Rośliny odstraszające komary – naturalny sposób na nieproszonego gościa

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Nie są wielkie, ale potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zepsują popołudnie w ogrodzie i na balkonie, ale… przecież można z nimi wygrać, i to w naturalny sposób. Poznaj rośliny odstraszające komary.

Ta natrętna armia, w przeciwieństwie do nas, bardzo nie lubi niektórych roślin – wykorzystajmy to! W przydomowych ogrodach często spotykamy rośliny odstraszające komary takie jak kocimiętka, komarnica, pelargonia, mirt czy też surmia. Z kolei bazylia, mięta są doskonale znane nawet z kuchennej półki z przyprawami. Wszystkie z nich mogą być skutecznym orężem w walce z uciążliwym owadem, a przy tym staną się przyjemną dekoracją i źródłem cienia w upalne dni.

Rośliny odstraszające komary: kocimiętka Mussina (Nepeta mussinii)

Ze względu na piękny, fioletowy kolor kwiatów, bywa mylona z lawendą. Dobrze prezentuje się wolno rosnąca w gruncie, inni preferują opcję obejmującą duże donice. Osiąga nieco większe rozmiary niż wspomniana lawenda (30-50 cm), doskonale odstrasza komary, a przy tym jest ozdobą każdego ogrodu. Szczególnie znana jest ze względu na swoje działanie na koty – dla nich to niemal narkotyk!

rośliny odstraszające komary

Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides)

Roślina znana również (właśnie ze względu na właściwości) jako komarzyca, kadzidełko lub komarnica. Rośnie na wysokość około 100 cm, charakterystyczne jasnozielone liście są karbowane na brzegach i delikatnie owłosione, często posiadają białe brzegi. Ze względu na zwisające łodygi,  jest szczególnie polecana do pojemników podwieszanych na zacienionych ścianach – sprawdzą się skrzynki kwiatowe. Jej zapach przywodzi na myśl świeży rozmaryn, dla nas bardzo przyjemny, jednak nieznośny dla komarów – pamiętajmy o tym!

rośliny odstraszające komary

Mirt zwyczajny (Myrtus communis)

Niegdyś był symbolem kobiecości, często stosowany w ślubnych wiązankach. To wiecznie zielony krzew, z niewielkimi skórzastymi liśćmi, które po rozwinięciu uraczą nas pięknym zapachem – znienawidzonym przez komary. W uprawie najczęściej stosowane są duże donice, gdyż roślina jest w stanie osiągnąć nawet 100 cm. Kwitnie białymi kwiatami, przeistaczającymi się w jadalne niebieskie jagody.

rośliny odstraszające komary

Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides)

Ta roślina osiąga nawet 10 metrów wysokości, charakteryzuje się szerokim pniem, rozłożystą koroną, dużymi, jasnymi liśćmi o kształcie serca. Uwielbia słońce, dlatego przy swoim rozmiarach doskonale sprawdzi się jako naturalny parasol ogrodowy. Wytwarza eleganckie białe kwiaty, a jej zapach stanowi dla uciążliwych owadów barierę nie do przejścia.

catalpa

Rośliny odstraszające komary: bazylia pospolita (Ocimum basilicum)

Znana z kuchennych półek, uprawiana ze względu na swoje niesamowicie aromatyczne liście. Ich świeży zapach przesądza o charakterze niemal każdej potrawy, a co więcej: skutecznie przegoni komary. Uwielbia słońce, osiąga do 50 cm wysokości.

Brussel Herbs ElhoŹródło: www.makeithome.pl

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Szczególnie cenimy sobie jej piękny zapach oraz subtelny wygląd. Morze fioletowej lawendy to uczta dla naszych oczu i nosa… oraz zabójstwo dla komarów. Doskonale sprawdzi się jako efektowna dekoracja ogrodowa, a gdy do uprawy wykorzystamy donice, pięknie dopełni wystroju romantycznego wnętrza.

lawenda

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Kolejna roślina ceniona za swój zapach, przez nas kochany, a dla komarów wręcz nieznośny. Lubi słoneczne miejsca, osiąga około 30 cm wysokości. Sprawdzi się uprawiana w domu, zwłaszcza ze względu na swoje walory smakowe oraz dekoracyjne.

mięta

Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens)

Niektórzy znają ją jako geranium lub anginka. To niewielki półkrzew o charakterze dekoracyjnym, dosyć wytrzymały na niesprzyjające warunki, często spotykany w miejskich nasadzeniach w kwietnikach, na balkonach oraz ogrodach. Ich piękny, delikatny zapach to skuteczny, a zarazem naturalny odstraszacz natrętnych komarów.

wieże kwiatowe kwietniki miejskie terra trzebnica 11

Tych kilka popularnych i łatwych w uprawie roślin to najlepszy, bo pozbawiony chemikaliów sposób na uniknięcie ataków owadów. To zarazem piękna dekoracja domu i ogrodu oraz źródło przyjemnego aromatu – może warto więc zrezygnować z detergentów i postawić na naturalne środki walki z komarami?

 

zdjęcia: www.pixabay.com, www.elements.envato.com, www.wiezekwiatowe.pl, www.makeithome.pl

1 komentarz do “Rośliny odstraszające komary – naturalny sposób na nieproszonego gościa”

Dodaj komentarz