Kaktus bożonarodzeniowy – poznaj tajniki pielęgnacji grudnika 

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Kiedy wszystkie rośliny na dworze przeszły już w stan spoczynku, szansa na piękne kwiaty istnieje tylko w domowym zaciszu. Na szczęście jest taki gatunek, który nie zawodzi i kwitnie właśnie w zimowej porze. Kaktus bożonarodzeniowy to idealna propozycja dla wszystkich, którzy nie mogą się doczekać cieplejszych miesięcy lub poszukują inspiracji na naturalne świąteczne dekoracje we wnętrzu.

Grudniki to rośliny o wielu imionach. Gdy w sklepie znajdziesz doniczkę podpisaną jako kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus, bierwion zimowy, barbórka, raczek, epifylum zimowe czy też schlumbergera, to będziesz miał do czynienia z jednym i tą samym kwiatem. Dlatego niezależnie od nadanej przez ogrodnika nazwy, dowiedz się, jak pielęgnować kaktusa bożonarodzeniowego, a także co zrobić by zakwitł ponownie.

Czym wyróżnia się schlumbergera? 

Kaktus bożonarodzeniowy wyróżnia się niecodziennym czasem kwitnienia, który, w przeciwieństwie do najbardziej powszechnych roślin doniczkowych, przypada na zimowe miesiące. Urokiem schlumbergery możesz cieszyć się w momencie, gdy wokół panuje szarość i niskie temperatury. Poza tym występuje w wielu odmianach, dlatego kwiaty grudnika mają różne kolory. Bez problemu znajdziesz zygokaktusa w żywych barwach, które doskonale leczą z zimowej chandry: ciemnoróżowym, żółtym, jasnoróżowym, białym, pomarańczowym, a także ich dwukolorowymi odpowiednikami. 

kaktus-bozonarodzeniowy-kwitnie-na-swieta
Kaktus bożonarodzeniowy kwitnie zimą, a co za tym idzie, cieszy kolorami, gdy na dworze jest szaro.

Jeśli nie przepadasz za kaktusami ze względu na ostre kolce, schlumbergera to doskonała roślina dla Ciebie. Co prawda jest zaliczana do rodziny kaktusowatych, jednak nie wytwarza cierni – w ich miejsce wyrastają jedynie delikatne włoski. Kaktus bożonarodzeniowy pochodzi z Brazylii i jest rośliną tropikalną, a przy tym epifitem, czyli w naturalnych warunkach porasta pnie drzew. Pędy zygokaktusa przypominają połączone ogniwa łańcucha o ząbkowanych brzegach i osiągają około 30 cm. Na wierzchołkach tworzą się kwiaty o płatkach różnej długości.

Ciekawostka: Grudnik kwitnie na zimę, natomiast wiosną to kaktus wielkanocny zachwyca swoimi wdziękami. Dowiedz się więcej na temat wielkanocnika.

Jak pielęgnować grudnika?

Wbrew pozorom kaktus bożonarodzeniowy nie jest trudny w uprawie. By utrzymać go w dobrej kondycji, przede wszystkim nie należy go przelewać. Jak większość roślin grudniki nie znoszą stojącej w doniczce wody i zbyt długo wilgotnej ziemi. Takie warunki bardzo szybko doprowadzą do gnicia korzeni i śmierci rośliny. Oczywiście najgorszego scenariusza można uniknąć, stosując odpowiednie zasady pielęgnacyjne.

  1. Podlewaj umiarkowanie – grudniki to rośliny, które nie znoszą przeroślinę należy podlewać umiarkowanie, gdyż grudniki nie znoszą przelewania, dlatego złap za konewkę, dopiero gdy podłoże dobrze przeschnie. Kaktus bożonarodzeniowy gromadzi wodę w łodygach i lepiej zniesie okresowe przesuszenie niż za długo utrzymującą się wilgoć w doniczce. Po podlaniu nadmiar wody przeleci przez podłoże i zgromadzi się na spodzie osłonki. Koniecznie się go pozbądź.
  2. Zapewnij stanowisko o rozproszonym świetle – kaktus bożego narodzenia, w przeciwieństwie do swoich pustynnych odpowiedników, od bezpośrednich promieni słońca woli nieco bardziej oddalone od źródła światła miejsca. Schlumbergera będzie zadowolona z północnego lub zachodniego parapetu.    
  3. Umieść w przepuszczalnym podłożu – grudniki to epifity. W naturze ich korzenie nie znajdują się w ziemi, dlatego ciężka ziemia to nie jest dobry pomysł. Najlepszym rozwiązaniem będzie podłoże przeznaczone do kaktusów. Dodatkowo na spodzie doniczki umieść warstwę drenażu (sprawdzi się keramzyt, drobne kamyki czy żwir), dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że korzenie będą stały w wodzie. 
  4. Zadbaj o wilgotność powietrza – zygokatkus w naturze rośnie w lasach tropikalnych, a co za tym idzie, uwielbia wysoką wilgotność. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest raczej sucho, dobrze zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. W grę wchodzi również spryskiwanie grudnika drobną mgiełką (woda powinna być miękka lub odstana) lub ustawienie doniczki na podstawce z kamieniami i wodą. 
  5. Dostarczaj nawóz – najlepiej raz na miesiąc nawozem do kaktusów. Całkowicie zaprzestań dodawania składników odżywczych w okresie spoczynku grudnika.  
  6. Nie przesadzaj z przesadzaniem – grudniki wolą ciasne doniczki, dlatego też przesadzanie rośliny co rok nie jest wskazane. Źle dobrany, za duży rozmiar w najgorszym wypadku może doprowadzić do braku kwitnienia lub gnicia korzeni. Jeśli zastanawiasz się, kiedy będzie odpowiednia pora na przesadzanie, zajrzyj pod pojemnik z rośliną. Gdy korzenie wychodzą od spodu doniczki, to znak, że można pomyśleć o jej wymianie na większą. 
prawidlowa-pielegnacja-grudnika
Grudnik za prawidłową pielęgnację odwdzięczy się bogatym kwitnieniem.

