Uprawa lawendy – co i jak?

Uprawa lawendy – co i jak?

Tagi: lawenda, ogród ziołowy, uprawa lawendy, 18 maja 2020


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Może i nie wygląda imponująco, ale to za to jak pachnie! Lawenda zamian za swój wyjątkowy aromat nie wymaga wiele, bez problemu można uprawiać ją w ogrodzie, jak i w donicy, na domowym balkonie czy parapecie.

Purpurowe rabaty

Fioletowe pola kwitnącej lawendy to jedno z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzą na myśl, gdy ktoś wspomni o ogrodach w typie wiejskim lub angielskim. To również symbol upalnego lata i słonecznych wakacji. Co prawda lawenda pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, jednak najczęściej kojarzona jest z Prowansją, lawendowymi wzgórzami w Chorwacji, a także (nieco rzadziej) z japońską „lawendową wyspą”.

Hasło „lawenda” sprawia, że widzimy drobną, fioletową roślinę. Czy wiecie, jednak, że rodzaj lawenda (Lavandula) obejmuje niemal 40 gatunków i podgatunków? Najpopularniejsza z nich to lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), często uprawiana w ogrodach i donicach ze względu na aromat i wygląd. Purpurowa bohaterka wpisu jest wieloletnią krzewinką z drewniejącymi pędami o wysokości od 20 do 65 cm.

Niezwykłe walory zapachowe lawendy doceniono już tysiące lat temu. Była stosowana jako kadzidełko oraz pachnidło, Grecy chętnie sięgali po pyszny miód lawendowy, a Rzymianie z kolei robili cenny użytek z przeciwbakteryjnych właściwości rośliny.

A dziś?

Obecnie lawenda jest składnikiem wielu leków, czego inspiratorami byli zapewne wspomniani wcześniej Rzymianie. Znaleźć ją można również w preparatach wyciszających, nasennych, a także w olejkach do aromaterapii. Cenna wskazówka dla osób cierpiących na problemy trawienne: lawenda to doskonała przyprawa do „ciężkich” dań. Uwaga! Lawenda skutecznie odstrasza mole 😉

Jak u babci

Aromatyczna roślina kwitnie od połowy czerwca aż do pierwszych dni września, najczęściej występują kwiaty fioletowe i różowe, nieco mniej popularna jest odmiana biała. Dobrym pomysłem jest posadzenie lawendy blisko ścieżek, ponieważ najmniejsze jej muśnięcie skutkuje wydzielaniem się pięknego aromatu. Roślina ciekawie prezentuje się również jako element skalniaka lub miniogrodu ziołowego. Najbardziej urokliwie wygląda w dużych skupiskach, gdzie przywodzi na myśl wiejską kompozycję lub bajkową, sielską Prowansję.

Wymagania

Chcąc zapewnić sobie aromat lawendy na co dzień, trzeba posadzić ją na ciepłym, osłoniętym stanowisku. Sprawdzi się dobrze przepuszczalna gleba o odczynie odczyn pH pH 6,5–7,5, najlepiej, by została połączona z drobnym żwirem. Niskie wymagania pokarmowe i brak potrzeby częstego nawożenia sprawia, że lawenda świetnie zaprezentuje się nawet na rabacie mniej wprawionego ogrodnika. Jest do tego odporna na suszę, więc nie wymaga nadmiernej pielęgnacji.

Gdzie sadzić lawendę?

Lawenda doskonale prezentuje się na rabatach, jednak równie dobrze poradzi sobie nasadzona w skrzyniach kwiatowych czy donicach eksponowanych na balkonach lub parapetach. Okazy w pojemnikach zraszamy niewielką ilością wody, jednak częściej niż rośliny w ogrodowej uprawie. Zimą wymaga dodatkowego okrycia lub przeniesienia do wewnątrz.

zdjęcia: fotolia.com

« »

1 komentarz do wpisu “Uprawa lawendy – co i jak?”

Dodaj komentarz