Rośliny doniczkowe w biurze

11 lutego 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W domowych wnętrzach nie brakuje roślin. Dlaczego więc miałoby zabraknąć ich w miejscu pracy? Rośliny to istotny element wyposażenia biur: ocieplają surowe wnętrza i poprawiają samopoczucie.

FREEEN_fotoŹródło: www.terraform.pl

Zobacz jakie odmiany i które donice wprowadzić do biurowych wnętrz:

Jak sadzić rośliny do biur?

Warto pamiętać o tym, aby donica kwiatowa była pozbawiona wszelkich otworów odpływowych – w przeciwnym razie, woda dostarczana roślinom, będzie przedostawała się również na podłogę. Brak otworów może jednak skutkować gromadzeniem się wody i gniciem korzeni – jak tego uniknąć?

Donica Perga TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Sadząc rośliny biurowe, należy pamiętać o tym, aby dolna część pojemnika była wypełniona kilkucentymetrową warstwą drenażową z keramzytu, który napowietrza glebę i zmniejsza ryzyko infekcji roślin. To właśnie w tej warstwie gromadzony jest nadmiar wody, a następnie w wyniku parowania, przekazywany ponownie do gleby i systemu korzeniowego. Keramzyt należy przykryć ziemią ogrodniczą i umieścić w niej sadzonkę.

Donica standard one TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Odpowiednie rośliny

Biurowa przestrzeń to najlepsze miejsce dla dużych roślin, które automatycznie wymagają równie obszernych pojemników. Gatunki bujnie kwitnące, takie jak oleandry, nie są najlepszym rozwiązaniem: wytwarzają bowiem kłopotliwy, brudzący pyłek, a przekwitając, nie prezentują się estetycznie. W biurach sprawdzają się odmiany o dużych, dekoracyjnych liściach, np. sansewieria, skrzydłokwiat kwiecisty, dracena czy fikus.

Donice TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Wyeksponować rośliny i poprawić estetykę

Nie sposób jednak wprowadzić roślin do biurowej przestrzeni bez donic kwiatowych. Odpowiednie pojemniki są w stanie nie tylko je wyeksponować, ale również stać się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym.

designerskie doniceŹródło: www.terraform.pl

Dobrym pomysłem są donice z polietylenu takie jak Ricola lub Gianto, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, niezwykle łatwe w konserwacji, a na dodatek, ze względu na niską masę, mogą być łatwo przenoszone.

ricola terraformŹródło: www.terraform.pl

Idealne miejsce dla roślin

Doniczkowe okazy doskonale wyglądają w ciągach komunikacyjnych, recepcjach, poczekalniach – czyli w miejscach, gdzie najczęściej przebywa petent. Równie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach pracowniczych, gdzie zapewniają zatrudnionym odświeżający, naturalny akcent. Unikać należy jednak wprowadzania kwiatów do małych, zacienionych i silnie ogrzewanych pomieszczeń.

3Źródło: www.terraform.pl

Trend wystroju wnętrz biurowych zyskuje na popularności. Coraz częściej doceniamy rolę, jaką przyjazną otoczenie odgrywa dla efektywnej pracy. Designerskie donice i egzotyczne okazy mobilizują do działania i poprawiają estetykę wyposażenia.

donica round terraformŹródło: www.terraform.pl