Poziom życia w mieście wyznacza nie tylko swobodna komunikacja czy dostęp do dóbr kultury. Równie ważny (i dla ciała, i dla ducha) jest kontakt z naturą, co ma bezpośrednie przełożenie na ofertę deweloperów. Osiedle bez parku? To się nie uda!
O tym, jak bardzo pragniemy kontaktu z przyrodą świadczy fakt niemałych kontrowersji, jakie budzą wycinki drzew. Silny sprzeciw lokalnych mieszkańców spotyka się z odbiorem włodarzy czy deweloperów, którzy coraz częściej skłaniają się ku „zielonym” inwestycjom. Tak powstaje pole dla partycypacji społecznej – ale jak to wygląda w poszczególnych przypadkach?
Zielona baza wiedzy
Wrocław to jedno z pierwszych miast, w których status prawny drzew w przestrzeniach publicznych został jednoznacznie określony. Dane na temat wszystkich okazów są na bieżąco aktualizowane. Podobnie dba się o drzewa Take w Krakowie – mieście o znacznym zanieczyszczeniu powietrza, gdzie rola drzew-filtrów jest nie do przeoczenia.
Po co jednak powstaje baza informacji o miejskich drzewach? To bezcenne źródło wiedzy, które pomaga zaplanować wiosenne i jesienne odnowienie, wycinki i prace pielęgnacyjne – włodarzom nic nie umknie, a mieszkańcy mogą cieszyć się coraz większym zasobem elementów naturalnych w najbliższej okolicy.
Podobnie dba się o drzewa poza granicami Polski. Największy w historii projekt dotyczący audytu miejskich drzew został zrealizowany w 2016 roku w Nowym Jorku przy wsparciu przeszło 2200 wolontariuszy. W efekcie powstała stale aktualizowana mapa-przewodnik po przyulicznych drzewach. Poza dokładnym określeniu stanowiska każdej rośliny, dzięki mapie udało się również w sposób stricte matematyczny przedstawić walory płynące z zazieleniania miast. Oszacowano ilość zredukowanego dwutlenku węgla (w skali roku), ilość przechwyconej deszczówki oraz skalę oszczędności z tego tytułu.
Przykład? Znajdujący się na Dolnym Manhattanie platan klonolistny przynosi roczne zyski rzędu 265 dolarów.
Nowe drzewo zamiast remontu?
Zakasujące – w wielu przypadkach mieszkańcy wolą przeznaczyć fundusz z miejskiej kasy nie na remonty dróg, ale na… pielęgnację zieleni i „odświeżanie” małej architektury. Więcej na temat budżetów partycypacyjnych piszemy w tym miejscu – klik.
Rybnik | źródło: www.terraform.pl
Rozwój społeczeństwa i technologii wcale nie stoi w sprzeczności z zazielenianiem wspólnych przestrzeni. W Warszawie i Katowicach to właśnie za pośrednictwem specjalnej aplikacji zbierane są pomysły na nowe nasadzenia. Nadesłane tą drogą wnioski mieszkańców są weryfikowane przez włodarzy i – w miarę możliwości – wdrażane.
źródło: www.terracity.pl
W przypadku, gdy zasoby miejskiej kasy okazują się niewystarczające, o wsparcie są proszeniu przedsiębiorcy i sami mieszkańcy. Koszty sadzenia oraz pielęgnacji pokrywają oni w ramach stołecznego programu „Milion drzew dla Warszawy”.
Podobne rozwiązania wdrożono w Krakowie. Zarząd Zieleni Miejskiej otrzymał propozycje od firm, które były gotowe wykonać nasadzania i wesprzeć wybrane projekty na terenie gminy. To udziału w zazielenianiu Krakowa zaproszone są również osoby prywatne, które mogą wykupić tak zwany „pakiet sponsorski” obejmujący wybrany element infrastruktury (kupno ławki, budki lęgowej lub materiału roślinnego). Chętnych przybywa!
Od dziecka inspirowany naturą
O drzewa powinniśmy dbać równie troskliwie jak o innych ludzi. W takim duchu powstają inicjatywy takie jak „WROśnij we WROcław” czy „Parki Krakowian”. Nowo narodzony mieszkaniec „otrzymuje” sadzonkę, która rękoma świeżo upieczonych rodziców jest nasadzana we wskazanym przez specjalistę miejscu. Doglądanie drzewka-członka rodziny to świetny sposób na wspólną integrację!
Poznań | źródło: www.terraform.pl
Współoddziaływanie na linii człowiek-drzewo ma więc niejedną postać. Nic dziwnego, że dla wielu z nas wycinki bywają wydarzeniami równie traumatycznymi jak utrata kogoś bliskiego. Zachowanie maksymalnie licznego drzewostanu w miastach ma też znaczenie dla zdrowia fizycznego: ze względu na oczyszczanie powietrza. Wszystkie ruchy na ich rzecz są więc niezmiernie ważne – podstawa na przyszłość to rzetelna inwentaryzacja i kolejne inicjatywy na rzecz największych roślin we wspólnych przestrzeniach.
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]