Pielęgnacja roślin w wieżach kwiatowych

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Odpowiednio wyselekcjonowane gatunki to podstawa udanej aranżacji przestrzeni miejskiej. Rośliny ozdobne są przecież zróżnicowane pod względem wymagań i okresu kwitnienia.

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Jakie odmiany wybrać do obsadzenia kwietników kaskadowych i jak o nie dbać?

Dobór roślin

W zależności od tego, który gatunek posłuży do nasadzeń, zmienia się kolorystyka całej dekoracji i charakter jej najbliższego otoczenia. Do obsadzenia wież kwiatowych najlepiej sprawdzają się gatunki dobrze się rozkrzewiające, o długich, spływających pędach. Rośliny o pokroju wyprostowanym można natomiast stosować do obsadzania podnóża wież kwiatowych, zwłaszcza w przypadku gdy są one ustawiane na trawnikach lub rabatach. Będą wówczas tworzyć estetyczne kwiatowe obwódki.

Foto. Maria Kowalska-Epsztain
Foto. Maria Kowalska-Epsztain

Pomysły na każda porę roku

 Obsadzenia wiszących i stojących kwietników kaskadowych będą się różnić w zależności od pory roku. Stosowane są rośliny takie jak bratek, prymula, surfinia, ipomea, pelargonia, wrzos lub chryzantema. Ciekawym rozwiązaniem jest urozmaicenie kompozycji o barwinek, bluszcz pospolity lub suche, giętkie pnącza.

wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Latem najpopularniejszymi roślinami w polskiej przestrzeni jest pelargonia i surfinia, jednak istnieje jeszcze wiele innych ciekawych i pięknych roślin nadających się do takiego zastosowania – warto więc zajrzeć do menu ukwieceń.

wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Na jesienne obsadzenia nadają się chryzantemy, wrzosy, kapusty ozdobne oraz gatunki ozdobne z liści i przewisających pędów: bluszczyk kurdybanek lub plektrantus.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

jesienne kaskadowe konstrukcje kaskadowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

W zimowym okresie w wiszących kwietnikach i stojących wieżach kwiatowych zamiast roślin można układać gałązki roślin iglastych: jodły, świerku, sosny, żywotnika, jałowca. Doskonale prezentują się gałązki ostrokrzewu lub mahonii, trzmieliny Fortune’a, pędy bluszczu pospolitego, a nawet suszone owoce jarzębiny, głogu, róży, suszone i preparowane kwiaty oraz liście, a także ozdoby świąteczne. W przypadku wież kwiatowych ustawianych wewnątrz budynków, warto przyozdobić kompozycję gwiazdami betlejemskimi.

wieże kwiatowe terra (1)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Nawożenie

Najskuteczniejszym sposobem na uproszczenie opieki nad wiszącymi kwietnikami i wieżami kwiatowymi jest wzbogacenie podłoża o odżywkę TerraHydrogelVit. Elementy wysokie lub wiszące są mocno narażone na wysuszające działanie słońca i wiatru. Rośliny potrzebują więc dużo wody i substancji odżywczych – w upalne dni dobrze jest podlewać je nawet dwa razy dziennie.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Gdy jednak ziemia jest wysuszona i zbrylona, to strumień wody nie wsiąka w nią, ale po niej spływa. Znacznie korzystniejsze je więc dostarczanie wody i składników odżywczych wprost do systemu korzeniowego. Gdy w podłożu znajduje się superabsorbent, to zatrzymuje on nadmiar wody, którą roślina wykorzystuje w najodpowiedniejszym dla niej momencie. To sposób na to, by w znaczący sposób ograniczyć częstotliwość i straty w podlewaniu.

foto. Mariusz Krynicki
foto. Mariusz Krynicki

Podlewanie

Rośliny sezonowe są znane ze swojej „żarłoczności”. Muszą bowiem sprostać trudnemu zadaniu – w jak najkrótszym czasie mają wytworzyć jak największą masę kwiatów i liści czyli dać tak oczekiwany efekt ozdobny. Potrzebują do tego znacznych ilości związków odżywczych i wody, dlatego trzeba je dokarmiać w ciągu sezonu co najmniej kilkakrotnie. Można podlewać je lub podsypywać nawozami albo zawczasu zadbać o odpowiednie podłoże, wzbogacone o specjalne nawozy o spowolnionym działaniu.

Kompleksowa Usługa Zielona GóraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

kaskadowe konstrukcje kwietnikoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Świebodzin kaskadowe konstrukcje kwietnikowe Terra Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Świebodzin kaskadowe konstrukcje kwietnikowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

kwietniki miejskie terra (21)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz