Sezon wiosennego kwitnienia nadal wydaje się bardzo odległą perspektywą, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by już teraz dobrać najpiękniejsze gatunki dla miejskich donic. Nie wiesz, jakie sprawdzą się najlepiej? Poznaj nasze typy dla dużych pojemników:
Sztum | autorzy: Agnieszka-Nelkowska, Andrzej-Poswiata
Donice eksponowane w miastach obsadzane są gatunkami łatwymi w pielęgnacji i odpornymi na niepogodę. Zazwyczaj wybór pada na bukszpan lub rozmaite gatunki krzewów. Rośliny te spełniają powierzoną im rolę, jednak warto dać szansę innym okazom, które równie dobrze – a może nawet lepiej – ubarwią przestrzeń miejską.
Zielona Góra | Źródło: www.terraform.pl
Rośliny sezonowe
Ukwiecenie miasta w sezonie letnim nie przysparza większego problemu. Co jednak zrobić, gdy nastaje jesień, a większość gatunków obumiera? Wbrew pozorom pojemniki nie muszą pustoszeć! Wystarczy obsadzić je gatunkami sezonowymi, takimi jak chryzantema, kapusta ozdobna lub wrzos. Pozwolą one przedłużyć panowanie natury jeszcze do nastania pierwszych mrozów!
Świnoujście | Źródło: www.terraform.pl
Stworzenie roślinnej dekoracji wiosną również nie musi być trudne – warto postawić na gatunki, które najczęściej zdobią nasze ogrody i tarasy. Miejskie donice to świetne miejsce dla bratków, stokrotek, a nawet tulipanów.
Lato daje ogromne pole do popisu – donice miejskie wypełniają się pelargonią, surfinią, ipomoeą, begonią czy np. plectranthusem. To sprawdzone, popularne rośliny, które obficie kwitną i mają stosunkowo niskie wymagania, czyli są idealnym rozwiązaniem dla przestrzeni publicznych. W 2020 roku pośród „letnich” ukwieceń królował przede wszystkim strzelisty paciorecznik.
Zielona Góra | Źródło: www.terraform.pl
Rośliny całoroczne
Obecnie na rynku dostępne są donice miejskie o rozmiarach pozwalających na nasadzenie w nich większych trwa ozdobnych, krzewów, a nawet drzew. W ten sposób można zazielenić miasto również w miejscach, gdzie nie występuję naturalne podłoże, i to nie jedynie latem, ale również w jesienią, zimą i wiosną. Najpopularniejsze gatunki dla dużych pojemników to sosna (oścista, bośniacka, wejmutka) oraz świerk (czarny: 'Nana’, biały: 'Conica’, 'Echioniformis’, 'Laurin’, kłujący: 'Glauca Globosa’ i wybrane odmiany świerku pospolitego).
Nekla | Źródło: www.terraform.pl
Krzewy i rośliny zimozielone to uniwersalne rozwiązanie. Dla pojemników eksponowanych w miastach, również w miejscach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza, zalecane są gatunki takie jak: bukszpan, choina kanadyjska, jodły, tuje, cis pospolity, cis pośredni, jałowiec, cyprysik groszkowy oraz kosodrzewina.
Katowice | Źródło: www.terraform.pl
Jak w sielskim ogrodzie
Równie odporne i wręcz banalnie łatwe w pielęgnacji są „wiejskie” kwiaty jak aksamitka, bodziszek i jeżówka. Tak samo pięknie prezentują się trawy ozdobne, np. turzyca. Rośliny te są bardzo różnorodne i zróżnicowane kolorystycznie, pozwalają uzyskać doskonały efekt nawet bez towarzystwa innych roślin ozdobnych, chociaż mogą również stanowić dla nich ciekawe uzupełnienie.
Zielona Góra | Źródło: www.terraform.pl
Oschatz | Źródło: www.terraform.pl
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]