Świnoujście – miasto o wielu obliczach

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Mówi się, że to miejsce, w którym zaczyna się Polska. Miasto położone na 44 wyspach, cenione uzdrowisko, popularny cel nadmorskich wycieczek, który skupia młodzież akademicką, miłośników sportu i aktywnego spędzania czasu. Mowa o Świnoujściu.

miejskie_historie_swinoujscie_1

Przydatne informacje:

miejskie_historie_swinoujscie_1

Czy wiesz, że…

miejskie_historie_swinoujscie_1

Siedziba wyspiarzy

  • Zamieszkałe są jedynie 3 z 44 wysp: Uznam, Wolin i Karsibór.
  • Wyspa Wolin liczy aż 265 km2 – jest największa w całej Polsce. To siedziba władz, dzielnica przemysłowa i miejsce, w którym skupia się większość obiektów turystyczno-uzdrowiskowych. Również tutaj mieszka 80% spośród całej populacji miasta.

Co odwiedzić?

  • Na północy wyspy Karsibór utworzono Karsiborską Kępę – ostoję ptaków. To raj dla ornitologów!
  • Do Świnoujścia ściągają miłośnicy słonecznych kąpieli. To właśnie tu  znajduje się największa w Polsce plaża, licząca nawet do 100 m szerokości.
  • Dumą miasta jest najwyższa nad Morzem Bałtyckim, a także jedna z najwyższych na świecie latarnia morska o wysokości 68 m.
  • Ważnym punktem spacerów jest fontanna na promenadzie, na której odbywają się imponujące spektakle z grą świateł.
  • W centrum można podziwiać zabytkowe kamienice otoczone schludnymi terenami zielonymi.

Dla ciała i duszy

  • W parku zdrojowym z XIX wieku można leczyć schorzenia narządów ruchu, laryngologiczne, kardiologiczne, endokrynologiczne, pulmonologiczne, reumatologiczne oraz dermatologiczne.

miejskie_historie_swinoujscie_1

Świnoujście położone jest na 44 wyspach, co sprawia, że…

miejskie_historie_swinoujscie_1

Liczne wyspy, zawiłe kanały, zabytkowa architektura, stosunkowo niewielka ilość stałego lądu…

miejskie_historie_swinoujscie_1

Miasto leży na pograniczu polsko-niemieckim, a także jest najbardziej wysuniętym na północ portem:

  • Świnoujście od Berlina dzieli ich zaledwie 160 km, wypad do Danii wymaga przebycia jedynie 150 km, a wycieczka do Szwecji łączy się z pokonaniem dystansu 175 km. To miasto dla podróżników!

miejskie_historie_swinoujscie_1

Aby poznać to niezwykłe miasto jeszcze lepiej, przeczytaj rozmowę z Jagodą Kieruzel, podinspektorem w Wydziale Eksploatacji i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miasta Świnoujście.

Świnoujście dynamicznie się rozwija. Czy w planach są nowe inwestycje obejmujące zieleń?

(Jagoda Kieruzel) Tak, mamy zaplanowane różne inwestycje. Najnowsza obejmuje stworzenie deptaku w dzielnicy nadmorskiej, konkretnie na ulicy Słowackiego. Nie zabraknie tam oczywiście zieleni. Mam nadzieję, że tej pochodzącej z Państwa firmy.

Kompleksowa Usługa Terra

W zeszłym roku Świnoujście zdobiły donice miejskie Intel i Tube, wieże kwiatowe H1200 oraz kwietniki wiszące. Jak ocenia Pani wygląd przestrzeni po wprowadzeniu tych elementów?

(Jagoda Kieruzel)Przyroda zawsze dobrze się kojarzy. Dlatego też jest tak ważna w przestrzeniach publicznych. Systematyczne zwiększanie terenów zielonych w mieście jest u nas na pierwszym miejscu. Tym bardziej, że Świnoujście jest również uzdrowiskiem. Planując nowe inwestycje, zawsze zastanawiamy się najpierw nad rolą zieleni w ostatecznym projekcie. Dbałość o zieleń zdecydowała, że wybraliśmy donice i wieże kwiatowe do ozdoby nowego, przebudowanego Placu Wolności. Wprowadzenie zieleni znacznie ociepliło jego wizerunek.

Kompleksowa Usługa Terra

Kompleksowa Usługa Terra

Kompleksowa Usługa Terra

Które miejsce w Świnoujściu podoba się Pani najbardziej?

(Jagoda Kieruzel) Na pewno jest to Plac Wolności, który teraz stał się naszym miejskim salonem, miejsce spotkań i wypoczynku. Udało nam się stworzyć efektowny plac, który został pięknie ukwiecony i dzięki temu bardzo dobrze kojarzy się mieszkańcom oraz przyjezdnym.

Kompleksowa Usługa Terra

(Jagoda Kieruzel) Drugim miejscem jest nadmorska promenada. W tym roku rozkwitła szczególnie dzięki wyszukanym kompozycjom kwiatowym. Przedwojenny bulwar, ciągnący się od granicy polsko-niemieckiej wzdłuż dzielnicy uzdrowiskowej to reprezentacyjna, spacerowa część dzielnicy nadmorskiej naszego miasta.

Kompleksowa Usługa Terra

(Jagoda Kieruzel) Kolejne miejsce to zabytkowy, a niedawno odrestaurowany Park Zdrojowy.  Na jego terenie znajduje się wiele rodzajów drzew, z czego spora część ma ponad 150 lat (m.in. buki „płaczące” dęby „piramidalne”, jodła nikkońska, cisy pospolite).

Kompleksowa Usługa Terra

(Jagoda Kieruzel) Nowo oddany do użytku Park im. Fryderyka Chopina to idealne kolejne w Świnoujście świetne miejsce w do rekreacji. Oprócz typowych dla parków alejek, ławeczek itp. jest tam również siłownia terenowa, pole do gry w bule, szachy terenowe, ścieżka edukacyjna, plac zabaw, a zimą tor saneczkowy.

Kompleksowa Usługa Terra

Do stworzenia ciekawej dekoracji potrzebne są jednak również odpowiednio dobrane kwiaty. Jaki rodzaj ukwiecenia trafi do Świnoujścia w tym roku?

(Jagoda Kieruzel) Jeżeli chodzi o wieże kwiatowe na Placu Wolności, to zastosowaliśmy miniaturowe petunie, calibrachoa million bells w kolorze pomarańczowym i czerwonym, ipomee, rozplenicę japońską oraz sanvitalię. Chcieliśmy, aby powstała dynamiczna dekoracja. Po sezonie kwitnienia wieże kwiatowe obsadzimy kapustą ozdobną, tak by móc nieprzerwanie cieszyć się kolorami w naszym mieście.

miejskie_historie_swinoujscie_1

Kompleksowa Usługa Terra

zobacz historię w wersji pdf


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz