Pod kloszem, w słoiku do nalewek, czy w gąsiorze po winie… domowy ogród w miniaturze możesz założyć w każdym przeźroczystym szklanym pojemniku.
Na zdjęciu: rojnik, lithops („żywy kamień”), różne gatunki mchów
Nie będzie to łatwe i najpewniej nie uda Ci się za pierwszym razem, jednak warto próbować do skutku, gdyż ogródki pod szkłem to niezwykłe żywe ozdoby i najprawdziwsze dzieła sztuki.
Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ogród w butelce, oniemiałem z zachwytu. To było coś niezwykłego, magicznego! Postanowiłem, że „nabiję w butelkę” kilka paprotek i zamienię (nie)winne gąsiory w szklane oazy. I co? Grzybnia (dosłownie). Niestety i tym razem same dobre chęci nie zastąpiły wiedzy, doświadczenia i cierpliwości. Chciałem za szybko, a podobno nie da się robić szybko i dobrze. Dopiero za trzecim podejściem udało mi się stworzyć ogród w butelce, który przetrwał próbę czasu. Tyle wspominek, a teraz przechodzę do konkretów
Ogród pod szkłem
Najpiękniejsze dekoracyjne szklarenki to bez wątpienia miniaturowe oranżerie (ang. The Wardian case od nazwiska brytyjskiego botanika – Dr. Nathaniela Bagshaw Ward’a), wyglądają jak repliki starych wiktoriańskich szklarni – są jednak bardzo trudne do zdobycia i bardzo drogie. Dlatego jeśli nie jesteś angielskim lordem, czeka Cię wizyta w szwedzkim markecie, na strychu lub w babcinej piwnicy. Na pewno znajdziesz tam coś odpowiedniego. Dobre będzie każde szklane naczynie z przeźroczystego szkła, byleby przez otwór można było przecisnąć podłoże i rośliny. To jaki pojemnik wybierzesz, będzie mieć decydujący wpływ na wygląd i charakter dekoracji, a przede wszystkim wybór roślin. Możesz wykorzystać różne niepotrzebne szklane naczynia – stare dekoracyjne słoje, gąsiory, wazy, kulę po złotej rybce lub nieużywane akwarium. Jeśli masz już odpowiedni pojemnik, czas na odpowiednie rośliny.
Na zdjęciu: orchidea
Rośliny do szklarenek
Do szklanych ogródków najlepsze są gatunki miniaturowe lub wolnorosnące, o ozdobnych liściach lub cierniach. Wybierz te wytrzymałe i proste w uprawie. Na szczęście możesz wybierać i przebierać – od pustynnych kaktusów i litopsów, po wilgociolubne tropikalne pnącza i storczyki. Jest tylko jedna zasada, której musisz bezwzględnie przestrzegać: nie łącz ze sobą roślin o odmiennych wymaganiach – tj. lubiących suszę, z tymi które kochają wilgoć.
Do zamkniętych pojemników w których będzie panować wysoka wilgotność powietrza posadź mchy, paprocie, rośliny ananasowate (epifity) oraz niektóre pnącza i niskie rośliny o ozdobnych liściach. Lepiej zrezygnuj z roślin kwitnących gdyż usuwanie przekwitłych i gnijących kwiatów może być utrudnione. Otwarte naczynia o szerokim otworze bardziej pełnią funkcję ozdobnej doniczki niż szklarni. W terrariach, kulach i słojach możesz posadzić kaktusy i inne sukulenty. Nie wymagają one częstego podlewania i doskonale obejdą się bez Twojej pomocy nawet przez kilka tygodni. Wysokie słoje to także świetny sposób na stworzenie oryginalnej dekoracji z roślin owadożernych.
Na zdjęciu: paprocie
Grunt to podłoże
Na dnie naczynia niezbędna jest warstwa drenażu w postaci keramzytu lub gruboziarnistego żwiru. Kolejną warstwę stanowią drobne kawałki węgla drzewnego (reguluje kwasowość, oczyszcza wodę i zapobiega rozwojowi bakterii) oraz podłoże ogrodnicze z dodatkiem odkwaszonego torfu (wcześniej wyjałowione – jest to niezmiernie ważne w przypadku uprawy w zamkniętym pojemniku). Dla roślin owadożernych podłoże powinno być torfowe i kwaśne. Muszą być one uprawiane w otwartym naczyniu, abyś mógł raz na jakiś czas dokarmić je muchą.
Na zdjęciu: paprocie
Biosfera – mikroświat zamknięty we szkle
Zamknięte miniogrody doskonale imitują warunki panujące w wilgotnych i lekko zacienionych lasach tropikalnych. W zakorkowanej butli z czasem wytworzy się równowaga ekologiczna, a taki zamknięty mini ekosystem nie wymaga ingerencji z zewnątrz – rośliny mają w nim wszystko co im niezbędne do życia – tlen, dwutlenek węgla, podłoże ze składnikami pokarmowymi i wilgoć oraz dostęp do światła słonecznego. Taki sztuczny świat może żyć przez wiele lat, ale wymaga wiedzy, doświadczenia i nie lada umiejętności, a przede wszystkim dobrania odpowiednich roślin. Przykładem jest ogród w butelce słynnego już Davida Latimer`a. W 1972 roku po raz ostatni podlał on swoje rośliny i zamknął butelkę… i do dziś jego ogród ma się w najlepsze. Pobijesz ten legendarny rekord? Chalenge accepted?
- Roślin w zamkniętym pojemniku nie trzeba zraszać ani podlewać, a te w otwartym są przyzwyczajone do skąpych i rzadkich opadów. To doskonała metoda uprawy dla zapominalskich oraz wszystkich tych, którzy twierdzą że nie mają „ręki do kwiatów”.
- Uprawa roślin w zamkniętym pojemniku to nie lada sztuka wymagająca doświadczenia i cierpliwości. Otwarte terraria pełnią funkcję ozdobnej doniczki i pozwalają na uprawę wielu gatunków – przede wszystkim tych miniaturowych o ozdobnych liściach i sukulentów.
- Mieszane kompozycje roślin cieszą oko. Najwyższe okazy sadź pośrodku lub z tyłu, a mniejsze rośliny dosadzaj po bokach i z przodu.
Na zdjęciu: orchidea
niniejszy artykuł ukazał się w magazynie SlowLife styczeń-luty 2016, autor Sławomir Moty
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]
Autor artykułu wyraźnie zaznacza, że razem powinny być sadzone rośliny o podobnych wymaganiach, to zwiększa szansę na powodzenie a na zdjęciu…lithops, czyli sukulent który obywa się bez częstego podlewania i znosi pełne słońce i mech, który kocha wilgoć i zacienione poszycie lasu….
A możecie podać konkretne nazwy roślin? Z tym mam największy problem co wybrać
Pani Ewelino, dodaliśmy do wpisu nazwy kilku gatunków, które świetnie nadają się na miniaturowy ogródek, życzymy powodzenia
Bardzo zachęciły mnie te zdjęcia, aż muszę spróbować, pięknie to wygląda i faktycznie niespotykana oryginalna ozdoba z żywych kwiatów
Zachęcamy
Bardzo chętnie zobaczymy efekty!
gdzie kupię ciekawe naczynia? jakies podpowiedz?
Najlepiej będzie poszukać w sklepach z wyposażeniem wnętrz lub kwiaciarniach