Dlaczego kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie?

Gdy kupujesz przed świętami grudnika, masz gwarancję, że będziesz się cieszył przepięknymi kwiatami. To, czy w przyszłym roku kaktus bożonarodzeniowy zakwitnie, nie jest już takie pewne. Bardzo często zdarza się, że schlumbergera staje się gwiazdą domowych wnętrz tylko raz, a później mimo największych starań, pozostaje niczym niewyróżniającą się zieloną rośliną. Takiej sytuacji nikomu nie życzymy, dlatego warto się dowiedzieć, co zrobić, by grudnik zakwitł ponownie.

W mieszkaniu z reguły panują ustabilizowane warunki mikroklimatyczne – podobna temperatura, wilgotność. W naturze występują zmiany, które dają sygnał kaktusowi bożonarodzeniowemu, że to już najwyższa pora szykować się do kwitnięcia. Po pierwsze gdy zbliża się grudzień, a roślina ma ograniczony dostęp do światła – pozostaje w cieniu nawet do 14 godzin. Po drugie występują wahania temperatury. W dzień jest cieplej, natomiast w nocy trzeba się liczyć ze spadkiem nawet o kilka stopni Celsjusza. Dlatego by cieszyć się kwiatami grudnika, należy stworzyć dla niego podobne warunki, jakie miałby w naturalnym środowisku.

kwiat-kaktusa-bozonarodzeniowego
Na ten efekt czekają wszyscy miłośnicy roślin kwitnących na święta.

Misja – pobudzić kwitnienie

Jeśli jesteś zdeterminowany, by w grudniu mieć roślinę z pięknymi kwiatami, musisz spełnić 3 podstawowe warunki:

  1. Kaktus bożonarodzeniowy jest rośliną nocy. Zakwita w momencie kiedy w ciągu dnia dłużej jest ciemno nić jasno. Najlepiej zapewnić roślinie stanowisko, w którym dostęp do światła będzie ograniczony. Może to być północny lub zachodni parapet.
  2. Zapewnij wahania temperatury. W ciągu dnia grudnik potrzebuje około 21 stopni Celsjusza, natomiast w nocy nie pogardzi lekkim chłodkiem (15-18°C). 
  3. Daj schlumbergerze odpocząć – grudnik wymaga okresu spoczynku, by mieć pewność, że kwiaty pojawią się w okresie zimowym. W taki stan należy wprowadzić kaktusa bożonarodzeniowego od połowy sierpnia i w tym czasie grudnik należy lekko przesuszać. W związku z tym ogranicz podlewanie i nawożenie.

Gdy pomimo przestrzegania powyższych zasad, grudnik nie wypuści pąków, może to oznaczać, że doniczka jest za duża. Wtedy kaktus bożonarodzeniowy skupia się bardziej na rozwoju bryły korzeniowej niż na kwitnieniu. W takim przypadku nic już nie da się zrobić. Pozostaje poczekać i spróbować ponownie w przyszłym roku.

Pąki – połowa drogi do sukcesu

Kiedy grudnik wypuści pąki, zwróć na niego szczególną uwagę. Nie jest tajemnicą, że w przypadku nieodpowiednich warunków może je zrzucić. A nie nic gorszego nie może się przytrafić niż porażka na ostatniej prostej. W tym okresie ważne, by nie przelewać schlumbergery. Podlewaj, kiedy podłoże przeschnie, ale w niewielkich porcjach. Regularność jest niezwykle istotna, gdyż przesuszenie zygokaktusa, może zniweczyć wszelkie starania. Dobrze jest dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych, stosując nawóz do kaktusów. Przyczyną utraty pąków kwiatowych grudnika może być grzejnik, który ociepla i wysusza powietrze, przeciągi lub zmiana stanowiska. Tylko z pozoru lista wymagań, by doprowadzić grudnika do kwitnienia, jest długa. Wprowadzenie zasad w życie nie jest trudne, a poświęcenie trochę więcej uwagi, doprowadzi do świetnych rezultatów.

grudnik-dlaczego-nie-kwitnie
Jeśli grudnik wypuścił pąki, to jesteś na ostatniej prostej do uzyskania przepięknych kwiatów.

Rozmnażanie grudnika

Grudnik ma w sobie to coś. To piękna kwitnąca roślina doniczkowa, dlatego z biegiem czasu możesz zapragnąć, mieć jej więcej lub podzielić się sadzonką z kimś bliskim. Na szczęście rozmnażanie kaktusa bożonarodzeniowego jest niezwykle proste. Wystarczy odciąć lub odłamać kawałek pędu, a następnie po kilku godzinach włożyć do wilgotnego podłoża. Tak samo możesz postąpić, gdy przez podczas pielęgnacji dojdzie do odłamania części rośliny.

Bożonarodzeniowy kaktus – sposób na kwiaty na święta

Na pytanie, czy warto mieć w swoich czterech kątach grudnika, jest tylko jedna odpowiedź. Oczywiście, że „tak”. Po pierwsze, dlatego że jest to łatwa w uprawie, długowieczna roślina, a po drugie dzięki prawidłowej pielęgnacji będziesz się cieszył kwiatami na każde Boże Narodzenie. A każdy wie, że nic nie robi większego wrażenia niż naturalne ozdoby świąteczne.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

1 komentarz do “Kaktus bożonarodzeniowy – poznaj tajniki pielęgnacji grudnika ”

Dodaj komentarz