Noc cudów

Noc cudów

21 czerwca 2013


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

 
Święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności. Wszechogarniająca radość i letnie przesilenie. Właśnie dziś przypada ta jedyna w roku noc, gdy mrok nabiera niezwykłej magii.

noc kupały
Źródło: www.poznan.naszemiasto.pl

Ciekawe jest, że jedno święto ma wiele nazw. Na Mazowszu i Podlasiu utrwaliło się jako noc Kupały, dla mieszkańców południowej Polski to jest Sobótka, zaś Warmia i Mazury obchodzą Palinockę.  Interesująca jest również rozbieżność dat, niektórzy twierdzą, iż ta niezwykła noc przypada 21 czerwca, inni że dopiero dwa dni później. Mimo tych wątpliwości, większość polskich miast świętuje już tego wieczora.

noc kupały
Źródło: www.mmwarszawa.pl

Tak czy inaczej, powód i cel jest taki sam – radość i zapewnienie sobie zdrowia i urodzaju przez cały rok. Informacji o tym, jak obchodzono to święto dawno temu, jest niestety bardzo mało, dlatego ich współczesny kształt posiada dosyć luźny charakter i prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z przeszłością, kiedy skakano przez ogniska, aby się oczyścić. Choć podobno są jeszcze tacy, co wierzą, że znajdą w tę noc kwitnący kwiat paproci obdarowujący wszelkimi dobrami…

noc kupały
Źródło: www.inspiromag.pl

Obchody Nocy Kupały w Polce stają się coraz popularniejsze. Niemalże każde duże miasto szykuje z tej okazji coś specjalnego dla swoich mieszkańców. Najczęściej spotykanym obchodem jest spławianie wianków na wodzie lub wypuszczanie papierowych lampionów. Obie formy wyglądają co najmniej spektakularnie. Tysiące świecących punkcików na wodzie czy niebie potrafią wzbudzić zachwyt u każdego obserwatora. Dla wielu jest to moment pozytywnie nastrajający, pobudzający do życia, więc tak czy inaczej, choć w inny sposób niż stosowany przez naszych przodków, cel nocy świętojańskiej jest osiągnięty.

noc kupały
Źródło: www.polskalokalna.pl

Jakie miasta przygotowały dla nas atrakcje w tym roku? Przede wszystkim Poznań, który w piątek 21 czerwca będzie walczył o pobicie rekordu Guinnessa w ilości puszczonych lampionów. Impreza rozpoczyna się o godzinie 17:00 w okolicach Mostu Chrobrego. Jego mocnym rywalem miał być Wrocław, który przewidział podobną akcję już nazajutrz o godzinie 20:30 przy Mostach Warszawskich. Impreza jednak została odwołana i przesunięta na bliżej nieokreślony termin. Również w sobotę puszczać wianki będzie Warszawa. Tam impreza znana jako Wianki Nad Wisłą startuje o 20:00 na Podzamczu. Najdłużej bawić się będzie Kraków. W dniach 21-23 czerwca przewidział nad Wisłą masę imprez dla mieszkańców i turystów.

noc kupały
Źródło: www.codziennypoznan.pl

Wiemy nie od dziś, jak wielki wpływ ma na nas natura. Celebrowanie jej dobrodziejstw przynajmniej raz w roku to sposób, w jaki możemy zamanifestować naszą bliskość z nią. Wyjdźmy z domu wieczorem i poczujmy tę magię. W końcu to noc cudów. Wszystko może się zdarzyć…

noc kupałyŹródło: www.mmwarszawa.pl

Noc cudów
Źródło: www.wawalove.pl

« »

Dodaj komentarz