Drzewo – solidnie zakorzeniony symbol miasta

Tagi: donice xxl, drzewa w mieście, przestrzeń miejska, wizerunek, 13 lutego 2019
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Wiśnie w Tokio, palmy w Los Angeles, platany w Nowym Jorku. Czy wyobrażacie sobie krajobraz tych miast bez najbardziej charakterystycznych drzew?

Może na co dzień o tym nie myślimy, jednak drzewa naprawdę mogą być symbolami miast! Zastanówcie się, co widzicie oczyma wyobraźni, myśląc o słonecznym Los Angeles. Czy pośród pejzażu widzicie złotą plażę, a nad nią… palmy*? Strzał w dziesiątkę! Za kilka chwil przekonamy Was, że to nie jedyny ‘dendrologiczny’ symbol miasta.

Los Angeles

Idźmy jednak dalej i skierujmy się w stronę egzotycznego Dalekiego Wschodu. Jednym z najpopularniejszych symboli Tokio i całej Japonii są przecież… delikatne kwiaty drzew wiśni. Mało tego: kwitnącym wiśniom poświęcono święto (Hanami)! Celebrowanie pierwszych kwiatów rausza, zależnie od regionu, od kwietnia do maja i trwa około tygodnia. To moment, gdy mieszkańcy miast organizują pikniki pod kwitnącymi drzewkami i w pełni świętują nadejście wiosny – wprost magiczny widok.

Tokio

Nowy Jork również ma „swoje” drzewa. Szacuje się, że co ósme rosnące w „Wielkim Jabłku” drzewo to platan. Kontynuując podróż geograficzno-przyrodniczą, przejdźmy do kolejnego pytania: czy pamiętacie, jakie drzewo jest symbolem Kanady? To właśnie liść klonu znajduje się na fladze tego kraju. Ale-ale – Europejskie miasta także mają się czym pochwalić: w Kijowie najbardziej charakterystycznym okazem są czerwone kasztany.

Nowy Jork

Przykładów można przytaczać jeszcze wiele. Pamiętajmy jednak, że nie każde miasto ma techniczne możliwości wprowadzenia drzew do swoich przestrzeni. Nie każde jest leży w słonecznej Kalifornii, ani nie każde ma tak obfity budżet jak Nowy Jork. Nie oznacza to jednak, że nie warto inwestować w drzewa-naturalne symbole miast. Decydując się na nasadzenia w donicach XXL, można wprowadzić duże okazy do okolicy, a w momencie, gdy ich system korzeniowy rozrośnie się ponad możliwości pojemnika – przesadzić go w inne miejsce lub do jeszcze większej donicy. Nigdy nie jest za późno na tworzenie kolejnych, kojarzonych z miastami elementów oraz budowanie strategii wizerunkowej w oparciu o naturę.

donice miejskie a malo ruda śląska terraform.pl

Rybnik | źródło: www.terraform.pl

Naturalny symbol miasta jest trwały i łatwo zapada w pamięci. Wszak wszystko, co kojarzy się z przyrodą, ma pozytywne konotacje – wręcz podświadomie poszukujemy takich elementów w naszej okolicy. Czy nie chcielibyście móc pochwalić się pochodzeniem z miasta, które słynie z drzew? My tak!

Rybnik | źródło: www.terraform.pl

Bochnia | źródło: www.terraform.pl

*Palmy z naukowego punktu widzenia są trawami, jednak ze względu na rozmiar na potrzeby tego wpisu postrzegamy je w kategoriach drzew.