Mała architektura ma wielkie znaczenie

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Przestrzeń miejska łączy wiele sfer, w których funkcjonuje człowiek. To miejsce zamieszkania, pracy, obszar komunikacji, strefa handlu, rekreacji i wypoczynku. Jest na tyle skomplikowanym tworem, że jej odpowiednie zaplanowanie wymaga interdyscyplinarnego podejścia architektów, urbanistów, włodarzy i samych mieszkańców.

Dobrze zaplanowana przestrzeń, to taka, której ostateczny kształt jest wynikiem konsultacji z jej mieszkańcami. To efekt dyskusji, analiz i zaplanowania konkretnych zadań, jakie stoją przed jej elementami. W toku tych prac niekiedy pomijana bywa rola małej architektury – która choć (pozornie!) nieistotna, to może wiele: nie tylko zdobi i akcentuje walory okolicy, ale również maskuje jej mankamenty…

 mała-architekura-meble-miejskie

źródło: www.fotolia.com

Pełna synchronizacja

Mała architektura (czy też inaczej: meble miejskie) ma przede wszystkim walory estetyczne, jednak nie tylko wygląd powinien być głównym jej atutem. Liczy się funkcjonalność, rozumiana przez dopasowanie do przekroju demograficznego okolicznych mieszkańców. Gdzie indziej potrzebny jest zakątek zabaw pełen kreatywnych zabawek, a gdzie indziej „kieszonkowy park” pośród zieleni z wygodnymi siedziskami. W jeszcze innych miejscach stawia się przede wszystkim na mobilne dekoracje, które w razie potrzeby ustępują miejsca miejskim scenom czy letnim ogródkom. Co ciekawe, mieszkańcy coraz częściej podejmują inicjatywę i biorą udział w kreowaniu swojej okolicy – ogrody społeczne czy tak zwane parklety powstają również w Polsce (więcej na ten temat w tym wpisie – klik).

donice-gianto-tablo-sito-meble-miejskie

źródło: www.terraform.pl

Dla nocnych Marków

Oświetlenie miasta pozwala odkrywać je na nowo, w zupełnie innym wydaniu. Odpowiedniej iluminacji wymaga również mała architektura – podświetlane donice czy montowane w podłożu świetliki o odpowiednim natężeniu są w stanie sprawić, że zwyczajna za dnia przestrzeń stanie się prawdziwie magiczna. To również gwarancja bezpieczeństwa w przypadku miejsc, gdzie nie sięga światło latarni.

IMG 1405

źródło: www.terraform.pl

Przy ścieżce

Nowoczesne przestrzenie miejskie, których włodarze pragną podążać z duchem czasu, stawiają na ekologię. Budując ścieżki rowerowe czy też rowerowo-piesze, zachęcają mieszkańców do poruszania się bez użycia samochodów. Dobrze zaplanowana mała architektura powinna więc być ulokowana wzdłuż takich tras, by móc umożliwić mieszkańcom swobodne i w miarę regularne korzystanie z niej. Miejskie ławki, donice z kwiatami, informatory czy stojaki na rowery nie bez powodu można bowiem spotkać właśnie w pobliżu ścieżek rowerowych.

mała architektura meble miejskie

źródło: www.pexels.com

Daj się zaskoczyć

Ciekawie zaprojektowane, a następnie odpowiednio rozlokowane meble miejskie mają ogromną rolę w tworzeniu „charakteru” miast. Atrakcyjna przestrzeń obejmuje takie rozwiązania, których nie zawsze spodziewalibyśmy się zastać. Donica z funkcją ławki, a może trzymetrowy kwietnik mogą pozytywnie zaskoczyć, szczególnie osoby pragnące kontaktu z przyrodą – a takich w miastach jest coraz więcej.

Aleksandrów Łódzki Gianto Tablo 180 meble miejskie terra

źródło: www.terraform.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz