Wbrew pozorom schyłek roku nie oznacza całkowitej przerwy od zabiegów pielęgnacyjnych w lasach. To właśnie w tym momencie odbywa się bowiem jesienne odnawianie lasów. Jak sprawić, by ten proces przebiegł bez problemów i przyniósł oczekiwane efekty? Z pomocą przychodzi innowacyjny preparat: hydrożel.
Szybki wzrost temperatury wiosną często sprawia, że nie zawsze jest możliwe uzupełnienie braków drzewostanu. Często zabieg ten jest więc przenoszony na schyłek roku – gdy zaczną opadać liście, w wielu nadleśnictwach rozpoczyna się więc jesienne odnawianie lasów.
Na kondycję młodych sadzonek, które mają stać się nowym lasem, ogromny wpływ mają warunki, w jakich są transportowane ze szkółki – ich system korzeniowy nie może wyschnąć! Aby zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody podczas transportu, a także osłonić ją przed niszczącym wiatrem, warto zamoczyć jej korzenie w hydrożelu Terra Aqua (tzw. „otoczkowanie”). Ten uniwersalny, ekologiczny preparat zapewnia sadzonce optymalne nawodnienie, sprawdza się podczas transportu i nasadzeń, jak i wspomaga rekultywację terenów zdegradowanych. Jako dodatek do ściółki leśnej skutecznie minimalizuje ryzyko pożarów lub ogranicza ich skutki przez poprawianie jej wilgotności.
Hydrożel w leśnictwie najczęściej używany jest do ograniczenia „wypadów” sadzonek i zwiększenia ich przeżywalności. Najważniejsze jest zabezpieczanie najmniejszych włośników przed wysychaniem, co determinuje łatwość przyjęcia się sadzonki w glebie… jednak to nie wszystkie zalety płynące z użytkowania hydrogelu!
Jakość nowego lasu zależy również w dużej mierze od techniki, w jakiej jest on sadzony. Od precyzji leśnika zależy, czy drzewo zdoła w przyszłości stabilnie utrzymać się w gruncie. Jeżeli system korzeniowy zostanie umieszczony w glebie pod kątem lub jeśli „zawinie się”, dorosła roślina nie będzie w stanie odpowiednio pobierać wody, wskutek czego będzie osłabiona. To nie przypadek, że powalone drzewa często mają splątane i kłębiaste korzenie! Sposobem na idealnie prostą bryłę korzeniową jest Hydrogel Terra Aqua, który „spaja” roślinę, umożliwiając sprawne i precyzyjne umieszczenie jej w dołku.
Jak postępować z hydrożelem? Terra Hydrogel Aqua w postaci pylistej miesza się go z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Korzenie rośliny należy zanurzyć w powstałej w ten sposób mieszance. Po chwili można włożyć sadzonkę do podłoża, przysypać glebą i obficie podlać – gotowe!
zdjęcia: www.hydrogel.pl, www.fotolia.com, www.elements.envato.com
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]