Jak wybrać odpowiedni hydrogel?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Hydrożel ogrodowy to nowoczesny preparat, który wspiera rozwój roślin, zapewniając im optymalną ilość wody, jak również niezbędnych do życia składników odżywczych. Sekretem sukcesu stosowania tej substancji jest dobór odpowiedniego jej rodzaju w zależności od potrzeb i założonych wcześniej celów. Jak więc wybrać idealny produkt?

Jak działa hydrożel ogrodniczy?

Większość ogrodów, rabat czy donic miejskich, szkółek leśnych zmaga się z problemem optymalnego dostarczania wody roślinom czy młodym sadzonkom. W przypadku rozległych terenów podlewanie wiąże się z wysokimi wydatkami i ogromnymi nakładami pracy. Często polega się tylko na wilgoci dostarczonej w trakcie opadów. Wtedy rośliny narażone są na okresową suszę. Z drugiej strony intensywne opady niestety nie zapewniają roślinom wody na dłuższy czas, gdyż jej nadmiar szybko przenikają do niższych warstw gleby. Aby poradzić sobie z wszystkimi wymienionymi problemami, potrzebna była substancja, która pozwalałaby na magazynowanie wody w glebie i powolne oddawanie je do systemu korzeniowego roślin.

hydrozel-ogrodowy-jak-zadabac-o-rosliny-i-oszczedzic-czas
Hydrożel zapewni zielony trawnik i piękne rośliny nawet podczas suszy.

Właśnie w ten sposób działa hydrożel ogrodowy. Wystarczy wymieszać go z ziemią, by cieszyć się zdrowym rozwojem zieleni niezależnie czy chodzi o rośliny ogrodowe, trawnik, kwiaty balkonowe czy miejskie nasadzania. Bardzo istotne jest, że hydrożel zapewnia stały dostęp wilgoci przez kilka lat. Dzięki zastosowaniu hydrożelu opieka nad roślinami jest o wiele prostsza i zajmuje mniej czasu. Hydrożel ogrodowy sprawdza się nie tylko na prywatnych działkach, ale również jest szeroko stosowany w przestrzeniach miejskich, sadach, leśnictwach czy w przemyśle.

Rodzaje hydrożeli

Aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb, należy zadać sobie pytanie – „gdzie i w jakim celu będzie stosowany?” Inny rodzaj hydrożelu sprawdzi się do nowych nasadzeń, inny do tak zwanej iniekcji hydrożelowej, która ma na celu poprawienie jakości gleby w obrębie systemu korzeniowego np. przydrożnych drzew, a jeszcze inny do wykorzystania w przemyśle, gdzie oddanie wody nie jest wskazane.

Podział hydrożeli ze względu na skład chemiczny:

  • poliakrylany potasu lub sodu – są to hydrożele, które oddają wodę roślinom,
  • polisacharydy, pochodne węglowodorów – charakteryzują się zdolnością pochłaniania wody, ale nie oddają jej do otoczenia – są to hydrożele przeznaczone do zadań przemysłowych, a nie ogrodniczych.

Podział hydrożeli ze względu na ziarnistość:

  • granulat (20-40 mesh) – hydrożel odpowiedni dla nowych nasadzeń, a także dla wzbogacania istniejących.
  • pył (60-80 mesh) – sprawdza się w przypadku transportu roślin z odkrytym systemem korzeniowym.
hydrozel-jaki-wybrac
Hydrożel ogrodowy może występować w różnej postaci.

Przykłady hydrożeli na rynku:

Z myślą o nasadzeniach w przestrzeni miejskiej, gdzie dominuje zdewastowana gleba niskiej jakości, warto postawić na TerraHydrogelVit, czyli mieszankę zawierającą hydrożel i granulowany nawóz. Mieszanka składa się z 20% czystego hydrożelu ogrodowego, 30% granulowanego nawozu i 50% strukturotwórczych dodatków skał mineralnych. Uwalnianie składników odżywczych trwa najczęściej od 1 do 6 miesięcy, a 3-5 kg mieszanki nawozowej wystarczy na 1 m3 ziemi. Na rabaty i trawniki miejskie poleca się zastosowanie od 100 do 150 g substancji na 1 m2 gleby na głębokości do 25 cm. Hydrogel z nawozem skutecznie poprawia jakość podłoża, również w miejscach o dużym natężeniu ruchu kołowego, np. na rondach, parkingach, wzdłuż chodników, itp. Sprawdza się również w przypadku przygotowania gleby do Kaskadowych Konstrukcji Kwietnikowych, dzięki czemu można uzyskać jeszcze zdrowsze rośliny, a co za tym idzie: lepszy efekt dekoracyjny.

TerraHydrogelSpeed to specjalna odmiana hydrożelu, która szybko pochłania wodę, jednak nie dochodzi do jej późniejszego oddawania wilgoci. Ta nietoksyczna substancja sprawdza się w szeroko pojmowanym przemyśle – od pochłaniaczy wilgoci i worków przeciwpowodziowych, aż po środki sanitarne czy też leki. Największym atutem substancji jest zdolność do wiązania płynów kilkusetkrotnie przewyższających jej masę – wystarczy nawet niewielka jej ilość, by skutecznie osuszyć duże powierzchnie, a następnie łatwo i szybko ją usunąć.

Pamiętaj, by NIGDY nie stosować Terra Hydrogelu Speed w ogrodnictwie, szkółkarstwie, leśnictwie, nasadzeniach miejskich czy rolnictwie. Ten typ preparatu zaaplikowany do gleby skutecznie wchłonie wodę, jednak nie odda jej, czym może przyczynić się do powstania znacznych wypadów, dlatego zawsze upewnij się, z jakim typem substancji pracujesz.

Jak stosować hydrożel ogrodniczy?

Czysty hydrożel (HydrogelTerraAqua) w postaci granulatu wykorzystuje się głównie w nowych nasadzeniach. Cykl sadzenia młodego krzewu lub drzewa zaczyna się od połączenia suchej ziemi z hydrożelem (proporcja – 1/3 ziemi do 2/3 ziemi z hydrożelem).

Mieszanką zasypuje się system korzeniowy rośliny, następnie podlewa i uzupełnia pozostałą częścią ziemi. Ważne: Na tym etapie należy pamiętać, aby podczas sadzenia drzew hydrożel nie znajdował się bezpośrednio nad systemem korzeniowym, gdyż w ten sposób można całkowicie odciąć dopływ wody do rośliny!

nowe-nasadzenia-hydrozel-ogrodowy
Hydrożel wymieszaj z glebą i stosuj do nowych nasadzień.

Hydrożel ogrodniczy można również stosować do istniejących nasadzeń. W takiej sytuacji należy ostrożenie, by nie uszkodzić systemu korzeniowego, wykonać otwory (w zależności od wielkości rośliny cienkim patyczkiem lub widłami) i dodać do gleby hydrogel, następnie zasypać ziemią i podlać.

Zalety stosowania hydrożelu

Hydrożel ogrodowy przynosi wiele zalet: zaczynając od zmniejszenia częstotliwości podlewania, lepszego wzrostu roślin, dostarczenia składników odżywczych, a na oszczędności czasu, wody i pieniędzy kończąc. To jednak zdecydowanie nie wszystkie jego możliwości, dlatego w telegraficznym skrócie wymienimy zalety stosowania preparatu w punktach.

Zalety hydrożelu:

  • działanie hydrożelu zapewnia optymalne nawadnianie roślin niezależnie od panujących warunków pogodowych,
  • przeciwdziała usychaniu roślin podczas suszy,
  • zastosowanie hydrożelu stymuluje rozwój systemu korzeniowego roślin, a co za tym idzie rosnąć one szybciej i lepiej
  • przy uprawie doniczkowej roślin hydrożel absorbuje nadmiar wilgoci, zapobiegając gniciu korzeni,
  • hydrożele skutecznie pochłaniają wodę, dzięki czemu zapobiegają wypłukiwaniu składników mineralnych,
  • substancja działa nawet przez 5 lat,
  • preparat ogranicza częstotliwość podlewania roślin, a co za tym idzie, pozwala na spore oszczędności pieniędzy i czasu.
zdrowy-rozwoj-roslin-z-hydrozelem-ogrodowym
Kwiaty i roślinność w przestrzeni publicznej będzie jeszcze piękniejsza przy zastosowaniu hydrożelu ogrodowego.

Gdzie kupić hydrożel?

Na rynku pojawia się coraz więcej sprzedawców hydrożelu. W przypadku zapotrzebowania na mniejsze ilości preparatu można się w niego zaopatrzyć stacjonarnie w sklepach ogrodniczych. Gdy potrzeba hydrogelu dla większych przestrzeni najlepiej szukać sprawdzonego dostawcy lub producenta. 

Osiągniecie oczekiwanego efektu, możliwe jest tylko w przypadku stosowania substancji z atestami, których skuteczność jest poparta referencjami i opiniami specjalistów. Tylko produkty wysokiej jakości są naprawdę godne zaufania!

hydrozel-pylisty-terrahydrogel

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

Dodaj komentarz