Szklane ogródki nabite w butelkę

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Pod kloszem, w słoiku do nalewek, czy w gąsiorze po winie… domowy ogród w miniaturze możesz założyć w każdym przeźroczystym szklanym pojemniku.

Szklane ogródki nabite w butelkę (8)Na zdjęciu: rojnik, lithops („żywy kamień”), różne gatunki mchów

Nie będzie to łatwe i najpewniej nie uda Ci się za pierwszym razem, jednak warto próbować do skutku, gdyż ogródki pod szkłem to niezwykłe żywe ozdoby i najprawdziwsze dzieła sztuki.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ogród w butelce, oniemiałem z zachwytu. To było coś niezwykłego, magicznego! Postanowiłem, że „nabiję w butelkę” kilka paprotek i zamienię (nie)winne gąsiory w szklane oazy. I co? Grzybnia (dosłownie). Niestety i tym razem same dobre chęci nie zastąpiły wiedzy, doświadczenia i cierpliwości. Chciałem za szybko, a podobno nie da się robić szybko i dobrze. Dopiero za trzecim podejściem udało mi się stworzyć ogród w butelce, który przetrwał próbę czasu. Tyle wspominek, a teraz przechodzę do konkretów

Szklane ogródki nabite w butelkę (6)

Ogród pod szkłem

Najpiękniejsze dekoracyjne szklarenki to bez wątpienia miniaturowe oranżerie (ang. The Wardian case od nazwiska brytyjskiego botanika – Dr. Nathaniela Bagshaw Ward’a), wyglądają jak repliki starych wiktoriańskich szklarni – są jednak bardzo trudne do zdobycia i bardzo drogie. Dlatego jeśli nie jesteś angielskim lordem, czeka Cię wizyta w szwedzkim markecie, na strychu lub w babcinej piwnicy. Na pewno znajdziesz tam coś odpowiedniego. Dobre będzie każde szklane naczynie z przeźroczystego szkła, byleby przez otwór można było przecisnąć podłoże i rośliny. To jaki pojemnik wybierzesz, będzie mieć decydujący wpływ na wygląd i charakter dekoracji, a przede wszystkim wybór roślin. Możesz wykorzystać różne niepotrzebne szklane naczynia – stare dekoracyjne słoje, gąsiory, wazy, kulę po złotej rybce lub nieużywane akwarium. Jeśli masz już odpowiedni pojemnik, czas na odpowiednie rośliny.

Szklane ogródki nabite w butelkę (9)Na zdjęciu: orchidea

Rośliny do szklarenek

Do szklanych ogródków najlepsze są gatunki miniaturowe lub wolnorosnące, o ozdobnych liściach lub cierniach. Wybierz te wytrzymałe i proste w uprawie. Na szczęście możesz wybierać i przebierać – od pustynnych kaktusów i litopsów, po wilgociolubne tropikalne pnącza i storczyki. Jest tylko jedna zasada, której musisz bezwzględnie przestrzegać: nie łącz ze sobą roślin o odmiennych wymaganiach – tj. lubiących suszę, z tymi które kochają wilgoć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do zamkniętych pojemników w których będzie panować wysoka wilgotność powietrza posadź mchy, paprocie, rośliny ananasowate (epifity) oraz niektóre pnącza i niskie rośliny o ozdobnych liściach. Lepiej zrezygnuj z roślin kwitnących gdyż usuwanie przekwitłych i gnijących kwiatów może być utrudnione. Otwarte naczynia o szerokim otworze bardziej pełnią funkcję ozdobnej doniczki niż szklarni. W terrariach, kulach i słojach możesz posadzić kaktusy i inne sukulenty. Nie wymagają one częstego podlewania i doskonale obejdą się bez Twojej pomocy nawet przez kilka tygodni. Wysokie słoje to także świetny sposób na stworzenie oryginalnej dekoracji z roślin owadożernych.

Szklane ogródki nabite w butelkę (5)Na zdjęciu: paprocie

Grunt to podłoże

Na dnie naczynia niezbędna jest warstwa drenażu w postaci keramzytu lub gruboziarnistego żwiru. Kolejną warstwę stanowią drobne kawałki węgla drzewnego (reguluje kwasowość, oczyszcza wodę i zapobiega rozwojowi bakterii) oraz podłoże ogrodnicze z dodatkiem odkwaszonego torfu (wcześniej wyjałowione – jest to niezmiernie ważne w przypadku uprawy w zamkniętym pojemniku). Dla roślin owadożernych podłoże powinno być torfowe i kwaśne. Muszą być one uprawiane w otwartym naczyniu, abyś mógł raz na jakiś czas dokarmić je muchą.

Szklane ogródki nabite w butelkę (4)Na zdjęciu: paprocie

Biosfera – mikroświat zamknięty we szkle

Zamknięte miniogrody doskonale imitują warunki panujące w wilgotnych i lekko zacienionych lasach tropikalnych. W zakorkowanej butli z czasem wytworzy się równowaga ekologiczna, a taki zamknięty mini ekosystem nie wymaga ingerencji z zewnątrz – rośliny mają w nim wszystko co im niezbędne do życia – tlen, dwutlenek węgla, podłoże ze składnikami pokarmowymi i wilgoć oraz dostęp do światła słonecznego. Taki sztuczny świat może żyć przez wiele lat, ale wymaga wiedzy, doświadczenia i nie lada umiejętności, a przede wszystkim dobrania odpowiednich roślin. Przykładem jest ogród w butelce słynnego już Davida Latimer`a. W 1972 roku po raz ostatni podlał on swoje rośliny i zamknął butelkę… i do dziś jego ogród ma się w najlepsze. Pobijesz ten legendarny rekord? Chalenge accepted?

Szklane ogródki nabite w butelkę (2)

 • Roślin w zamkniętym pojemniku nie trzeba zraszać ani podlewać, a te w otwartym są przyzwyczajone do skąpych i rzadkich opadów. To doskonała metoda uprawy dla zapominalskich oraz wszystkich tych, którzy twierdzą że nie mają „ręki do kwiatów”.
 • Uprawa roślin w zamkniętym pojemniku to nie lada sztuka wymagająca doświadczenia i cierpliwości. Otwarte terraria pełnią funkcję ozdobnej doniczki i pozwalają na uprawę wielu gatunków – przede wszystkim tych miniaturowych o ozdobnych liściach i sukulentów.
 • Mieszane kompozycje roślin cieszą oko. Najwyższe okazy sadź pośrodku lub z tyłu, a mniejsze rośliny dosadzaj po bokach i z przodu.

Szklane ogródki nabite w butelkę (1)Na zdjęciu: orchidea

niniejszy artykuł ukazał się w magazynie SlowLife styczeń-luty 2016, autor Sławomir Moty

slow live (Custom)

SlowLife Food & Garden to ogólnopolski magazyn lifestylowy popularyzujący ideę życia bez pośpiechu. Jest czasopismem skierowanych do świadomych i dojrzałych Czytelników poszukujących swojego rytmu we współczesnym świecie, inspiruje do lepszego życia i podejmowania mądrych wyborów

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

7 komentarzy do “Szklane ogródki nabite w butelkę”

 1. Autor artykułu wyraźnie zaznacza, że razem powinny być sadzone rośliny o podobnych wymaganiach, to zwiększa szansę na powodzenie a na zdjęciu…lithops, czyli sukulent który obywa się bez częstego podlewania i znosi pełne słońce i mech, który kocha wilgoć i zacienione poszycie lasu….

  Odpowiedz
  • Pani Ewelino, dodaliśmy do wpisu nazwy kilku gatunków, które świetnie nadają się na miniaturowy ogródek, życzymy powodzenia 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz