Dziecko w ogrodzie, czyli czym skorupka za młodu…

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Urządzasz ogród? Koniecznie pamiętaj o kąciku dla najmłodszych miłośników natury. Stwórz miejsce do zabawy i nauki pielęgnacji roślin, a wspólnie spędzicie piękne chwile! Zobacz, jak zaaranżować przestrzeń, by dziecko w ogrodzie czuło się możliwie najlepiej i kreatywnie spędziło czas.

dziecko w ogrodzie (1)

Gdzie może przebywać dziecko? W ogrodzie jest wiele takich miejsc!

Nawet najmniejszy zieleniec to idealne miejsce do wypoczynku na łonie natury. Dziecko w ogrodzie powinno przecież przebywać możliwie najczęściej. Integracja rodziny nie jest jednak możliwa, jeśli przydomowy zieleniec nie uwzględnia potrzeb wszystkich jej członków. Już na etapie planowania układu zaplanuj więc specjalne „strefy” – takie, w których rodzice wypoczną, a najmłodsi będą mieli okazję do bezpiecznej zabawy. Warto pamiętać o wydzieleniu niewielkiej grządki, gdzie maluchy będą miały okazję do uprawy własnych roślin – to doskonały sposób na praktyczną naukę, a jednocześnie atrakcyjna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu.

stół uprawny elhoŹródło: www.makeithome.pl

W świecie młodego ogrodnika

Jeśli nie masz możliwości stworzenia miniogródka dla najmłodszych, zaproponuj im uprawę roślin w warzywniku – stół do rozsadu jest nie tylko funkcjonalny, ale również bezpieczny. Wykonano go z lekkiego i mocnego polietylenu, dzięki czemu dziecko nigdy nie wyrządzi sobie krzywdy. Miniaturowy ogród w mobilnym warzywniku można obsadzić ziołami, rzodkiewką, sałatą, groszkiem, pomidorami – są stosunkowo łatwe w uprawie i dość szybko można doczekać się efektów uprawy. Młody ogrodnik będzie pękał z dumy!

stół uprawny elhoŹródło: www.makeithome.pl

Wydzielenie strefy dla najmłodszych to niewątpliwie nie tylko sposób na bezpieczne spędzanie czasu i sposób „odseparowanie” się od zgiełku zabawy, ale również ochrona roślin. W związku z tym nawet najbardziej szalona gra w piłkę nie zagrozi wówczas cennym gatunkom roślin lub ogrodowym meblom.

dziecko w ogrodzie (2)

Bezpieczny ogród jest z pewnością wolny od zagrożeń architektonicznych i przestrzennych. Odpowiednia lokalizacja jest wolna od studzienek kanalizacyjnych (lub posiada takie, które są solidnie zabezpieczone), skrzynek energetycznych, zbiorników gazu lub otwartych akwenów wodnych. Bez wątpienia warto pamiętać o wyraźnie wydzielonych ścieżkach i osłonie przed słońcem w postaci parasola lub bardzo modnego „żagla”. Plac zabaw zlokalizuj w możliwie najmniejszej odległości od zabudowań i zabezpiecz przed zwierzętami, tak by go nie zanieczyściły. Młodsze dzieci ucieszą się z domku do zabawy, nieco starsze z „małpiego gaju”. Starsze niewątpliwie zachwyci utwardzone boisko do koszykówki.

dziecko w ogrodzie (4)

Ciekawskie dziecko w ogrodzie. Bezpieczeństwo to podstawa!

Reasumując, wszystkie dzieci są ciekawe świata i zawsze warto wspierać ich poznawanie otoczenia. Aby jednak eksploracja najbliższej okolicy nie zakończyła się nieszczęściem, bez wątpienia należy zadbać o możliwie najbezpieczniejsze wyposażenie i nasadzenie wyłączenie nieszkodliwych gatunków. Najmniej polecane są krzewy i drzewa o kłujących pędach lub trujące rośliny. Na cenzurowanym są między innymi: bieluń, bluszcz pospolity, cis, hiacynt, glicynia, konwalia i łubin. Ponadto: naparstnica, oleander, ostróżka, tojad, wilczomlecz oraz wiciokrzew. Unikaj również donic wykonanych z betonu lub drewna, szczególnie takich  o ostrych krawędziach. W ogrodzie, w którym przebywa młody ogrodnik, najlepsze będą okrągłe lub zaokrąglone donice z polietylenu.

dziecko w ogrodzie (3)

zdjęcia: www.makeithome.pl, www.pexels.com, www.fotolia.com

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz