Mobilna zieleń wjechała do naszych miast

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Zieleń miejska staje się niemal tak samo „mobilna” jak telefony czy telewizja. Zamiast na stałe nasadzonych drzew i krzewów, coraz częściej pojawiają się przenośne donice, które są kompromisem pomiędzy dwoma potrzebami: otaczania się zielenią i tworzenia coraz to nowej, wolnej przestrzeni w miastach.

Wracamy do korzeni

W ostatnich latach daje się zauważyć wyraźny trend powrotu do natury we wspólnych przestrzeniach. Pojawiają się kolejne skwery, a tam, gdzie nie sposób wygospodarować dla nich miejsca, trafiają kwietniki i wielkie donice z drzewami, kwiatami ozdobnymi czy krzewami. Równolegle rozbrzmiał kolejny głos w dyskusji nad zielenią w miastach: ta od czasu do czasu powinna ustępować miejsca innym elementom lub zwalniać przestrzeń dla cyklicznych wydarzeń. Zieleń powinna być również mobilna!

wielkie-donice-gianto-rybnik-nunoni-3

Rybnik | źródło: www.terraform.pl

Sprostać potrzebom

Tym samym przed miejskimi architektami pojawiło się nie lada wyzwanie – muszą pogodzić oni interesy kierowców – ci potrzebują nowych parkingów, pieszych – którzy chcą mieć kontakt z naturą (w estetycznym wydaniu), jak i ogółu mieszkańców, doraźnie potrzebujących dodatkowej przestrzeni lub… inspirującej zmiany.

Mobilna zieleń miejska staje się odpowiedzią na tak zdefiniowane potrzeby. Sprawdza się tam, gdzie nie ma miejsca na nasadzenia w podłożu ze względu na brukowaną nawierzchnię bądź skomplikowaną sieć podziemnej infrastruktury. To również rozwiązanie dla miejsc o zróżnicowanych zastosowaniach, na przykład placów czy rynków, a także sposób na uniknięcie niedogodności związanych z zimą i jesienią, kiedy to kwiaty nie kwitną, a pojemniki powinny trafić do magazynów.

donice miejskie gianto legnica terraform (5)

Legnica | źródło: www.terraform.pl

Takie przenośne elementy pozwalają nie tylko wprowadzać do przestrzeni zieleń, ale również atrakcyjną formę poprzez ciekawe projekty czy gamę kolorów. Wieże kwiatowe mogą być dowolnie ukwiecane, co pozwala tworzyć sezonowe, zmienne kompozycje.

wieże kwiatowe terra międzyrzecz

Międzyrzecz | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Nie tylko kwietniki

Jednym z najnowszych rozwiązań dla zieleni miejskiej są mobilne donice, które już w toku produkcji dostosowane są do przenoszenia. Przykładowo, wielkie donice Gianto Sito i Tablo mają specjalne żłobienia dla wózka paletowego, są przy tym znacznie lżejsze niż klasyczne gazony, co czyni je wysoce mobilnymi. Spośród dodatkowych atutów tych pojemników warto wymienić dwojakie zastosowanie dodatkowe: jako ławki bądź stołu z nasadzoną centralnie (najlepiej sezonową) rośliną. Wykończenie w dowolnym kolorze i solidna forma sprawiają, że otoczenie zyskuje atrakcyjny, dynamicznie zmieniający się element.

gianto tablo terraform pl

źródło: www.terraform.pl

Umeblować swoją przestrzeń

Jeden z najciekawszych pomysłów na mobilną zieleń wykorzystały władze Poznania. Na dziedzińcu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim w 2016 roku pojawiły się drewniane donice-ławki, których mobilność gwarantują… kółka. Każdy, kto zechce odwiedzić plac, może przestawić „swoją” donicę i zająć na niej dowolną pozycję: na chwilę przysiąść, a nawet wygodnie położyć się, pozwalając sobie na chwilę relaksu w centrum jednego z największych miast w Polsce.

mobilne donice miejskie poznań plac kolegiacki

projekt – Atelier Starzak Strebicki | źródło: Inspirowani Naturą

mobilne donice miejskie poznań plac kolegiacki

projekt – Atelier Starzak Strebicki | źródło: Inspirowani Naturą


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

2 komentarze do “Mobilna zieleń wjechała do naszych miast”

Dodaj komentarz