Plebiscyt
Jak stworzyć parklet?

Jak stworzyć parklet?

25 lutego 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

To proste: weź kawałek ulicy, dodaj nieco chodnika, postaw donice kwiatowe i ławki miejskie, pozostaw nieco miejsca dla rowerów – gotowe! Oto twój zielony zakątek w centrum miasta:

parking-parklet-ogródŹródło: www.gestaourbana.prefeitura.sp.gov.br

Jeśli kiedykolwiek zauważyliście własnoręcznie skomponowane mini-ogródki, ulokowane ciasno gdzieś na skraju jezdni i chodnika – to właśnie parklet. Te osobliwe zakątki zieleni pośród zatłoczonego miasta to szansa na odpoczynek i relaks, a także znak sprzeciwu wobec zagarniania przestrzeni na rzecz połaci betonu i miejsc zarezerwowanych dla samochodowych parkingów.

parking-parklet-ogródŹródło: www.smartertravel.limerick.ie

Tak naradziła się idea parkletów. Już ponad 5 lat temu w San Fransisco ktoś założył pierwszy prowizoryczny ogródek tuż przy chodniku – pomysł okazał się na tyle dobry (i potrzebny!), że szybko został powielony w wielu miejscach niemalże pod każdą szerokością geograficzną.

Spójrzcie, jak wygląda parklet zaaranżowany w Poznaniu:

parking-parklet-ogródŹródło: www.ulepszpoznan.pl

Coraz mniejsza przestrzeń dla relaksu i wypoczynku w miastach to powód, dla którego każdy cichy, zielony zakątek szybko zjednuje sobie wielu zwolenników. Jednym z powodów stale rosnącej popularności parkletów jest ich niepowtarzalność – większość z tych ogródków powstaje na drodze inicjatywy społecznej, z wykorzystaniem podstawowych materiałów. Obecnie najpopularniejsze są przemysłowe palety, które tworzą jednocześnie siedziska, podłoże, stoły i ogrodzenia ogródków.

parking-parklet-ogród
Źródło: www.phillymotu.wordpress.com

parking-parklet-ogród
Źródło: www.localwiki.org

Konstrukcja może być również zaaranżowana z użyciem tradycyjnych mebli miejskich, nowoczesnych donic, z powodzeniem można wykorzystać również designerskie meble z polietylenu. Liczy się głównie kreatywność, nie musi być pięknie – parklet ma być przede wszystkim wygodny, funkcjonalny i zielony!

parking-parklet-ogródŹródło: www.ogrodwcentrum.pl

Co odróżnia parklet od klasycznych ogródków letnich? Głównie ich spontaniczny charakter i to, że często są dziełem samych mieszkańców, spragnionych kontaktu z naturą. To sprzeciw wobec rosnącej ilości betonu i ograniczanej zieleni w miastach.Takie mini-ogrody powstają często przy okazji Park(ing) day, o którym pisaliśmy tutaj-klik. Te jednak są tworzone bez względu na datę, o każdej porze roku – popieramy takie idee!

parking-parklet-ogródŹródło: www.uptown23rd.com

parking-parklet-ogródŹródło: www.espaciosvivos.es

parking-parklet-ogródŹródło: www.architekturakrajobrazu.info

parking-parklet-ogródŹródło: www.southofsouth.org

« »

Dodaj komentarz