Żywy obraz – intrukcja krok po kroku, jak zrobić obraz z sukulentów

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wreszcie udało mi się wykonać realizację, którą planowałam już od wiosny. Po świetnym efekcie obrazu z mchu teraz postanowiłam zrobić coś na zewnątrz. Do tego projektu świetnie nadają się sukulenty. Zdecydowałam się na rojniki, które szybko rosną i są bardzo wytrzymałe. Dodatkowo szeroki wybór odmian, daje wielkie możliwości i z pewnością uda Ci się stworzyć jedyny w swoim rodzaju żywy obraz.

obraz z sukulentów oaza zieleni inspirowani (11)

Konstrukcja dla roślin

Długo zastanawiałam się nad wyborem materiałów na obraz z sukulentów. Rozważałam konstrukcję z metalu, bambusów, ale ostatecznie zdecydowałam się na drewno. W moim projekcie stworzyłam drewniany stelaż, do którego dodałam ramkę, by zamaskować łączenie pomiędzy deskami. Skrzynia została przedzielona listewkami na 6 części, które ograniczają przesypywanie się podłoża już po powieszeniu żywego obrazu. Jednak kluczową rolę w zatrzymaniu ziemi na swoim miejscu pełni metalowa kratka przymocowana do konstrukcji. Na samym początku siatka może być widoczna, ale z czasem rojniki rozrosną się i całkowicie ją zasłonią.

obraz z sukulentów oaza zieleni inspirowani (9)

Sadzenie rojników

Do wykonania żywego obrazu zastosowałam lekkie podłoże z włókna kokosowego, ziemi urodzajnej i piasku. Rojniki są posadzone tuż nad metalową kratką. Korzenie młodych sukulentów wciskałam pomiędzy oczka kraty, natomiast dla większych okazów wycinałam w kracie otwory (do tego celu można zastosować szczypce tnące). W kolejnych latach, gdy rojniki urosną i wytworzą młode sadzonki, obraz z sukulentów nabierze jeszcze więcej uroku, ponieważ stanie się on bardziej przestrzenny. Istnieje szansa, że rośliny wypuszczą kwiaty i kompozycja będzie się prezentować jeszcze lepiej. 

obraz z sukulentów oaza zieleni inspirowani (10)

Obraz z sukulentów – pielęgnacja

Jeśli obraz z sukulentów powiesisz na balkonie albo tarasie pod dachem, to rośliny podlewaj od czasu do czasu. Natomiast jeśli rosną na zewnątrz bez zadaszenia, wówczas będą potrzebować wody tylko w czasie upałów. Rojniki nie wymagają specjalnego nawożenia. Z kompozycji regularnie usuwaj kiełkujące chwasty. Niektóre odmiany sukulentów mogą zamierać po przekwitnięciu, na szczęście sąsiednie rośliny bardzo szybko zajmą ich miejsce.

Jak zrobić żywy obraz?

Czas przejść do praktyki. Żywy obraz wcale nie jest taki trudny do wykonania. Zobacz, jak w kilku krokach można stworzyć własny projekt DIY.

1. Na początku trzeba wykonać skrzynię z drewnianych desek. Jeżeli majsterkowanie nie jest Twoją najlepszą stroną, możesz po prostu kupić gotowy pojemnik.

1. Najpierw wykonujemy skrzynię z drewnianych desek.

2. Dla wzmocnienia konstrukcji żywego obrazu boczne ściany połącz za pomocą śrub i kątowników.

obraz z sukulentów oaza zieleni inspirowani (1)

3. Kiedy konstrukcja żywego obrazu jest już połączona, przytnij listwy na odpowiednią długość tak, aby powstało 6 przegródek.

obraz z sukulentów oaza zieleni inspirowani (2)

4. Zanim na stałe przymocujesz listewki, na dnie wykonanej skrzyni rozłóż folię. Dzięki niej wilgoć nie będzie wsiąkała w drewno i konstrukcja obrazu z sukulentów będzie się świetnie prezentować przez długi czas. Do przymocowania jej do ścianek możesz zastosować np. taker.

4. Folia zabezpieczy drewnianą skrzynię przed gniciem.

5. Skrzynię wypełnij lekkim podłożem z włókna kokosowego, kompostu i piasku.

5. Skrzynię wykładamy lekkim podłożem z włókna kokosowego, ziemi urodzajnej i piasku.

6. Po dodaniu podłoża na wierzchu połóż metalową siatkę.

6. Po wypełnieniu ziemią na skrzynię nakładamy metalową siatkę.

7. Sadzenie rojników najlepiej dobrze przemyśleć. Jeśli umieścisz już sadzonkę w jakimś miejscu, jej przesadzenie będzie się wiązało z ryzykiem uszkodzenia korzeni. Dlatego na samym początku najlepiej ułożyć kompozycję z sukulentów „na sucho”. Dzięki temu będziesz mógł zmieniać położenie poszczególnych okazów tak długo, aż osiągniesz zadowalający efekt.

obraz z sukulentów oaza zieleni inspirowani (6)

8. W przypadku sukulentów z większą bryłą korzeniową, by umieścić ją w podłożu, konieczne będzie rozcięcie kratki.

obraz z sukulentów oaza zieleni inspirowani (7)

9. Etap sadzenia wymaga cierpliwości i uważności. Jeśli wykonasz zadanie starannie i delikatnie będziesz mieć pewność, że korzenie nie zostaną uszkodzone, co zwiększy szanse, że wszystkie sadzonki się przyjmą. A żywy obraz będzie piękny już od samego początku.

obraz z sukulentów oaza zieleni inspirowani (8)

10. Gdy wszystkie roślinki są już w podłożu, do drewnianej konstrukcji dodaj estetyczną ramkę. Teraz pomyśl, gdzie można powiesić takie oryginalne dzieło sztuki.

10. Gotowy sukulentowy obraz będzie ozdobą przez kilka kolejnych lat.

Postaw na żywy obraz

Obraz z sukulentów to bardzo ciekawy projekt DIY. Taka dekoracja nigdy Ci się nie znudzi, ponieważ z każdym dniem będzie wyglądać inaczej. Z czasem przestrzeń będą wypełniać dzięki młodym sadzonkom czy kwiatom. Jeśli ta tematyka Cię interesuje, zajrzyj do naszego wpisu o żywym obrazie z mchu.

oaza-zieleni

Zieleń jest naszą pasją. Nasze porady ogrodnicze, inspiracje i pomysły pomogą Tobie rozwiązać "zielone" problemy.
oazazieleni.pl - porady ogrodnicze - projekty ogrodów, zielonych tarasów - ciekawe rośliny


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

2 komentarze do “Żywy obraz – intrukcja krok po kroku, jak zrobić obraz z sukulentów”

Dodaj komentarz