Jak kwiatek do kożucha? O celowych ‘kontrowersjach’ w zieleni miejskiej

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Czy w miejskich ukwieceniach kombinacja składająca się z kontrastowych kolorów będzie dobrze się prezentować? Czy rośliny płożące to dobre towarzystwo dla okazów o zwartym, kępiastym pokroju? W sformalizowanych, wspólnych przestrzeniach warto czasem puścić wodze fantazji… A po dowód wyruszyliśmy do niemieckiego miasta Bad Liebenwerda.

Najpopularniejszy pomysł na miejską roślinność to jeden, maksymalnie dwa gatunki w donicy czy kwietniku. To ergonomiczne rozwiązanie, które pozwala zminimalizować prace pielęgnacyjne, pozwalające skupić się na potrzebach wyselekcjonowanych wcześniej gatunków. Z czasem jednak monogeniczne kompozycje mogą spowszednieć, a w efekcie: stopniowo umykać wzrokowi mieszkańców.

wieże kwiatowe kwietniki miejskie terra

Bad Liebenwerda | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Wyróżnij się albo zgiń – to hasło nie traci ani na aktualności, ani na trafności. Jest odpowiednie również w kontekście zieleni miejskiej! Zastosowanie pozornie nieadekwatnych roślin pozwala osiągnąć efekt przykuwający spojrzenia. Diametralnie różne proporcje okazów ozdobnych w jednej kompozycji mogą być ‘kontrowersyjne’, jednak czy to nie o to właśnie chodzi? O wywołanie dyskusji? O autopromocję miasta „innego niż wszystkie”? O nawiązanie do zieleni w naturalnym, nieokiełznanym wydaniu, w którą nie ingeruje ręka szkółkarza?

wieże kwiatowe kwietniki miejskie terra

Bad Liebenwerda | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

W niemieckim mieście Bad Liebenwerda celowo i z powodzeniem wprowadzono dysharmonię w nasadzeniach w kwietnikach kaskadowych. Zróżnicowane wielkości, kontrastowe kolory są znane z dzikich łąk, i to właśnie one kojarzą się najpiękniej. Wieże kwiatowe ulokowane w różnych zakątkach prezentują się bardzo okazale i wyjątkowo – trudno o bardziej zróżnicowaną, a jednocześnie wyrafinowaną kompozycję, która tak dobrze odtwarza najpiękniejsze naturalne zieleńce.

wieże kwiatowe kwietniki miejskie terra

Bad Liebenwerda | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Pelargonia, nemezja, lobelia – to tylko jeden z wielu pomysłów na ‘kontrowersyjne” zestawienie w zieleni miejskiej. Wszystkie kwiaty są piękne i wszystkie z nich pozytywnie wpływają na odbieranie miasta zarówno przez mieszkańców, jak i gości. Odpowiednio dobrane mogą stać się spójną, przykuwającą spojrzenia chlubą okolicy!

Kliknij w poniższe miniatury, by zobaczyć zdjęcia w większej rozdzielczości:

Bad Liebenwerda | źródło: www.wiezekwiatowe.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz