Oplątwa pochodzi ze świata roślin, jednak wyróżnia się na tle wszystkich powszechnie znanych gatunków. Już podczas pierwszego spotkania z nią widać, że jej lista wymagań zdecydowanie odbiega od normalnej pielęgnacji kwiatów. Do życia nie potrzebuje specjalistycznego podłoża, a w zasadzie bez ziemi funkcjonuje najlepiej. Wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze pobiera z powietrza, nawet wodę. Co pozwala umieścić ją w praktycznie każdym domowym kącie, a możliwości aranżacyjne wydają się wręcz nieskończone. Chociaż roślina powietrzna ustawiona gdzie bądź z pewnością sprawdzi się całkiem dobrze. To warto zastanowić się, czy nie stworzyć dla niej specjalnego miejsca.
Jeśli zastanawiałeś się, gdzie tillandsia będzie prezentować się najlepiej lub jaka aranżacja wpasuje się do wystroju mieszkania, przygotowaliśmy 6 pomysłów na oplątwę. Z pewnością pozwolą Ci się zainspirować i znaleźć swój własny sposób na rośliny powietrzne.
Oplątwa – jak dbać?
Za nim przejdziemy do opisu aranżacji z oplątwami, nie możemy pominąć teorii. Nawet najbardziej pomysłowe rozwiązanie nie wykorzysta całego potencjału, a w najgorszym przypadku nie przetrwa próby czasu, jeśli nie zapewnisz tillandsii odpowiednich warunków do życia. To podstawa w przypadku każdej dekoracji z kwiatami domowymi.
Zacznijmy od miejsca występowania w naturze. Chociaż jest to fragment opisu roślin, którego amatorzy domowej jungle’i najczęściej pomijają, to polecamy zaniechać tego wynikającego z lenistwa nawyku. Pochodzenie jest w stanie określić, ale też zrozumieć, jakie potrzeby i wymagania preferuje dany gatunek.
Najważniejsze, co musisz wiedzieć o oplątwach to to, że należą do epifitów. Czyli nie rosną bezpośrednio w glebie, tylko na innych roślinach. Z tego względu korzenie tillandsii służą do przytwierdzenia do podłoża lub drzewa, a nie do pobierania substancji odżywczych.
Rośliny powietrzne dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich charakteryzuje się zielonymi liśćmi: tillandsia cyanea, tillandsia ionantha, tillandsia unsneoides zwana oplątwą brodaczkowatą, tillandsia juncea. Odmiany te pochodzą z lasów tropikalnych, gdzie porastają drzewa, co od razu podpowiada, jakie będą miały wymagania – duża wilgotność powietrza i rozproszone światło. Właśnie dlatego, gdy posiadasz sadzonkę z takimi liśćmi, nie wystawiaj jej na pełne słońce, nie umieszczaj przy kaloryferze i unikaj suchego powietrza.
Drugą grupę stanowią oplątwy o srebrzystych, grubych liściach, należą do nich między innymi: tillandsia curly slim, tillandsia xerograhica, tillandsia seleriana. Roślina występuje na suchych, wysokich terenach, dlatego przygotowała się na najtrudniejsze warunki. Jasne zabarwienie skutecznie odbija promienie słoneczne, a porastające niektóre gatunki włoski, zwane kutnerem, zapobiegają szybkiej utracie wody. Dzięki temu jest w stanie rosnąć nawet na zupełnie jałowych, pustynnych obszarach Chile. Możesz bez obaw zostawić odmiany o srebrzystych liściach na najmocniejszym słońcu np. na południowym parapecie, będą też mniej wymagające, jeśli chodzi o wilgotność powietrza.
Oplątwa nie potrzebuje do życia podłoża, a co za tym idzie, w jej przypadku odpada tradycyjne podlewanie. Nie znaczy to, że tillandsia nie wymaga dostarczania wody. Można to zrobić na dwa sposoby. Zraszać roślinę delikatną mgiełką 2-3 razy w tygodniu lub raz na 7 dni namoczyć w naczyniu. Pamiętaj, żeby w obydwóch przypadkach zastosować miękką wodę. Raz w miesiącu dobrze jest wykonać oplątwie prawdziwe SPA i do kąpieli dodać ¼ dawki nawozu dla storczyków.
Opieka nad oplątwą nie jest pracochłonna czy skomplikowana. Wystarczy pamiętać o najważniejszej zasadzie: tillandsie łatwiej przelać niż przesuszyć. Dlatego po wszelkich zabiegach związanych z wodą, trzeba rośliny powietrzne wysuszyć i nie pozwolić, by wilgoć pozostała w zakamarkach rozet przez dłuższy czas – grozi to gniciem. W większości przypadków, jeśli spełnisz ten wymóg, będziesz mógł cieszyć się pięknym i zdrowym okazem.
Oplątwa aranżacja
Kiedy wiesz już, jak dbać o oplątwę, najwyższa pora zastanowić się nad znalezieniem dla niej odpowiedniego miejsca. Brak konieczności umieszczania jej w podłożu pozwala na wiele aranżacji. Przygotowaliśmy 6 naprawdę ciekawych kompozycji.
Oplątwa w szkle
Tillandsia to niezwykle ciekawa roślina. Jej pofalowane, zawijające się liście, kwiaty w mocnej kolorystyce, a przede wszystkim nieprzysłonięte ziemią korzenie sprawiają, że wręcz nie można oderwać od niej wzroku. Żeby wyeksponować wszystkie walory rośliny powietrznej, najlepiej umieści oplątwę w szkle. Przezroczyste naczynia pozwolą obserwować ją z każdej strony. Do tego celu możesz wybrać specjalną kulę, zwyczajny słoik, designerski wazon. Wystarczy włożyć roślinę do środka i postawić na półce, komodzie, stole lub zawiesić na karniszu czy suficie. Zachwycający efekt gwarantowany.
Żywa dekoracja stołu
Stół jest sercem każdego domu i jako wizytówka przestrzeni warto by robił dobre wrażenie. Mowa tutaj nie tylko o porządku, ale też o niebanalnych dekoracjach. Oplątwa osiąga niemal wszystkie rozmiary i kształty, co oznacza, że można łatwo dopasować ją do swoich potrzeb oraz pomysłów. Idealnie nadaje się do wykonania ozdobnych kompozycji na stół. Oplątwa świetnie będzie się prezentować z naturalnymi elementami, np. mchem, kamieniami, muszelkami. Tillandsię możesz również zestawić ze świeczkami, jednak pod żadnym pozorem nie zapalaj ich, kiedy rośliny będą znajdować się w pobliżu.
Kieliszki – idealne naczynia do oplątwy
Pozostając w tematyce stołu, oplątwa na pewno skupi na sobie uwagę wszystkich gości, jeśli przygotujesz dla niej miejsce na podwyższeniu. Szczególnie gdy będzie znajdować się w naczyniu, w którym z reguły znajduje się najważniejszy, płynny punkt wszystkich imprez. Ozdobne kielichy i umieszczone w nich rośliny powietrzne staną się niecodzienną i awangardową dekoracją stołu.
Tillandsia kompozycja z pamiątkami z podróży
Uwielbiasz przywozić pamiątki z podróży? Piasek z plaży, muszle, kamyki. Jednak na półce wyglądają jak przypadkowo zestawione ze sobą elementy. Możesz stworzyć z nich unikalną kompozycję, która nie tylko będzie zachwycać wyglądem, przypominać o wakacyjnych chwilach, ale też stworzy niezwykle oryginalne miejsce dla oplątwy. Do szklanego naczynia włóż pamiątki z podróży, za pomocą patyka i kawałka sznurka podwieś powietrzną roślinę. Niezwykle prosty sposób na stworzenie zachwycającej dekoracji we własnym wnętrzu.
Zwieś je z sufitu
Oplątwa w szkle podwieszona do sufitu robi piorunujące wrażenie. Jednak umieszczanie je w specjalistycznych naczyniach może okazać się kosztowne, szczególnie jeśli masz kilka, kilkanaście okazów w kolekcji. Jednym z najtańszych rozwiązań może być zwyczajny drucik lub donica (nie wypełniaj jej ziemią, korzenie oplątwy potrzebują dostępu powietrza) podwieszona na własnoręcznie uplecionej makramie. Z jednej plecionki może zwisać więcej niż jedna powietrzna roślina.
Wyeksponuj całą kolekcję – oplątwy na ścianie
Posiadanie oplątwy bywa jak nałóg – zaczynasz od jednej i już nie możesz przestać. Zamiast ukrywać je w każdym zakątku Twojego domu, stwórz prawdziwą roślinną galerię w jednym miejscu. Szczególnie że stworzenie galerii oplątw na ścianie jest łatwiejsze niż myślisz.
Możesz stworzyć żywy obraz. Do ramy przymocuj siatkę (np. taką z marketu budowlanego). Następnie w jej oczkach umieść swoją kolekcję epifitów. Żeby mieć pewność, że tillandsie nie spadną, możesz je podwiązać. Nie używaj do tego celu miedzianych drutów, ponieważ mogą one być niebezpieczne dla roślin powietrznych.
Jeszcze łatwiejszym rozwiązaniem jest zamontowanie haczyków do ściany, które staną się świetnymi wieszakami dla oplątw.
Niezwykle modna roślina powietrzna
Oplątwa jest bardzo ciekawą rośliną, więc warto ją wyeksponować, by nie zginęła w gąszczu pozostałych sadzonek. Możliwości jest wiele, więc z pewnością znajdziesz idealny wariant dla siebie.
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]