Jak ukwiecono Grodzisk Mazowiecki?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Nadanie praw zawdzięcza wyjątkowo czystej wodzie, herb to pamiątka na cześć jednego z rycerzy Bolesława Śmiałego, a jego ulice wyróżniają się piękną oprawą – nie tylko architektoniczną, ale również kwiatową. Oto szczegóły ukwiecenia Grodziska Mazowieckiego:

Terra ukwiecenie grodziska mazowieckiego skrzynie kwiatowe wieże kwiatowe (2)

Grodzisk Mazowiecki | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Wyzwanie – co stanowiło kłopot?

Węzły komunikacyjne to miejsca o największym natężeniu ruchu. To właśnie tutaj spieszą zarówno piesi, jak i zmotoryzowani mieszkańcy czy też goście. Nie inaczej jest w Grodzisku Mazowieckim. W najbliższej okolicy dworca kolejowego, przy ulicy 1 Maja komunikacja przebiega sprawnie, a to wszystko za sprawą odpowiednio przemyślanej infrastruktury. Udogodnienia dla pojazdów i pieszych (w tym chodniki, przejścia, etc.) wyeliminowały jednak możliwość nasadzeń roślin w podłożu. Brak naturalnej gleby i utrudniony dostęp do wody stanowił wyzwanie dla ukwiecenia również w centrum, na Placu Króla Zygmunta Starego oraz na Placu Wolności. Czy w tak zatłoczonych przestrzeniach może znaleźć się miejsce dla roślin, które stanowiłyby atrakcyjną oprawę dla Grodziska Mazowieckiego?

Rozwiązanie – jak zwalczono problem?

Goście odwiedzający Grodzisk Mazowiecki oraz mieszkańcy miasta są witani i żegnani… kwiatami. Wszystko za sprawą skrzyń kwiatowych Atech A1000, które trafiły na barierki oddzielające pasy ruchu – okazuje się, że wystarczy odpowiednio wykorzystać już istniejącą infrastrukturę, by stworzyć piękne, naturalne dekoracje.

ukwiecenie grodziska mazowieckiego skrzynie kwiatowe wieże kwiatowe 2

Grodzisk Mazowiecki | źródło: www.atech-pl.eu

Podobne rozwiązanie okazało się pomocne na Placu Wolności – tu zielone dekoracje trafiły dzięki nieco mniejszym skrzyniom Atech – A800. Ukwiecając murek wydzielający fragment placu, udało się ocieplić wizerunek całej okolicy, a co więcej: stworzyć kontynuację dekoracji z pobliskich lokalizacji w mieście. Wybierając kwiaty do nasadzeń, postawiono na niskie wymagania, żywe kolory i atrakcyjny wygląd.

Terra ukwiecenie grodziska mazowieckiego skrzynie kwiatowe wieże kwiatowe (2)

Grodzisk Mazowiecki | źródło: www.atech-pl.eu

Takie potrzeby mogła spełnić wyłącznie kompozycja z ipomeą (jasną i ciemną), pelargonią oraz surfinią. Podczas ukwiecania postawiono na swobodną kompozycję: kwiaty dzięki temu stworzyły niepowtarzalny układ, którego nie sposób przeoczyć!

ukwiecenie grodziska mazowieckiego skrzynie kwiatowe wieże kwiatowe 7

Grodzisk Mazowiecki | źródło: www.atech-pl.eu

Korzyści – co zyskało miasto?

Co ważne, obecność roślin nie tylko pozytywnie wpłynęła na wizerunek jednego z najważniejszych miejsc w mieście – dworca kolejowego czy Placu Wolności, ale również niweluje szkodliwy wpływ spalin. Zamocowane na barierkach skrzynie są wyjątkowo solidne, a ich system mocowania pozwala wyeliminować ryzyko strat na tle rabunkowym, aktów wandalizmu czy też silnych podmuchów wiatr. Mimo niezbyt sprzyjających warunków rośliny w skrzyniach kwiatowych rozwijają się świetnie, a to wszystko za sprawą podwójnego dna, gwarantującego odpowiedni dostęp tlenu do systemu korzeniowego, a także niezbędny do życia zapas wody. Dzięki obecnej wewnątrz wkładce uprawnej, osoby odpowiedzialne za pielęgnację zieleni mogą szybko zmienić zawartość skrzyń – wystarczy, że usunąć wkładkę wraz z zawartością i wymienią ją na nową – to łatwe!

Zobacz ukwiecenie Grodziska Mazowieckiego na filmie:

Kwiatową dekorację kontynuowano w innych zakątkach miasta Obecność kaskadowych kwietników H1200 w okolicy Placu Króla Zygmunta Starego pozwoliła dodać kolorytu zwyczajnemu chodnikowi, a co więcej: dekorację przenieść również ponad głowy mieszkańców. Wiszące kwietniki jiflor600 zostały solidnie zamocowane na latarniach, dzięki czemu kompozycja nie stworzy zagrożenia dla przechodniów, a nasadzone w nich soczyście zielona ipomea i czerwona pelargonia skutecznie przykuwają spojrzenia.

wieże kwiatowe terra ukwiecenie miasta kwietniki (3) Grodzisk Mazowiecki

Grodzisk Mazowiecki | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Terra ukwiecenie grodziska mazowieckiego skrzynie kwiatowe wieże kwiatowe (2)

Grodzisk Mazowiecki | źródło: www.atech-pl.eu

Bajecznie różnorodne połączenie roślin ozdobnych sprawiło, że całe miasto rozkwitło!


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

2 komentarze do “Jak ukwiecono Grodzisk Mazowiecki?”

Dodaj komentarz