Budynki i otaczające je ławki, latarnie, kosze na odpady to najważniejsze składowe miejskiej architektury. Nie można jednak zapominać, że współczesne metropolie tęsknią za zielenią!
Zieleń można jednak wprowadzić za pomocą konkretnych narzędzi: schludne kwietniki miejskie to równie istotny element publicznego krajobrazu.
Nie tylko stal i szkło
Architektura miast to nie tylko beton, stal, drewno i szkło. Nie ma wątpliwości, że są to istotne materiały, które służą człowiekowi do kreowania swojej przestrzeni, jednak to właśnie natura jest czynnikiem determinującym odpowiedni poziom życia. Co więcej, obecność roślin w przestrzeni miasta buduje pozytywny wizerunek, tak samo skutecznie, jak zadbane elewacje budynków.
Harmonijne dopełnienie
Stosując kwietniki miejskie, można w łatwy sposób wzbogacić klasycznie pojmowaną architekturę miejską o niezwykle ważny element – rośliny. Ich występowanie w zurbanizowanej przestrzeni poprawia jakość powietrza, jak i walory estetyczne, a co za tym idzie: atrakcyjność całego otoczenia.
Kreowanie przestrzeni
Wieże kwiatowe, czyli swojego rodzaju „zielona architektura miejska” pozwalają tworzyć charakter przestrzeni niemniej skutecznie niż otaczające je budynki i infrastruktura – są jej nieodłącznym elementem. Kwietniki obsadzone barwnymi roślinami wprowadzają kolor i powiew świeżości do zurbanizowanej przestrzeni, a ze względu na zróżnicowane gabaryty poszczególnych modeli, można łatwo stworzyć dekorację w pełni spójną z otoczeniem.
Estetyczne akcenty
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wież kwiatowych w najbliższym otoczeniu charakterystycznych dla danego miasta elementów: ukwiecone kaskady doskonale prezentują się jako barwny akcent przy pomniku lub fontannie, tak jak uczyniono to między innymi w Lubawie.

Sprawdzone rozwiązanie
Aby zaakcentować miejsca użyteczności publicznej, warto ustawić kwietniki tuż przy samym wejściu do budynków. Kwitnące wieże to popularne rozwiązanie, po które sięgnęli już włodarze wielu polskich miejscowości – dekoracje ozdobiły już przestrzeń licznych urzędów, gdzie stały się ciekawym dopełnieniem kolorystyki elewacji i całego otoczenia, np. tak jak w Kwidzynie, Andrychowie lub w Gostyniu.
Satysfakcjonujące połączenie
Odpowiednio zorganizowana przestrzeń miasta wymaga harmonijnego połączenia wielu elementów. Funkcjonalne budynki, ławki i latarnie to jednak nie wszystko. Dla zapewniania odpowiednich warunków życia i w celu poprawienia estetyki przestrzeni równie niezbędne są również kwiaty. Dopiero wprowadzając wieże kwiatowe, można stworzyć w pełni satysfakcjonujące połączenie, gwarantując realizację wszystkich potrzeb mieszkańców.
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]