Zielona architektura miejska

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Budynki i otaczające je ławki, latarnie, kosze na odpady to najważniejsze składowe miejskiej architektury. Nie można jednak zapominać, że współczesne metropolie tęsknią za zielenią!

Świebodzin kaskadowe kosntrukcje kwietnikowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Zieleń można jednak wprowadzić za pomocą konkretnych narzędzi: schludne kwietniki miejskie to równie istotny element publicznego krajobrazu.

Nie tylko stal i szkło

Architektura miast to nie tylko beton, stal, drewno i szkło. Nie ma wątpliwości, że są to istotne materiały, które służą człowiekowi do kreowania swojej przestrzeni, jednak to właśnie natura jest czynnikiem determinującym odpowiedni poziom życia. Co więcej, obecność roślin w przestrzeni miasta buduje pozytywny wizerunek, tak samo skutecznie, jak zadbane elewacje budynków.

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Harmonijne dopełnienie

Stosując kwietniki miejskie, można w łatwy sposób wzbogacić klasycznie pojmowaną architekturę miejską o niezwykle ważny element – rośliny. Ich występowanie w zurbanizowanej przestrzeni poprawia jakość powietrza, jak i walory estetyczne, a co za tym idzie: atrakcyjność całego otoczenia.

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Kreowanie przestrzeni

Wieże kwiatowe, czyli swojego rodzaju „zielona architektura miejska” pozwalają tworzyć charakter przestrzeni niemniej skutecznie niż otaczające je budynki i infrastruktura – są jej nieodłącznym elementem. Kwietniki obsadzone barwnymi roślinami wprowadzają kolor i powiew świeżości do zurbanizowanej przestrzeni, a ze względu na zróżnicowane gabaryty poszczególnych modeli, można łatwo stworzyć dekorację w pełni spójną z otoczeniem.

Terra Flower Power BiałystokŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Estetyczne akcenty

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wież kwiatowych w najbliższym otoczeniu charakterystycznych dla danego miasta elementów: ukwiecone kaskady doskonale prezentują się jako barwny akcent przy pomniku lub fontannie, tak jak uczyniono to między innymi w Lubawie.

Lubawa
Autor: Miasto Lubawa

Sprawdzone rozwiązanie

Aby zaakcentować miejsca użyteczności publicznej, warto ustawić kwietniki tuż przy samym wejściu do budynków. Kwitnące wieże to popularne rozwiązanie, po które sięgnęli już włodarze wielu polskich miejscowości – dekoracje ozdobiły już przestrzeń licznych urzędów, gdzie stały się ciekawym dopełnieniem kolorystyki elewacji i całego otoczenia, np. tak jak w Kwidzynie, Andrychowie lub w Gostyniu.

kwietniki miejskie terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

kwietniki miejskie terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Satysfakcjonujące połączenie

Odpowiednio zorganizowana przestrzeń miasta wymaga harmonijnego połączenia wielu elementów. Funkcjonalne budynki, ławki i latarnie to jednak nie wszystko. Dla zapewniania odpowiednich warunków życia i w celu poprawienia estetyki przestrzeni równie niezbędne są również kwiaty. Dopiero wprowadzając wieże kwiatowe, można stworzyć w pełni satysfakcjonujące połączenie, gwarantując realizację wszystkich potrzeb mieszkańców.

kwietniki miejskie Terra GostyńŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

kwietniki miejskie terra (7)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

kwietniki miejskie terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

kwietniki miejskie terra (19)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

kwietniki miejskie terra (18)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz