Najpiękniejsze kwiaty Bożego Narodzenia

25 listopada 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Niewiele słońca, chłód, opady śniegu, a nawet deszczu sprawiają, że nie zawsze cieszymy się dobrym nastrojem w okresie zimowym. Do tego dochodzi brak zieleni, która mogłaby urozmaicić grudniowy krajobraz.

Jednak nie wszystko stracone! W tym szczególnym czasie możemy przecież cieszyć się kolorami roślin w naszych wnętrzach. Kwiaty kwitnące na Boże Narodzenie to świetna sezonowa dekoracja, jak i pomysł na prezent.

Poinsecja – Gwiazda Betlejemska

Poinsecja to najpopularniejszy kwiat Bożego Narodzenia. Już od listopada można bez problemu nabyć ją w centrach ogrodniczych i sklepach. Niewiele osób wie, że prawdziwa nazwa tego pięknego kwiatu to wilczomlecz nadobny (Euforbia pulcherrima).

giwazda-betelejemska-kwiaty-na-boze-narodzenie-2

Ozdobą rośliny są piękne czerwone liście, które nazywane są przykwiatkami. Aby utrzymać je w odpowiedniej kondycji, trzeba niestety nieco zachodu. Poinsecja źle reaguje na zimno i gwałtowne wahania temperatur, co sprawia, że nie zawsze jest idealnym prezentem na Boże Narodzenie. Jak o nią dbać? Przede wszystkim, nową roślinę po przyniesieniu do domu, należy dokładnie otulić, by nie ucierpiała wskutek szoku termicznego. Zadbajmy o odpowiednią wilgotność i dostęp do światła – sprawdzi się doniczka z podwójnym dnem lub podstawka z wodą i kamieniami. Więcej na temat poinsecji przeczytasz tu – klik.

giwazda-betelejemska-kwiaty-na-boze-narodzenie-1

Uwaga! Poinsecja zawiera drażniący biały sok, dlatego po każdym kontakcie z rośliną, trzeba koniecznie umyć ręce. Roślina nie nadaje się również do domów z małymi dziećmi i zwierzętami.

Cyklamen perski

Nieco mniej charakterystycznym, ale równie urokliwym kwiatem na Boże Narodzenie jest cyklamen. Nie ma on szczególnych wymagań co do stanowiska – doniczka kwiatowa powinna być po prostu pełna wilgotnej ziemi. Bulwa rośliny szybko poddaje się gniciu, dlatego warto zadbać o to, by lekko wystawała ponad podłoże. W przeciwieństwie do poinsencji cyklamen ceni sobie chłód, przez co świetnie nadaje się jako grudniowa dekoracja domu – zacienione miejsce i temperatura w przedziale od 15 do 20 stopni Celsjusza jest dla niego idealna.

Cyclamen persicum

Za co kochamy cyklamen? Za różnorodność kwiatów o wygiętych do góry płatkach i niezwykle bogatą kolorystykę od czerwieni do bieli, a nawet odmiany nakrapiane.

Uwaga! Cyklamen bywa mylony z fiołkiem alpejskim, ale to zupełnie inna roślina!

Psianka

Wieczniezielona krzewinka rosnąca do 30 cm, która również sprawdza się jako świąteczna dekoracja domu, to psianka (Solanum). Ze względu na to, że roślina wytwarza jesienią owoce o intensywnym, pomarańczowym kolorze, sprawia wrażenie miniaturowej choinki. Po dodatkowym przystrojeniu psianki staje się ona jeszcze bardziej atrakcyjną propozycją na świąteczną dekorację.

Jak sprawić, by psianka cieszyła oko swoim wyglądem? Należy zapewnić jej temperaturę od 18 do 20 stopni Celsjusza i średnio intensywnie podlewać, ale także nie przesuszyć! Warto być ostrożnym – roślina jest trująca.

Ciekawostka – psianka to daleka krewna pomidorów!

Bożonarodzeniowy kaktus

Zygokaktus (Schlumbergera) znany jest również jako grudnik lub kaktus Bożego Narodzenia. Charakteryzuje się zwisłym pokrojem i gładkimi liśćmi. Dzwoneczkowate kwiaty występują w odcieniach bieli i czerwieni – czyli w kolorach świąt Bożego Narodzenia. Pochodzi z lasów tropikalnych, dlatego „lubi” wysoką wilgotność. Optymalna temperatura dla zygokaktusa to 18-22 stopnie Celsjusza.

zygokaktus-kwiaty-na-boze-narodzenie-2

Grudnik naturalnie jest epifitem – rośnie na pniach drzew, czerpiąc od nich składniki odżywcze. Jako roślina doniczkowa sprawdza się jako świąteczna dekoracja.

Więcej na temat grudnika przeczytasz tu – klik

zygokaktus-kwiaty-na-boze-narodzenie

Doniczkowe azalie

Azalia indyjska (Azalea indica) nieco różni się od znanych powszechnie azalii. Kwitnie od jesieni do wiosny, jednak stanowi nie lada wyzwanie dla ogrodnika! W zamian za dekorację przywodzącą na myśl pełne róże trzeba zapewnić jej widne stanowisko i temperaturę od 15 do 18 stopni Celsjusza. Wilgotna gleba o kwaśnym odczynie i próchnicze podłoże to podstawa!

azalia-indyska-kwiaty-na-boze-narodzenie

Spośród roślin kojarzonych ze świętami Bożego Narodzenia równie popularne są również odmiany spotykane w ogrodach: ostrokrzew, jemioła pospolita oraz ciemiernik – o nich jednak wspomnimy przy okazji kolejnego wpisu.

 

Zapisz

Zapisz