Zielone ściany z mchu – zrób to sam

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Zielone ściany z mchu we wnętrzach są dopełnieniem dobrego designu. Ta niebanalna dekoracja z pewnością będzie skupiać na sobie wzrok. W dodatku, jeśli zdecydujesz się stworzyć taki projekt diy, będziesz mieć wpływ na jego kształt, wielkość. Dzięki temu zyskasz unikalny przedmiot, dopasowany do Twoich potrzeb. Warto spróbować, ponieważ wykonanie ściany z mchu wcale nie jest trudne, szczególnie kiedy do pomocy będziesz miał tę instrukcję.
diy-zielone-sciany-z-mchu1
Chrobotek reniferowy świetnie się nadaje do wykonania ściany z mchu.

Mech chrobotek – podstawa zielonej ściany

Ściany z mchu, a właściwie zachowując poprawne nazewnictwo z chrobotka reniferowego mogą znajdować się nawet w ciemnych pomieszczeniach. Ze względu na odpowiednie przygotowanie materiału, dekoracja nie będzie potrzebować praktycznie żadnej pielęgnacji. Mech nie rośnie, dlatego podlewanie czy przycinanie będzie zbędne. 

Jak zrobić zieloną ścianę z mchu?

Wykonanie zielonej ściany całkowicie pokrytej chrobotkiem jest dosyć kosztowne, dlatego pokażemy, jak stworzyć krok po kroku obraz z mchu. Jednak gdyby Twoim celem byłoby wykonanie ściany z mchu, ta instrukcja z pewnością Ci pomoże, ponieważ doskonale pokazuje metodę, którą możesz zastosować.

Do wykonania ściany z mchu będziesz potrzebować:

  • chrobotek reniferowy – zielony (do kupienia w sklepach florystycznych i internecie)
  • rama do zamocowania i wyeksponowania całości
  • płyta korkowa jako materiał do mocowania mchu
  • klej florystyczny oraz klej polimerowy
  • taśma dwustronna – mocowanie korka do ramy
diy-zielone-sciany-z-mchu2
Projekt DIY – ściany z mchu

1. Na samym początku wyznacz na płycie korkowej narysuj odpowiedni kształt dla obrazu z mchu, a następnie go wytnij.

diy-zielone-sciany-z-mchu3

 2. Za pomocą taśmy dwustronnej przyklej wycięty kawałek płyty korkowej do ramki.

diy ściana z mchu

 3. Za pomocą kleju florystycznego przyklej mech do podkładki korkowej.

diy-zielone-sciany-z-mchu4

 4. Mech najlepiej przytwierdzać warstwami w różnych kierunkach. Dzięki temu obraz z mchu będzie się dobrze prezentował z każdej strony.

diy-zielone-sciany-z-mchu5

5. Czynność powtarzaj, aż cała mata korkowa zostanie przykryta chrobotkiem. I Gotowe!

Obraz z mchu w zasięgu Twoich możłiwości

Jak się okazuje obraz z mchu jest banalnie prosty w wykonaniu i nawet jeśli nie zaliczasz się do grona doświadczonych majsterkowiczów, to powinieneś sobie poradzić. Warto się skusić i spróbować stworzyć taką designerską dekorację, gdyż gotowy efekt jest zachwycający.

oaza-zieleni

Zieleń jest naszą pasją. Nasze porady ogrodnicze, inspiracje i pomysły pomogą Tobie rozwiązać "zielone" problemy.
oazazieleni.pl - porady ogrodnicze - projekty ogrodów, zielonych tarasów - ciekawe rośliny


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

17 komentarzy do “Zielone ściany z mchu – zrób to sam”

  1. Czyli ten mech nie wytrzyma dłużej niż około roku czasu ? Czy to zależy od dbania i warunków czy mimo wszytko co roku trzeba tworzyć nowy ?

    Odpowiedz
    • Wszystko zależy od warunków – co prawa mech „lubi” cień i wilgoć, jednak czasami warto zapewnić mu dostęp światła i świeżego powietrza. Zamknięty bez ekspozycji na „świat zewnętrzny” z pewnością nie wytrzyma bardzo długo.

      Odpowiedz
  2. A ja mam pytanie odnośnie światła. Chciałabym zainstalować takiego chrobotka w łazience bez okien – pomieszczeniu zupełnie zaciemnionym, oprócz kilku chwil sztucznego światła podczas korzystania z toalety czy pryszniaca. Czy takie ciemności chrobotek też wytrzymuje?

    Odpowiedz
    • Emilio – chrobotek naturalnie zajmuje środowisko, do którego nie dociera wiele promieni słonecznych. Można znaleźć go m.in. u podnóża drzew w lasach – mniejsza ilość światła jest więc dla niego normalnym zjawiskiem. Nie poradzi sobie jednak przypadku zupełnych ciemności (im mniej światła, tym jaśniejszy kolor) i całkowitego braku świeżego powietrza – mając taką dekorację w łazience, warto częściej uchylać drzwi, a wszystko będzie dobrze 🙂

      Odpowiedz
    • Kacper – wiele zależy od warunków – odpowiednio nawodniony (używaj zwykłego spryskiwacza), z optymalnym dostępem świeżego powietrza, powinien „wytrzymać” do kilku miesięcy, nawet do roku.

      Odpowiedz
  3. Witam. A gdybym chciala w taki sposób udekorować sobie ścianę w biurze np. 3 metry x 4 metry, to też muszę zacząć od kilku płyt korkowych przymocowanych do ściany?

    Odpowiedz
    • Dokładnie tak, samą ścianę trzeba zabezpieczyć, a korek jest najlepszym narzędziem, głównie ze względu na to, że jest lekki. Jeśli uda Ci się stworzyć ścianę, chętnie zobaczymy efekt 😉

      Odpowiedz
  4. Witam, chrobotek sprzedawany jest na gramy. Nie wiem jaką powierzchnię pokrywa np. paczka 50g. Mogę liczyć na pomoc?
    Pozdrawiam
    Joanka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz