Skwer miejski inny niż wszystkie!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Coraz częściej odchodzi się od skrupulatnego porządkowania zieleni miejskiej na rzecz pozostawienia jej w bardziej naturalnym stanie. Powstają nowe łąki i zieleńce, na których wykorzystuje się duże donice. Jednak, by osiągnąć jeszcze lepszym efekt, warto podejść do sprawy nieco bardziej kreatywnie. Zobacz realizację z niemieckiego miasteczka Oschatz, w którym skwer miejski stał się prawdziwą roślinną oazą.

donice xxl terraformDonica z funkcją stołu czy model z siedziskiem? A może coś o typowo klasycznej formie? Poznaj wszystkie możliwości donic XXL, pobierz najnowszy przewodnik po funkcjonalnych rozwiązaniach dla każdej przestrzeni!
skwer-miejski-inny-niz-wszystkie
Przewrócone donice Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Niecodzienny projekt skweru miejskiego

Czas na zmiany! Co powiesz na to, by wymienić drobiazgowo wypielęgnowany skwer miejski na swobodne, nieskrępowaną kompozycję roślinną? W ten sposób możesz pozwolić naturze „powrócić do korzeni”, a tym samym uczynić wspólną przestrzeń publiczną nieco bardziej przyjazną dla mieszkańców. Oschatz to niewielkie miasteczko położone we wschodnich Niemczech, które postawiło na właśnie takie – naturalistyczne podejście do zieleni miejskiej. W przeciwieństwie do najpopularniejszego trendu „ujarzmiania” rabat i kwietników pojawia się tu coś zupełnie nowego i… wartego naśladowania.

niezwykle-oryginalna-kompozycji-roslin-przestrzen-miejska
Skwer miejski Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Rośliny na rabatę miejską

Aksamitka, bodziszek, jeżówka oraz trytoma groniasta to tylko niewielka część kompozycji roślinnej, które posłużyły do stworzenia niemalże dzikiej łąki kwietnej w… samym centrum miasta. Rośliny są bajecznie kolorowe i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, a kluczem do ich doboru była prostota – to właśnie wspomniane wcześniej okazy kwitną dziko na łąkach przywołując najpiękniejsze wspomnienia. To również wsparcie dla środowiska naturalnego i miejskiej populacji zapylaczy – więcej na ten temat w tym wpisie – klik.

ukwiecenie miasta kwietniki miejskie wieże kwiatowe duże donice gianto terraform oschatz 40
Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Duże donice – ciekawy dodatek do kompozycji roślinnej

Oprócz wielobarwnych kwiatów skwer miejski w Oschatz został ozdobiony dużymi donicami. Zielony egzemplarz postawiony w środku kompozycji roślinnej świetnie pasuje do całości. Pozostałe dwa pojemniki zostały do połowy wkopane tak, by stworzyć wrażenie „wylewania” się z nich zieleni. Duże donice są ciekawym dodatkiem i tworzą świetne połączenie naturalizmu i estetycznie zagospodarowanej przestrzeni miejskiej.

ukwiecenie miasta kwietniki miejskie wieże kwiatowe duże donice gianto terraform oschatz 33
Kompozycja roślinna Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Zieleń nie tylko na skwerze

Skwer miejski to nie jedyne miejsce, gdzie można podziwiać piękne, bujne rośliny. Na placu, który znajduje się tuż obok, obsadzono Wieże Kwiatowe. Nasadzenia świetnie komponują się z kwiatami na rabacie, a przy okazji przedłużają sielski krajobraz. Dzięki temu plac prezentuje się niezwykle. Oschatz udowadnia, że nawet praktycznie całkowicie utwardzona przestrzeń może stać się niezwykle cieszącym oko punktem miasta.

skwer-miejski-wieze-kwiatowe-najpiekniejsza-zielen-miejska
Wieże Kwiatowe Oschatz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Skwer miejski wizytówką Oschatz

Kolorowe, wiejskie kwiaty i równie barwne, duże donice umożliwiły stworzenie kompozycji zróżnicowanej, jednak niechaotycznej. Rośliny tworzą zróżnicowane kępy o odmiennych kolorach i wielkościach, dzięki czemu ten pozorny nieporządek jest pod stałą kontrolą. Przewrócony pojemnik to ciekawy zabieg architektoniczny, który każe nieco inaczej spojrzeć na klasyczne elementy do dekorowania miast. Dzięki temu, że duże donice są wykonane z polietylenu, nie zaszkodzi im tak nietypowy sposób ekspozycji – przy reorganizacji skweru miejskiego i zmianie dekoracji nadal będą wyglądać równie dobrze jak na początku.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz