Warszawa/ Niezwykły kwiat zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym UW

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

To będzie niesamowite wydarzenie. „Uprzejmie informujemy, że pierwszy raz zakwitnie u nas dziwidło olbrzymie. Według naszej wiedzy, będzie to również pierwsze kwitnienie w Polsce!” – poinformował Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Ta niesamowita roślina trafiła stołecznego ogrodu przypadkiem, podarowana przed laty przez jednego z mieszkańców, który nie mógł się nią opiekować. Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) kwitnie niezwykle rzadko,

„dlatego – jeśli zakwitnie w jakimś europejskim ogrodzie botanicznym – jest tłumnie odwiedzane”

– napisał na Facebooku ogród botaniczny.

Rosnący w tropikalnej szklarni stołeczny okaz, jeszcze nigdy nie zakwitł. Kilka lat temu wydawało się nawet, że obumarł.

„Przez 3 lata bulwa nie wypuszczała kolejnego liścia” – napisali botanicy. Zdesperowani postanowili odprawić specjalny „rytualny taniec”. Nie podali szczegółów, ale zabieg był skuteczny, bo po kilku dniach roślina obudziła się wypuszczając z bulwy nowy liść. „To było w październiku 2018 roku”

– zaznaczyli ogrodnicy. Teraz stołeczny kwiat wreszcie zakwitnie.

„Najbliższe dwa tygodnie będziemy się mu bacznie przyglądać, co i Wam polecamy, gdyż może to być jedyna taka okazja na wiele lat”

– zachęcono w informacji.

Dziwidło olbrzymie pochodzi z wilgotnego lasu równikowego na Sumatrze. Należy do rodziny obrazkowatych. Jego kwiatostan jest monstrualnych rozmiarów

„bywa, że osiąga wysokość 2 metrów i ponad 1,5 metra szerokości!”

– podał uniwersytecki ogród botaniczny. Zarówno kwiatostan, jak i liść wyrastają z ukrytej pod ziemią, ważącej nawet kilkadziesiąt kilogramów bulwy. To w niej gromadzi się materiał zapasowy, który umożliwia wzrost liścia.

Kwiatostan ma postać dużej kolby otoczonej liściem podkwiatostanowym.

„Kwiaty męskie i żeńskie umieszczone są na kolbie oddzielnie, (w dolnej części kolby) i zapylane są głównie przez owady wabione bardzo mocnym zapachem padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu, ale też i jego wysokość”

– wyjaśnił w informacji stołeczny ogród.

„Zapach rozchodzi się na duże odległości, żeby w szybkim tempie zgromadzić możliwie najwięcej zapylaczy”

– dodał.

Unikatową roślinę można oglądać w szklarni tropikalnej Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

„Dwie szklarnie (Palmiarnia i szklarnia Tropikalna) będą w najbliższym czasie udostępnione zwiedzającym również w tygodniu, od poniedziałku do czwartku w godzinach 10–15. W piątek, sobotę i niedzielę – szklarnie będą otwarte w standardowych godzinach od 10 do 20”

– zaznaczył ogród zapraszając do odwiedzin.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

zdjęcie główne: CaptainCPH via Twenty20


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz