Klon, grab, lipa – to najpopularniejsze gatunki drzew, jakie można spotkać w przestrzeni publicznej. Przed okazałymi roślinami stoją bardzo ważne zadania – zaopatrywanie ludzi w tlen, ale też urozmaicanie otoczenia. Coraz częściej mieszkańcy skarżą się na brak zieleni głównych punktach miasta. Czy istnieje szansa na rozwiązanie tego problemu? Jedną z opcji, która nie wymaga przeprowadzenia drogich i uciążliwych remontów są duże pojemniki na rośliny. Zobacz, jak drzewa w donicy potrafią odmienić przestrzeń.
Szansa na dodatkową zieleń – drzewa w donicy
W dobie powszechnego zabudowywania centrów budynkami mieszkalnymi czy usługowymi znajdzie się również miejsce dla roślin, i to wcale nie tych małych! Drzewa w donicy wypełnią pustą przestrzeń tam, gdzie najbardziej brakuje nasadzeń, szczególnie na wybetonowanych placach, parkingach czy patio. Decydując się na drzewa w donicach można zyskać wiele dodatkowych korzyści, w tym między innymi kolorowy akcent, który ożywi szarą, niewyróżniającą się przestrzeń, a także odrobinę cienia, tak bardzo potrzebną w przypadku szybko nagrzewającej się powierzchni.
Co wsadzić w duże donice?
Podstawowa kwestia, by w przestrzeni mogły pojawić się drzewa w donicy, należy zwrócić uwagę na rozmiar pojemnika. W za małym nawet niewielka roślina wieloletnia nie będzie czuć się dobrze, a co dopiero klon czy brzoza. Wybrana roślina powinna być odporna na suszę czy przymrozki. Dodatkowo najlepiej sprawdzi się gatunek, który charakteryzuje się powolnym wzrostem oraz zwartym systemem korzeniowym, któremu nie przeszkadzają ograniczenia.
W przeciwnym przypadku może się okazać, że naturalna ozdoba bardzo szybko przerośnie pojemnik, w którym została posadzona. Wydawać by się mogło, że przez powyższe wytyczne sprawiają, że wybór drzew będzie niezwykle mały. Jednak gdy postawi się na naprawdę duże donice, oferta znacznie się poszerzy.
Klasyczne drzewa w donicach
Najczęstszym wyborem drzew do donic, które pojawiają się na balkonach czy tarasach to:
- klon polny, palmowy,
- jarząb pospolity,
- surminia bignoniowa,
- brzoza papierowa,
- robinia akacjowa,
- grab pospolity.
Drzewa te potrafią poradzić sobie w donicach w przestrzeni prywatnej, dlatego równie dobrze sprawdza się miejscach publicznych, gdzie rozmiar pojemników jest znacznie większy. Wysokość donic miejskich może wahać między 55 cm a 160 cm (tylko mierzy największy model Gianto Grande).
Rośliny zimozielone do donic – zieleń przez cały rok
Drugą równie popularną opcją, jeśli chodzi o drzewa w donicy są rośliny zimozielone. Wybór ten nie może dziwić, pozwalają one zachować zieleń nawet jesienią i zimą, kiedy liście innych gatunków będą opadać. Do najpopularniejszych opcji zaliczane są różne odmiany żywotnika, cisu, świerka. Więcej na ten temat, znajdziesz we wpisie o roślinach zimozielonych.
Palma w donicy – egzotyczny akcent
Sadzenie drzew w donicach ma ważną zaletę – rośliny nie są umieszczone na stałe w gruncie, a w pojemniku. Dzięki temu mogą być przetransportowane, a co za tym idzie istnieje szansa na przezimowanie w innym miejscu gatunków egzotycznych. To pozwala na wprowadzenie do przestrzeni miejskiej bardzo lubianych przez mieszkańców i turystów palm. Duże donice Gianto mają w dolnej części wykonane żłobienia, by ułatwić transport na przykład za pomocą wózka widłowego (więcej na ten temat, we wpisie o mobilnej zieleni).
Drzewa ozdobne w donicach – kawałek raju w mieście
Drzewa w przestrzeni miejskiej są potrzebne przede wszystkim do dostarczania tlenu, a także wytwarzania cienia. Jednak dlaczego, by nie dodać też funkcji czysto dekoracyjnej. Jeśli wybierzesz gatunki ozdobne, miasto zyska mały kawałek raju w mieście. Zobacz piękną realizację z Kindberg.
Jaką donicę na drzewo wybrać?
Odpowiedni kolor czy też pojemność to tylko początek rozważań. Pod uwagę warto wziąć szereg dodatkowych czynników, w tym między innymi charakter zabudowy okolicy (zabytkowy, tradycyjny czy nowoczesny), potrzeby mieszkańców (donica z ławką do wypoczynku w okolicy zamieszkałej przez seniorów czy kolorowy pojemnik w okolicy przedszkola) i wiele, wiele innych. Powodem do dyskusji są również parametry techniczne donic miejskich.
Aby drzewa w donicy cieszyły oko przez wiele lat, trzeba wybrać pojemnik, który będzie:
- odporny na uszkodzenia mechaniczne, zapewniającej niezmieniony wygląd nawet w przypadku aktów wandalizmu, czy innych niespodziewanych zdarzeń,
- ważył stosunkowo niedużo, niska masa umożliwi swobodny transport i bezproblemowe ustawienie dużych donic w docelowym miejscu,
- odporny na promieniowanie UV, dzięki czemu zachowa żywy kolor przez lata,
- estetyczny oraz dopasowany do otaczającej go przestrzeni i architektury,
- posiadał systemu podwójnego dna, który pozwoli odprowadzić nadmiar wody, a także zapewni odpowiednie napowietrzenie i dzięki temu wyeliminuje się ryzyko gnicia korzeni,
- wykony z tworzyw pozyskanych z recyklingu, by móc chronić środowisko.
Wszystkie wymienione wyżej parametry spełniają donice miejskie z kolekcji TerraForm, a przede wszystkim najchętniej wybierany przez włodarzy polskich, a nawet zagranicznych miast model Gianto. Duża donica o klasycznej formie może przywodzić na myśl pojemniki z domowych parapetów, a co za tym idzie, sprawnie łączy minimalistyczny wygląd z wyjątkowo solidnym wykonaniem. Drzewa w donicy mają dobre warunki do wzrostu dzięki wręcz gigantycznej pojemności, gwarantującej niezbędną przestrzeń dla swobodnego rozwoju systemu korzeniowego. Wyłącznie zdrowa roślina może odwdzięczyć się za odpowiednią opieką atrakcyjnym wyglądem i zbawiennym wpływem na samopoczucie mieszańców.
Donica miejska Gianto w wielu wariantach
Nie ulega wątpliwości, że klasycznie wyglądające pojemniki Gianto to idealna donice na drzewa. Jednak w ofercie Terraform znajdują się inne rozwiązania z grupy małej architektury miejskiej, które również doskonale sprawdzą się w przypadku nasadzeń drzew. Do największych wariantów zalicza się Gianto Grande oraz Tablo. W ich przypadku można sobie pozwolić na naprawdę duże okazy. Pomimo niższej wysokości Sito oraz Plane Ring Lux również pozwolą na zdrowy rozwój roślin.
Oprócz kolekcji Gianto dostępne są też duże donice metalowe Urbana, które można uzupełnić dodatkowymi meblami miejskimi takimi, jak ławki, stojaki rowerowe czy barierki. Dzięki temu przestrzeń zyska nie tylko wysoką zieleń, ale też zostanie mądrze i użytecznie umeblowana eleganckimi i pasującymi do siebie elementami. Koniecznie zobacz, jak mała architektura z kolekcji Urbano odmieniła Legnicę.
Miasta, które postawiły na drzewa w donicy
W przypadku nasadzeń w przestrzeniach publicznych liczy się również mobilność: drzewa w donicy mogą być wówczas swobodnie przenoszone w przypadku organizacji imprez, a już po ich zakończeniu szybko wrócić na docelowe miejsce. Najbardziej jednak warto docenić odporność i wytrzymałe materiały, z których wykonane są pojemniki Gianto. Wszystko za sprawą polietylenu – materiału, który nie poddaje się uszkodzeniom mechanicznym: na jego powierzchni nie powstają pęknięcia, a on sam jest banalnie łatwy w pielęgnacji ze względu na gładką fakturę.
Przemyślana konstrukcja sprawia, że nawet duże okazy będą stabilnie osadzone i bez najmniejszej szkody przetrwają nawet najbardziej kapryśną polską pogodę. Drzewa w donicy pozwolą urozmaicić miejsca, do których nie mogłyby trafić w naturalnej postaci – tak jak w Rybniku, Poznaniu, Bochni, Sosnowcu, Warszawie, Legnicy, Wrocławiu, Gostyniu, Skwierzynie, Mikołajkach, Gdańsku. Piękne przykłady drzew w donicy można podziwiać też za granicą np. w nimieckim Bad Rappenau, Schkeuditz, Torgau, czy austrackim Leonding.
Czy Twoje miasto pójdzie za ich przykładem?
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]