Łabiszyn – kujawsko-pomorskie miasto w kwiatach

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Łabiszyn to niewielkie miasto położone niedaleko Bydgoszczy. Nie jest to z pewnością pierwsze miejsce na długiej liście punktów wartych odwiedzenia w Polsce, jednak odpowiednie podejście do zieleni miejskiej sprawia, że Łabiszyn prezentuje się lepiej niż niejedno turystyczne miasto. To jeden z głównych powodów, który powinien zachęcić podróżników do odwiedzin, a włodarzy innych miejscowości do brania z tego miejsca przykładu. 

Centrum Łabiszyna

Łabiszyn wyróżnia się na tle innych miejsc w Polsce pod względem najważniejszego punktu miasta, czyli centrum. Wbrew panującej tendencji do rewitalizacji rynków, która zwykle kończy się wybetonowanym pustym placem, Łabiszyn nie poszedł tą drogą. W najbardziej reprezentatywnym miejscu wciąż można zobaczyć skwer z trawnikiem, na którym pojawiły się kaskadowe konstrukcje kwietnikowe, drzewkami, ścieżkami, ławkami, a wokół tego zapierające dech w piersiach gęsto obsadzone rabaty z kwiatami i trawami ozdobnymi. Sadzonek jest tak wiele, że całość prezentuje się wprost jak kolorowe, puchate dywany. Żeby tego było mało, włodarze Łabiszyna postawili na dodatkowy elementy dekoracyjny. Żółte, niebieskie i białe duże donice obsadzone naprawdę bujnie stanowią ozdobną dominantę. 

Najważniejszym punktem w centrum Łabiszyna jest ratusz. Jest to prosty, lecz urokliwy budynek, który również został przyozdobiony kwiatami. Z okien zwisają bujne surfinie, które do złudzenia przypominają różowe poduszki. Tam, gdzie był dostęp do gruntu, pojawiły się różowe dalie, ale na chodnikach postawiono na donice z żółtą odmianą i pióropuszem traw ozdobnych. Wokół pojemników (których kolory są dopasowane do donic znajdujących się w centralnej części rynku) wije się metalowa ławka, które zapewnia mieszkańcom dodatkowe miejsce do siedzenia. Trzeba przyznać, że jest to w równej mierze efektowne co efektywne rozwiązanie. 

Ulica Nadnotecka

Przez Łabiszyn przepływa rzeka Noteć, która dwoma rozgałęzieniami otacza Stare Miasto, czyli najbardziej reprezentatywną część miejscowości. Jednak zwiększająca się odległość od centrum wcale nie oznacza zmniejszenia stopnia dbania o przestrzeń publiczną. Na ulicy Nadnoteckiej znajdują się kolorowe, okrągłe ławki z donicami, które co roku zachwycają ukwieceniem. To kolejny wręcz książkowy przykład prosto z Łabiszyna, jakie powinno się mieć podejście do estetyki w mieście. My wprost nie możemy się napatrzeć.   

Łabiszyn piękny w każdym aspekcie 

Cały zamysł na nasadzenia nie tylko głównej części Łabiszyna, ale też niezwykła dbałość o pielęgnację roślin, sprawia, że takiego efektu pozazdrościłyby z pewnością większe miasta. Mamy wielką nadzieję, że ta fotograficzna relacja posłuży innym do inspiracji, ponieważ naszym marzeniem, ale z pewnością też wielu ludzi jest, by przestrzeń, w której żyją czy odwiedzają, prezentowała się tak estetycznie jak Łabiszyn. Co ciekawe kujawsko-pomorska miejscowość dopasowuje unikatowe i przepiękne dekoracje do sezonu. Zobacz, czym Łabiszyn zachwycał na wiosnę. 

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz