Drzewka na taras – jak wykorzystać duże donice?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Nie da się ukryć, że taras to nie ogród. O wiele mniejsza przestrzeń, brak trawy, roślinności posadzonej w gruncie oraz dających cień drzew to główne aspekty, które odróżniają te dwa miejsca. Na szczęście coraz więcej osób stawia na zieleń nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale też mieszkań z balkonem czy tarasem. Chociaż posadzenie naturalnej murawy, raczej będzie trudne do zrobienia, to dzięki pojemnikom na rośliny, z pewnością uda Ci się stworzyć prywatną, przystrojoną kwiatami oazę spokoju. Upragniony cień mogą zapewnić drzewka na taras, wystarczy dobrać odpowiednio duże donice.

Drzewka w donicach na tarasie – jakie pojemniki wybrać?

Aby zapewnić zdrowy rozwój drzewka na tarasie, koniecznie należy zapewnić mu odpowiednio dużą donicę. Już na etapie wybierania powinieneś wiedzieć, jak szybko rośnie dany okaz i jaka jest jego bryła korzeniowa. To pozwoli Ci oszacować wielkość pojemnika tak, by wystarczył na dłużej niż jeden sezon. W przypadku drzewka na taras rozmiar donicy jest o wiele ważniejszy niż materiał czy kolor, ponieważ przesadzanie roślinny nie tylko może okazać się trudne, czasochłonne, ale też ryzykowane dla kondycji naturalnej ozdoby. Niezależnie czy wybierasz drzewko ozdobne, iglaste, owocowe pojemnik powinien mieć przynajmniej 50 cm średnicy.

podświetlane donice TerraForm

Duże donice na taras – jaki materiał?

Jeśli chodzi o materiał dużych donic na taras, trzeba zwrócić uwagę na mrozoodporność i trwałość. Równie ważną rolę będzie odgrywać waga, najlepiej, aby nie była zbyt wysoka, ponieważ to znacznie utrudni transport. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, najczęściej wybór pada na drewno lub tworzywo sztuczne. Jakie są plus i minusy obydwóch materiałów?

Donice drewniane na taras

Plusy

 • naturalny materiał
 • estetyczny wygląd
 • latem drewniane donice mniej się nagrzewają

Minusy

 • wymagana sezonowa impregnacja
 • większe rozmiary są bardziej narażone na odkształcanie
 • ryzyko skaleczeń – wystające drzazgi

Duże donice plastikowe na taras

Plusy

 • duży wybór form i kolorów
 • lekkie
 • odporny na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne
 • łatwe w pielęgnacji

Minusy

 • nie jest wykonana z naturalnego materiału
 • w przypadku donic bez odpływu ryzyko gnicia roślin

Czy kształt donic na taras jest ważny?

Może się wydawać, że kształt donic na taras nie jest zbyt istotny i należy go dobrać do aranżacji przestrzeni oraz własnego gustu. Nie jest to prawda. Odpowiednia forma pojemnika przyczyni się do zdrowego rozwoju rośliny. Niektóre gatunki będą miały swoje wymagania w tym aspekcie, ze względu na sposób rozrastania się bryły korzeniowej.

Drzewko bonsai na taras będzie potrzebowało niskiego, ale sporego pojemnika. Natomiast wysokie donice będą odpowiednie dla iglaków, które mają palowy system korzeniowy.

duże donice TerraForm
Bogata gama kształtów i kolorów nowoczesnych donic sprawia, że stworzenie atrakcyjnej dekoracji jest czystą przyjemnością.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze donic na taras?

Drzewka na taras powinny mieć zapewniony otwór odpływowy w donicy oraz warstwę drenażu. Wybierając odmiany o zbitym systemie korzeniowym, należy zdecydować się na pojemnik z wkładką uprawną i systemem nawadniania, dzięki czemu woda łatwo przedostanie się do dolnych partii, a przesadzanie przebiegnie sprawnie i bez nadmiernego bałaganu. Aby ułatwić wodzie przenikanie w głąb pojemnika, należy stosować przepuszczalną glebę.

Jakie drzewka do donic na taras?

Drzewka na taras powinny charakteryzować się niewielką bryłą korzeniową i stosunkowo wolnym wzrostem. Gatunki mrozoodporne z powodzeniem przezimują na zewnątrz i będą stanowić oryginalna świąteczną dekorację pod warunkiem, że zapewnisz im wytrzymałą na ujemne temperatury donice.

Równie ciekawą ozdobą balkonu jest klon palmowy, którego liście jesienią nabierają intensywnego, czerwonego koloru.

Idealne drzewka na taras nasze typy:

 • wierzba japońska „Hakuro-nishiki”
 • klon palmowy
 • róża szczepiona na pniu
 • brzoza youngii

Jeśli zastanawiałeś się, czy drzewka owocowe na taras to dobry pomysł, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – zdecydowanie tak! Jednak nie należy spodziewać się, że przyniosą smakowite plony. Jabłoń i wiśnia ozdobna pięknie kwitną wiosną, a latem wytwarzają dekoracyjne owoce, utrzymujące się nawet do pierwszych przymrozków.

donice-na-taras-TerraForm

Najbardziej efektowną dekoracją tarasu, ale jednocześnie najtrudniejszą w pielęgnacji, są drzewka bonsai. Ograniczając rozrost systemu korzeniowego, można spowolnić ich naturalny wzrost, dzięki czemu bonsai nawet przez kilkaset lat do złudzenia przypomina miniaturę dorosłego drzewa. Naprawdę dobre efekty uzyskuje się w drodze przycinania i formowania, które wymagają bardzo wprawnej ręki. Najpopularniejsze odmiany bonsai to miniatury iglaków, takich jak cis, jałowiec, jodła koreańska, świerk, czy sosna, ale nawet drzewa liściaste: topole i klony. Donica do drzewka bonsai powinna być stosunkowo lekka, by jesienią można ją łatwo przenieść do wnętrza.

Jak nawozić drzewka w donicy?

Drzewka na taras wymagają obfitego nawożenia, które przypada na okres od wiosny do sierpnia. Po zakończeniu okresu wegetacji należy pamiętać o osłonięciu donic lub przeniesieniu roślin do wnętrza – okazałe drzewko bonsai w pięknej donicy będzie świetną dekoracją salonu.

drzewka-na-taras-jakie-wybrac

Wypocznij na tarasie

Drzewka na tarasie z pewnością odmienią przestrzeń, ale oprócz nich, warto zadbać o inne elementy. Zobacz nasz wpis o urządzaniu tarasu, zaczerpnij inspiracji i stwórz wymarzone miejsce do odpoczynku.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz