Pocket park – park kieszonkowy

30 marca 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Małe jest piękne! W starych powiedzeniach zawsze jest wiele prawdy, a najlepszym dowodem na to są miniaturowe parki, jakie coraz częściej powstają w całej Europie. Zobaczcie, jak urokliwe mogą być miejskie zieleńce:

pocket park inspirowaninatura (1)Źródło: www.livingthelist.com

Gdy miejsca jest mało…

Ciasno ulokowane jednej przy drugim budynki nie zawsze pozostawiają miejsce na lokalizację najmniejszego choćby zieleńca. Obecnie istniejące skwery czy parki najczęściej liczą sobie dziesiątki lat, a zakładane były w czasach, gdy miasta oferowały więcej wolnej przestrzeni, a życie było „wolniejsze”. Świat ruszył na przód, metropolie rozwijają się, ale kosztem natury. Jak więc znaleźć miejsce dla parków?

pocket park inspirowaninatura (9)Źródło: www.sustainablecitiescollective.com

Pocket park

Mała ilość miejsca wcale nie musi oznaczać braku zieleńców! Wystarczy odpowiednio wykorzystać przestrzeń, która pozostaje do dyspozycji – tak powstają ogrody na dachach, wewnątrz budynków, na podwórcach, a nawet w przejściach między kamienicami. Takie miniaturowe, kompaktowe wręcz strefy miejskiej zieleni zyskały już miano Pocket Parków – Parków Kieszonkowych i zyskują coraz większą popularność.

pocket park inspirowaninatura (8)Źródło: www.skyscrapercity.com

Niewielkie parki liczą sobie maksymalnie 5000 m kw, ale rzadkością nie są obiekty osiągające zaledwie kilkaset metrów. W ten sposób zagospodarowywane są nieużytki, puste przestrzenie po wyburzeniach, przez co zieleńce mają często tymczasowy charakter. W tym przypadku jednak to mieszkańcy zyskują najwięcej, ponieważ zamiast zaniedbanego gąszczu krzewów, mają oni do dyspozycji niewielki, ale za to schludny teren zieleni z możliwością uprawy własnych warzyw i będący świetnym miejscem na spędzanie wolnego czasu.

pocket park inspirowaninatura (7)Źródło: www.skyscrapercity.com

Dla mieszkańców

Największym atutem Pocket Parków jest ich dostępność dla okolicznych mieszkańców. W najbliższym sąsiedztwie powstają place zabaw i miejsca do wypoczynku. Nawet najmniejszy przesmyk między budynkami może zostać zagospodarowany zielenią – wystarczą duże donice, mobilne kwietniki i nieco dobrych chęci. Nadają się zarówno zabytkowe osiedla, jak i nowoczesne dzielnice biznesowe, miejsce dla natury powinno znaleźć się wszędzie!

pocket park inspirowaninatura (1)Źródło: www.ephemeralnewyork.wordpress.com

Z USA do Polski

Idea Kieszonkowych Parków przywędrowała do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie najwięcej znajduje się w Kopenhadze (ponad 14 parków), na terenie Polski można naliczyć kilka podobnych obiektów w Łodzi oraz Warszawie. Pocket Parki często jednak są zakładane w sposób nieoficjalny, jedynie na warunkach umowy sąsiedzkiej, dlatego trudno jest jednoznacznie określić skalę tego zjawiska.

pocket park inspirowaninatura (4)Źródło: www.www.flickr.com

Zobacz filmową podróż po Pocket Parkach w Australii:

4 komentarze do wpisu „Pocket park – park kieszonkowy”

 1. Właśnie przygotowujemy prezentacje na wystąpienie nt. parków kieszonkowych podczas VI Konferencji Zieleń Przyuliczna w Poznaniu pt. „Parki kieszonkowe – przyuliczne enklawy zieleni – moda czy konieczność? Przegląd projektów i realizacji z punktu widzenia praktyka”. B
  ędziemy opowiadać o naszych projektach oraz o parkach przyjaznych ludziom i … drzewom. Dla zainteresowanych kilka projektów parków kieszonkowych przeglądną można na stronie naszej pracowni projektowej – http://www.ikropka.eu

  Odpowiedz
 2. Bardzo ciekawy wpis! Zjawisko parków kieszonkowych jeszcze nie jest tak popularne w Polsce, ale my chcemy to zmienić.

  Jesteśmy grupą 50-ciu studentów z Krakowa i tworzymy projekt crowdsourcingowy. Chcemy stworzyć park kieszonkowy z motywem przewodnim Ogrodu Motyli.

  Zapraszamy do śledzenia naszego projektu 🙂

  Odpowiedz
  • Również nam ich brakuje! Mamy nadzieję, że pomysł tworzenia nawet tak niewielkich parków przyjmie się w Polsce 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz