Jak ukwiecić wielkanocne dekoracje?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W roli głównej ażurowe jajka i bratki!

Wiosna tuż, tuż – wraz z marcem przyszła nadzieja na więcej kolorów w miastach, cieplejsze temperatury i dłuższe spacery z rodziną. I chociaż za oknem panuje jeszcze dość zimowa aura, wypatrujemy już pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Wraz z nią, zbliżają się też Święta Wielkanocne, które mogą być świetną okazją do wprowadzenia większej ilości pięknych kwiatów do każdej przestrzeni. Jednym z interesujących pomysłów może być ukwiecenie ażurowych jajek wielkanocnych – zdecydowało się na to już wiele polskich, a także zagranicznych miast. Jak zatem przygotować taką naturalną dekorację? Sprawdź nasz poradnik i ukwieć swoje miasto krok po kroku z InspirowaniNaturą by Terra Group!

Kolorowe pisanki miejskie

Wybierz idealne jajko ażurowe

Ażurowe jajka są świetną alternatywą dla innych, klasycznych dekoracji wielkanocnych. Ażury zachwycają swoją powierzchnią, która ładnie podkreśla miejską przestrzeń, a przy okazji dodają lekkości krajobrazowi. Jajka ażurowe można znaleźć w rozmaitych rozmiarach i kolorach, chociaż tymi najczęściej wybieranymi są czerwony, zielony, żółty i biały. To w końcu wspaniałe barwy kojarzące się z Wielkanocą. Jaja mogą osiągać wysokość od 60 aż do 152 cm! Dzięki temu można z nich skomponować ciekawą realizację przestrzenną, dobierając jajka w różnych rozmiarach i kolorach, a następnie ustawić je na miejskim rondzie czy deptaku. Poniżej możecie zobaczyć przykład takiej realizacji z Zielonej Góry.

Jajka wielkanocne z kwiatami

Wyłóż dno jajka agrowłókniną lub folią ogrodową

Jako że ażurowe jajka mają dość specyficzną budowę, konieczne będzie wyłożenie ich dna agrowłókniną albo folią ogrodową. Taki materiał pozwoli zabezpieczyć ziemię w misie jajka i pomoże zadbać o nasadzenia. Profesjonalni ogrodnicy polecają przede wszystkim agrowłókninę do takich nasadzeń, gdyż przepuszcza ona powietrze i wodę. Z kolei główną zaletą folii ogrodowej jest jej niska cena i łatwość w użytkowaniu. Warto podjąć decyzję co do materiału po ustaleniu, jakie kwiaty będziemy nasadzać; niektóre rośliny mają swoje preferencje, które powinno się brać pod uwagę. Niektórzy będą również starali się dopasować kolor agrowłókniny bądź folii do jajka – obserwując realizacje z różnych miast, można zauważyć, że najczęściej wybierane są jasne barwy tych materiałów.

Kolorowe pisanki miejskie

Wypełnij dno jajka odpowiednią ziemią ogrodniczą

Do wiosennych nasadzeń potrzebna będzie uniwersalna ziemia ogrodnicza. To najlepszy wybór przy klasycznych realizacjach, bowiem kwiaty typu bratki, tulipany czy narcyzy nie potrzebują żadnej specjalnej gleby. Jeżeli natomiast decydujecie się na zasadzenie trochę mniej popularnych roślin, upewnijcie się, jakiej ziemi potrzebują. Wypełnienie jajka ziemią jest bardzo proste – kiedy mamy już przygotowane wyściełane dno misy, wystarczy wypełnić ziemią dół jajka, zostawiając trochę przestrzeni od krawędzi na kwiaty.

Ażurowe jajka

Posadź w jajku ulubione kwiaty

Ostatnim krokiem jest najprzyjemniejsza część – czyli wybór kwiatów i posadzenie ich w przygotowanym wcześniej jajku! W zależności od tego, jaką barwę i rozmiar jajka wybraliście, możecie zdecydować się na rozmaite kwiaty. Bardzo ciekawą propozycją jest wybór kwiatów, których kolor będzie kontrastował z powierzchnią jajka, np. nasadzenie błękitnych bratków w białym lub żółtym jajku. Do takiej realizacji z powodzeniem można też wykorzystać narcyzy czy tulipany. Ogranicza Was jedynie fantazja! Nie zapomnijcie podzielić się z nami zdjęciem swojej realizacji; chętnie udostępnimy Wasze prace w naszych mediach społecznościowych!

Poniżej możecie też zobaczyć instrukcję nasadzania kwiatów w jajkach w formie rolki! 😊


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz