Kwiaty w sercu miasta, czyli jak ukwiecić rynek?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Ile w naszym kraju miast, niemal tyle samo rynków. Niezależnie od ich charakteru, tym co może wpłynąć na ich wygląd, jest zieleń. Aby właściwie spełniała swoje funkcje, musi być odpowiednio zaprojektowana, mieć przemyślaną kompozycję, muszą ją tworzyć odpowiednio dobrane gatunki kwiatów. Zbyt wysoka roślinność i chaotyczna kompozycja przysłoni widoki i przytłoczy budynki. Z kolei niewiele roślin lub zbyt niskie spowodują, że na rynku będzie pusto. Jak je odpowiednio dobrać?

wieże kwiatowe terra ukwiecenie miasta kwietniki

Świnoujście | www.wiezekwiatowe.pl

Dobrym dopełnieniem dla naturalnie rosnących drzew, krzewów czy klombów i rabat mogą być rośliny sezonowe sadzone w kwietnikach. Zwłaszcza w pojemnikach dobrze wyeksponowanych i dobrze dopasowanych do miejsc, w których je ustawiono.

W eleganckim komplecie

Właściwa lokalizacja kwietników i pojemników z roślinami sezonowymi to obok odpowiedniego doboru gatunków, sprawa najbardziej istotna. Zadecyduje o finalnym efekcie, a w rezultacie i wizerunku całej przestrzeni. Na początek warto więc dokonać wnikliwej analizy rynku i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Które miejsca najbardziej potrzebują zmian?
  • Które miejsca trzeba ożywić?
  • Jakie są kolory najbliższej elewacji?
  • Jak oświetlone są poszczególne miejsca w ciągu dnia?
  • Czy rynek jest zamknięty dla ruchu samochodów i przeznaczony tylko dla pieszych?

To wszystko ma bowiem duże znaczenie.

wieze-kwiatowe-terra-2

Człuchów | www.wiezekwiatowe.pl

Dobrze jest znaleźć kilka miejsc, w których można umieścić kwiaty. Warto zastosować kombinację kilku elementów (np. wieże kwiatowe, kwietniki na latarniach, kwietniki na barierkach) – wówczas efekt będzie spotęgowany. Powinny tworzyć harmonijny system, gdzie wszystkie elementy współgrają. Wbrew pozorom na rynku miejsc na kwiaty jest naprawdę wiele.

wieże kwiatowe terra ukwiecenie miasta kwietniki

Gostyń | www.wiezekwiatowe.pl

Jako pierwsze warto zaaranżować fasady oraz wejścia do najważniejszych budynków. Najbardziej reprezentacyjne budynki miejskie to zwykle obiekty wyróżniające się architekturą. Ich rangę dodatkowo podkreśli zieleń, np. ukwiecone parapety. Duże płaszczyzny z rytmicznie rozmieszczonymi oknami mają w ten sposób szansę stać się mniej monumentalne.

wieże kwiatowe terra ukwiecenie miasta kwietniki

Świebodzin | www.wiezekwiatowe.pl

Do skrzynek z kwiatami na parapetach okiennych dobrze pasować będą duże donice kwiatowe przy głównym wejściu ustawione na kolejnych stopniach, skrzynki mocowane do barierek schodów, kwiatowe wieże wzdłuż chodnika, a także kule kwiatów na latarniach, masztach przed budynkiem. Estetycznie zaaranżowane wejście zawsze robi dobre wrażenie, a w przypadku takich urzędów jest to niezwykle ważne.

wieze-kwiatowe-terra-5

Góra Kalwaria | www.wiezekwiatowe.pl

Kwiatowe wieże po obydwu stronach wejścia do budynku mogą mieć swoją kontynuację w postaci alei – bez wątpienia naprowadzi na właściwy cel. Wieżom towarzyszyć mogą też kwietniki wiszące na latarniach. Staranne, bogate udekorowanie kolorowymi roślinami w takiej aranżacji to jeden ze sposobów na podkreślenie rangi miejsca. Lokalizując kwietniki, pamiętajmy też, aby nie przesadzić. Niech nie tarasują przejść, nie staną się komunikacyjnym utrudnieniem.

wiszące wieże kwiatowe terra ukwiecenie miasta świebodzin (5)

Świebodzin | www.wiezekwiatowe.pl

Gdzie jeszcze warto umieszczać kwietniki?

Chociażby tam, gdzie nie chcemy aby wjeżdżały samochody. Zamiast nieprzyjaznych szlabanów i pachołków, posłużą kwiatowe wieże i barierki, będące jednocześnie „wieszakiem” dla kompozycji w skrzynkach. Podobne barierki mogą być użyte również przy wyznaczaniu przestrzeni kawiarnianych ogródków, które często rozstawiają się na miejskich placach. Ukwiecone przesłony nawiązujące do stylu miejsca, będą tu mile widziane.

Skrzynki kwiatowe Atech A1200

Trzebnica | www.wiezekwiatowe.pl

Z jednolitego tła nawierzchni można „wydobyć” przy pomocy kwiatów także pomniki i fontanny. Warto dać im piękną oprawę – udekorować ich cokoły, otoczyć je kwietnikami (ustawionymi po obwodzie koła lub kwadratu). Niech zwrócą na siebie należytą uwagę, a nie będą tylko obojętnie mijane przez przechodniów i turystów.

Styl i skala

Planując kwietne kompozycje, zawsze należy starać się dopasować do stylu konkretnej architektury. Co innego będzie pasować do architektury nowoczesnej, co innego do zabytkowych kamienic. Przy rynku bywają bowiem także i nowoczesne budynki – zwłaszcza w miejscach, gdzie pierwotna zabudowa została zniszczona podczas wojny i powstały tzw. „plomby”. Jeśli nowe budynki charakteryzują się dużymi, gładkimi, szklanymi płaszczyznami, to ustawione przed nimi wieże kwiatowe mogą sprawić, że elewacja nie będzie już w odbiorze ani taka wielka, ani taka zimna.

wieże kwiatowe terra toruń (6)

Toruń | www.wiezekwiatowe.pl

Dla architektury XIX lub początku XX wieku typowa jest regularność i symetria, toteż dobrym dla niej towarzystwem są zgeometryzowane układy. Kule, stożki przypominać będą formowane rośliny charakterystyczne dla tamtej epoki. Stosowanie roślin w pojemnikach pozwala umieszczać je tam, gdzie nie ma warunków dla gatunków rosnących w glebie. Czasami to właśnie one stanowią jedyny barwny element na rynku, przełamujący monotonię wyłożonej brukiem powierzchni. Wszelkiego typu pojemniki, czy to wiszące, czy też konstrukcje stojące sprawiają, że rośliny są dobrze wyeksponowane – po prostu umieszczone wysoko.

Wschowa W600 Fontanna Pelargonie wieże kwiatowe terra (6)

Kórnik | www.wiezekwiatowe.pl

Już na etapie planowania, koniecznie trzeba mieć na uwadze odpowiednią skalę kompozycji, zachowane właściwych proporcji. I tak jeśli np. powierzchnia rynku jest bardzo duża, to lepiej nie ustawiać kwiatowych wież pojedynczo w dużych odległościach, ale umieścić je w grupach, by nie „utonęły” wobec ogromu przestrzeni. Czy też jeśli nie możemy ukwiecić całej fasady, może lepiej skoncentrować się na naprawdę okazałym ozdobieniu samego wejścia? Także i w tym zastosowaniu sprawdza się stare powiedzenie, że „lepiej mniej, a dobrze”.

Wschowa W600 Fontanna Pelargonie wieże kwiatowe terra 9

Wałbrzych | www.wiezekwiatowe.pl

Terra Group
Autor wpisu

Planujesz ukwiecenie miasta, jednak wolisz znać zakres zmian jeszcze przed rozpoczęciem prac? Chcesz przekonać się, czy efekt w Twojej przestrzeni będzie równie dobry, jak w zaprezentowanych w tym wpisie miastach? Pomogę Ci w tym! Skontaktuj się ze mną pod adresem wizualizacje@terra-pl.eu, a szybko i bezpłatnie stworzę dla Ciebie wizualizację zmian, jakie mogą zajść w Twoim mieście.

Maciej Witowski | Architekt
wizualizacje@terra-pl.eu

Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz