Jak uprawiać truskawki?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Sezon na truskawki już za pasem! Jeśli również uwielbiasz te słodkie owoce, stwórz swoją własną uprawę – zobacz, jak należy uprawiać je w specjalnych stołach uprawnych, donicach i skrzynkach:

Truskawki nie są wymagające – doskonale sprawdzają się w klasycznej uprawie w glebie, jednak równie dobrze poradzą sobie w donicach kwiatowych lub skrzynkach. Jeśli więc nie dysponujesz pokaźnym ogrodem, bez obaw – nadal możesz cieszyć się pysznymi, zdrowymi owocami wprost z własnego balkonu!

jak uprawiać truskawki 4 makeithome.pl

źródło: www.makeithome.pl

Owoce rosną praktycznie w każdej glebie, ale chcąc uzyskać najlepsze zbiory, warto postawić na żyzne podłoże z dużą zawartością próchnicy i lekko kwaśnym odczynie.

uprawa truskawek

Jesienią, w rok przed planowanym nasadzeniem owoców, zasil glebę obornikiem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Zadbaj o przedplon – w miejscu przeznaczonym na truskawki najpierw zasiej rośliny motylkowe, by zapewniły owocom wolne od szkodników stanowisko.

uprawa truskawek 2

Najlepszym terminem na sadzenie owoców jest lato, ale na najlepsze plony poczekasz około dwa sezony. Jedna uprawa w tym samym miejscu nie powinna trwać dłużej niż 3 lata. Najwygodniej jest sadzić truskawki w rzędach w odległości 30-40 cm pomiędzy każdą sadzonką. Zapewnisz sobie tym samym łatwy dostęp do owoców i łatwą ich pielęgnację. Nie zapomnij, że truskawek nie wolno umieszczać zbyt głęboko w ziemi!

jak uprawiać truskawki 2 makeithome.pl

źródło: www.makeithome.pl

Częste podlewanie to podstawa. Jeśli nie dysponujesz ogrodem lub miejscem na grządkach, posadź truskawki w stole uprawnym – zagwarantuje on nie tylko odpowiednią głębokość, ale również możliwość osłonięcia roślin specjalną kopułą, byś nie musiał martwić się o wpływ czynników atmosferycznych na ich kondycję.

elho terraform.pl

źródło: www.makeithome.pl

Rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich balkonów lub tarasów są podłużne skrzynki kwiatowe montowane na barierkach, które pozwalają zachować cenną przestrzeń. Co ciekawe, owoce można również wykorzystać jako element ozdobny tarasu lub balkonu – odmiana Temptation charakteryzuje się długimi pędami, które doskonale prezentują się w doniczkach dla roślin owocowych lub podwieszonych skrzynkach.

Pssst! Jeśli ustawisz doniczki dla roślin owocowych w kolumnie, uzyskasz piętrowy „kwietnik”, na którym Twoje owoce zaprezentują się jeszcze lepiej!

uprawa truskawek makeithomepl

źródło: www.makeithome.pl

Jeśli donice kwiatowe z truskawkami znajdują się na otartej przestrzeni, pamiętaj o tym, by zabezpieczyć sadzonki przed mrozem – sprawdzą się klasyczne kopczyki ze słomy. A co dla zwolenników bardziej estetycznych rozwiązań? Wybrane modele pojemników mają dopasowaną kopułę z tworzywa, która pozwala uchronić młode okazy przed wpływem ujemnych temperatur.

dodatki eko oogród makeithome.pl elho 1

źródło: www.makeithome.pl

Do wyboru masz mnóstwo odmian, różniących się odpornością na szkodniki, okresem kwitnienia, owocowania, kształtem owoców i ich smakiem. Najnowszym osiągnięciem genetyki są ananasotruskawki o białym kolorze i smaku… ananasa – te również możesz nabyć w sklepach ogrodniczych.

jak uprawiać truskawki 1 makeithome.pl

O zaletach truskawek nie trzeba wiele wspominać. Doskonale smakują pod każdą postacią: od napojów, poprzez desery i oczywiście w samodzielnym wydaniu. Paniom polecamy naturalne maseczki, które nie tylko wspomagają urodę, ale do tego smakowicie pachną!

Życzymy więc przyjemnej uprawy truskawek i… Smacznego!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

Dodaj komentarz