyjaznego naturze materiału: polietylenu.

wędrujące donice (13)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Akcja rozpoczęła się od pomalowania dwóch wielkich donic Gianto marki nuno’ni. Na białej, gładkiej powierzchni pojemników dwie lokalne artystki: Natalia Hołub i Maria Apoleika stworzyły niepowtarzalne, bajecznie kolorowe wzory. W ten sposób organizatorzy chcieli udowodnić, że zmiana charakteru przestrzeni przy użyciu donic i roślin jest naprawdę łatwa.

wędrujące donice (3)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

26 sierpnia przy ulicy Legionów 44 w Łodzi stanęły dwie barwne donice… a przed mieszkańcami okolicy stanęło ważne zadanie. To właśnie oni zajęli się ukwiecaniem pojemników najrozmaitszymi gatunkami roślin i traw, dzięki czemu mogli samodzielnie decydować o wyglądzie swojej najbliższej okolicy.

wędrujące donice (18)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Ale to dopiero początek… W kolejnych dniach donice będą przenoszone na inne ulice Lodzi, by jak najwięcej osób mogło przekonać się, jak wielka metamorfozę może zajść w ich okolicy za sprawą zieleni.

wędrujące donice (7)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

wędrujące donice (20)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Już po kilku godzinach od inauguracji przedsięwzięcia okazało się, że w szarej przestrzeni Starego Polesia może znaleźć się miejsce dla natury i estetycznych dekoracji. Akcja Wędrujące drzewa ma być również sygnałem dla włodarzy miejskich, którzy powinny przywiązywać większą rolę do planowania zagospodarowania i ukwiecania ulic Łodzi.

wędrujące donice (2)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

To pierwsza z wielu planowanych akcji mających pokazać, jak ważna jest natura i estetyczne otoczenie dla mieszkańców polskich miast. Kolejne akcje z udziałem wielkich donic nuno’ni już niebawem!

wędrujące donice (4)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

wędrujące donice (19)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Dodaj komentarz