Nie są wielkie, ale potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zepsują popołudnie w ogrodzie i na balkonie, ale… przecież można z nimi wygrać, i to w naturalny sposób. Poznaj rośliny na komary.
Co odstraszy komary?
Ciepły, przyjemny wieczór po całym stresującym dniu relaksujesz się na wygodnym fotelu w swoim ogrodzie. Gdy nagle sielankę przerywa znajome bzyczenie nad uchem. To wygłodniała komarzyca (pamiętaj, że samce komarów nie gryzą ludzi, zadowalają się nektarem kwiatów) wyruszyła na żer. Chociaż mogłoby się wydawać, żeby skutecznie podjąć walkę z insektami, należy sięgnąć środki chemiczne. Jednak nie jest to jedyna opcja. Istnieją też naturalne rozwiązania. Ta natrętna armia bardzo nie lubi niektórych roślin. Z tego względu warto rozważyć, czy nie posadzić w ogrodzie właśnie tych gatunków, by raz na zawsze wyeliminować bzyczący problem i wrócić do błogiego wypoczynku bez nieustannego wymachiwania rękami nad głową.
Jakie rośliny na komary?
- kocimiętka,
- komarnica,
- pelargonia,
- mirt,
- surmia.
Z kolei bazylia, mięta są doskonale znane nawet z kuchennej półki z przyprawami. Wszystkie z nich mogą być skutecznym orężem w walce z uciążliwym owadem, a przy tym staną się przyjemną dekoracją i źródłem cienia w upalne dni.
Kocimiętka Mussina (Nepeta mussinii)
Ze względu na piękny, fioletowy kolor kwiatów bywa mylona z lawendą. Dobrze prezentuje się wolno rosnąca w gruncie, inni preferują opcję obejmującą duże donice. Osiąga nieco większe rozmiary niż wcześniej wspomniana lawenda (30-50 cm), doskonale odstrasza komary, a przy tym jest ozdobą każdego ogrodu. Szczególnie znana jest ze względu na swoje działanie na koty – dla nich to niemal narkotyk!
Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides)
Roślina na komary znana również (właśnie ze względu na właściwości) jako komarzyca, kadzidełko lub komarnica. Rośnie na wysokość około 100 cm, charakterystyczne jasnozielone liście są karbowane na brzegach i delikatnie owłosione, często posiadają białe brzegi. Ze względu na zwisające łodygi, jest szczególnie polecana do pojemników podwieszanych na zacienionych ścianach – sprawdzą się skrzynki kwiatowe. Jej zapach przywodzi na myśl świeży rozmaryn, który dla ludzi jest bardzo przyjemny, a dla komarów wręcz nieznośny.
Mirt zwyczajny (Myrtus communis)
Mirt zwyczajny – niegdyś był symbolem kobiecości, często stosowany w ślubnych wiązankach. To wieczniezielony krzew, z niewielkimi skórzastymi liśćmi, które po rozwinięciu uraczą nas pięknym zapachem – znienawidzonym przez insekty. W uprawie najczęściej stosowane są duże donice, gdyż te rośliny na komary są w stanie osiągnąć nawet 100 cm. Kwitną białymi kwiatami przeistaczającymi się w jadalne niebieskie jagody.
Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides)
Surmia bignoniowa to roślina na komary, która osiąga nawet 10 metrów wysokości, charakteryzuje się szerokim pniem, rozłożystą koroną, dużymi, jasnymi liśćmi o kształcie serca. Uwielbia słońce, dlatego przy swoim rozmiarach doskonale sprawdzi się jako naturalny parasol ogrodowy. Wytwarza eleganckie białe kwiaty, a jej zapach stanowi dla uciążliwych owadów barierę nie do przejścia.
Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens)
Niektórzy znają ją jako geranium lub anginka. To niewielki półkrzew o charakterze dekoracyjnym, dosyć wytrzymały na niesprzyjające warunki, często spotykany w miejskich nasadzeniach w kwietnikach, na balkonach oraz ogrodach. Ich piękny, delikatny zapach to skuteczny, a zarazem naturalny odstraszacz natrętnych komarów.
Aromatyczne i pożytyczne – zioła na komary
Rośliny na komary to nie tylko gatunki ozdobne. W asortymencie naturalnych środków na krwiopijcze owady znajdują się też zioła. Ze względu na mniejsze rozmiary świetnie sprawdzą się w przypadku uprawy na balkonie czy nawet parapecie.
Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)
Niepozorna bazylia, którą uprawia się ze względu na niesamowicie aromatyczne liście, ma niejedną specjalną zdolność. Jej świeży zapach przesądza o charakterze niemal każdej potrawy, a co więcej: to skuteczna roślina na komary. Uwielbia słońce, osiąga do 50 cm wysokości, warto ją mieć na balkonie, tarasie, w ogrodzie, a nawet na parapecie.
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Lawenda jest ceniona za piękny zapach oraz subtelny wygląd. Morze fioletowych kwiatów to uczta dla naszych oczu i nosa… oraz zabójstwo dla komarów. Doskonale sprawdzi się jako efektowna dekoracja ogrodowa czy tarasowa, ponieważ można ją uprawiać w donicach.
Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
Kolejna z roślin na komary ceniona za swój zapach. Lubi słoneczne miejsca, osiąga około 30 cm wysokości. Sprawdzi się uprawiana w domu, zwłaszcza ze względu na swoje walory smakowe oraz dekoracyjne.
Rośliny na komary – naturalne i skuteczne odstraszacze
Tych kilka popularnych i łatwych w uprawie roślin na komary to najlepszy, bo pozbawiony substancji chemicznych sposób na pozbycie się bzyczącego utrapienia. Poza tym pięknie dekorują ogród, taras i balkon i są źródłem przyjemnego zapachu – może warto więc zrezygnować z konwencjonalnych środków i postawić na naturalne sposoby odstraszania komarów?
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]