Nowy rok po chińsku

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Większość z nas dawno przeszła do codzienności po szaleństwach sylwestrowej nocy, ale Chińczycy dopiero niedawno mieli okazję świętować. Z tej okazji powstała niezwykła podświetlana instalacja:

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.edinburghspotlight.com

Chiński Nowy Rok wypada 31 stycznia i obchodzony jest niemal na całym świecie, a w Edynburgu jego dodatkową atrakcją stała się wystawa Świateł Armii z Terakoty (org. The Lanterns of Terracotta Warriors). Całość to 90 niesamowicie kolorowych, podświetlanych rzeźb, stworzonych przez chińskiego artystę Xia Nan’a. Instalacja została ustawiona na dziedzińcu Uniwersytet Old College w Edynburgu, gdzie doskonale komponowała się na tle zabytkowych murów.

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.smithsonianmag.com

Armia to nie tylko mężczyźni – znalazło się też kilka kobiet, dzieci oraz koni, niektóre z postaci osiągają nawet do 2,5 metra wysokości! Każda z nich ma indywidualną instalację elektryczną, która odpowiada za nastrojowe podświetlenie. Wojownicy jaśnieją światłem w kolorach: czerwonych, zielonym, białym i niebieskim.

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.globalgranary.org

Konstrukcja rzeźb opiera się na tej samej technice, co słynne chińskie latarenki: cienki kolorowy papier został rozciągnięty na metalowym lub bambusowym stelażu.

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.mymodernmet.com

Inspiracją do stworzenia rzeźb była słynna Armia z Terakoty, kolekcja postaci, która została odkryta w grobowcu z 3 stulecia przed Chrystusem. Przeszło 12 tys. metrów kwadratowych podziemnej hali wypełniono 8-tysięczną armią strzegąca duszy cesarza Qin Shi Huanga.

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.mymodernmet.com

To nie pierwsza czasowa wystawa, w której udział wzięła podświetlana armia. Dekoracje powstały w 2008 roku z okazji Igrzysk Olimpijskich, a następnie odwiedziły większe chińskie miasta. W tym roku armia po raz pierwszy odwiedziła Edynburg, a wizyta zakończyła się w zeszły piątek, 7 lutego.

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.smithsonianmag.com

Podświetlane dekoracje wielkiej skali – to dopiero sposób na obchodzenie Nowego Roku!

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.mymodernmet.com

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.lastbiscuit.blogspot.com

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.healthyedinburgh.com

The Lanterns of Terracotta WarriorsŹródło: www.healthyedinburgh.com


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz