Jeśli zamierzamy sadzić warzywa, warto pamiętać o tym, by zapewnić im odpowiednie dla wzrostu sąsiedztwo. Świat przyrody bardzo przypomina nasz – jedne rośliny się kochają, inne nienawidzą. Zobacz, dlaczego kapusta nie lubi pomidora!
Planując sadzenie roślin w przydomowym ogrodzie, nie lekceważmy zjawiska allelopatii – jeśli tylko będziemy pilnować kilku zasad, będziemy mogli cieszyć się dorodnymi plonami. Uprawa, która uwzględnia te zależności, nazywa się uprawą współrzędną.
Nie zrażajmy się, jeśli cały proces planowania i sadzenia wyda nam się czasochłonny i skomplikowany. Dbanie o rośliny z czasem przyniesie nie tylko pyszne owoce, ale i dużo satysfakcji.
Które rośliny nie znoszą swojego towarzystwa? Cebula ogranicza wzrost fasoli, a kwitnienie pomidorów opóźniają posadzone w pobliżu kapusta i rzodkiewka.
Ale te rośliny z powodzeniem można posadzić razem! Bazylia i ogórek – bazylia chroni ogórka przed mączniakiem. Truskawki chronią z kolei cebulę przed pleśnią. Cebula odwdzięcza się za to porowi i marchewce minimalizując ryzyko wystąpienia choroby marchwi zwanej połyśnicą marchwianką. Seler bardzo lubi kapustę i chroni ją przed bielikiem kapustnikiem. A gorczycę należy siać z grochem.
Mało kto wie, że rośliny posadzone obok siebie poprawiają też smak danego owocu – pietruszka pogłębia smak pomidorów, a koper smak cebuli i grochu. Inne przykłady znakomitego sąsiedztwa to burak i cebula, koper, rzodkiewka, pomidor, ogórek lub seler. Pomidor i fasola, czosnek oraz bazylia, a także dynia i fasola.
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]