Drzewo – solidnie zakorzeniony symbol miasta

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Wiśnie w Tokio, palmy w Los Angeles, platany w Nowym Jorku. Czy wyobrażacie sobie krajobraz tych miast bez najbardziej charakterystycznych drzew?

Może na co dzień o tym nie myślimy, jednak drzewa naprawdę mogą być symbolami miast! Zastanówcie się, co widzicie oczyma wyobraźni, myśląc o słonecznym Los Angeles. Czy pośród pejzażu widzicie złotą plażę, a nad nią… palmy*? Strzał w dziesiątkę! Za kilka chwil przekonamy Was, że to nie jedyny ‘dendrologiczny’ symbol miasta.

drzewa symbole 8

Los Angeles

Idźmy jednak dalej i skierujmy się w stronę egzotycznego Dalekiego Wschodu. Jednym z najpopularniejszych symboli Tokio i całej Japonii są przecież… delikatne kwiaty drzew wiśni. Mało tego: kwitnącym wiśniom poświęcono święto (Hanami)! Celebrowanie pierwszych kwiatów rausza, zależnie od regionu, od kwietnia do maja i trwa około tygodnia. To moment, gdy mieszkańcy miast organizują pikniki pod kwitnącymi drzewkami i w pełni świętują nadejście wiosny – wprost magiczny widok.

drzewa symbole miast 1

Tokio

Nowy Jork również ma „swoje” drzewa. Szacuje się, że co ósme rosnące w „Wielkim Jabłku” drzewo to platan. Kontynuując podróż geograficzno-przyrodniczą, przejdźmy do kolejnego pytania: czy pamiętacie, jakie drzewo jest symbolem Kanady? To właśnie liść klonu znajduje się na fladze tego kraju. Ale-ale – Europejskie miasta także mają się czym pochwalić: w Kijowie najbardziej charakterystycznym okazem są czerwone kasztany.

drzewa symbole miast 3

Nowy Jork

Przykładów można przytaczać jeszcze wiele. Pamiętajmy jednak, że nie każde miasto ma techniczne możliwości wprowadzenia drzew do swoich przestrzeni. Nie każde jest leży w słonecznej Kalifornii, ani nie każde ma tak obfity budżet jak Nowy Jork. Nie oznacza to jednak, że nie warto inwestować w drzewa-naturalne symbole miast. Decydując się na nasadzenia w donicach XXL, można wprowadzić duże okazy do okolicy, a w momencie, gdy ich system korzeniowy rozrośnie się ponad możliwości pojemnika – przesadzić go w inne miejsce lub do jeszcze większej donicy. Nigdy nie jest za późno na tworzenie kolejnych, kojarzonych z miastami elementów oraz budowanie strategii wizerunkowej w oparciu o naturę.

donice miejskie a malo ruda śląska terraform.pl

Rybnik | źródło: www.terraform.pl

Naturalny symbol miasta jest trwały i łatwo zapada w pamięci. Wszak wszystko, co kojarzy się z przyrodą, ma pozytywne konotacje – wręcz podświadomie poszukujemy takich elementów w naszej okolicy. Czy nie chcielibyście móc pochwalić się pochodzeniem z miasta, które słynie z drzew? My tak!

wielkie donice gianto rybnik nunoni 9

Rybnik | źródło: www.terraform.pl

wielkie donice nunoni Gianto Bochnia 2

Bochnia | źródło: www.terraform.pl

*Palmy z naukowego punktu widzenia są trawami, jednak ze względu na rozmiar na potrzeby tego wpisu postrzegamy je w kategoriach drzew.

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz