Donice a zieleń miejska

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Powierzchnie wykonane z polbruku, kamienia, asfaltu czy betonu to częsty element współczesnych miast. Brak naturalnej gleby sprawia, że nasadzenie nawet najmniejszego drzewa czy klombu staje się trudne…

donice tube donicemiejskie.pl aŹródło: www.donicemiejskie.pl

Jak sprostać temu problemowi? Starówki z ciasno stłoczonymi kamienicami czy też place i skwery wcale nie muszą być pozbawione zieleni – odpowiedzią na problemy takich przestrzeni są nowoczesne donice miejskie.

kwietniki miejskie Terra jesieńŹródło: www.donicemiejskie.pl

W poszukiwaniu ideału

Odpowiednia donica miejska musi jednak spełniać kilka podstawowych warunków. Ze względu na zminimalizowanie szkód wynikających z wandalizmu, ale również i dla uniknięcia szkód wynikających z ekspozycji na opady i wahania temperatur, musi cechować się wytrzymałością. Liczy się również estetyka i funkcjonalność – donice miejskie z kolekcji TerraForm doskonale spełniają te wymogi.

donice miejskieŹródło: www.donicemiejskie.pl

Meble niebanalne

Dzięki temu, że pojemniki są tworzone konkretnie z myślą o przestrzeni publicznej, niezwykle łatwo jest wybrać takie modele, które pozwalają wprowadzić zieleń do miast, a jednocześnie podkreślają ich architekturę i indywidualny charakter. Donice miejskie mogą z powodzeniem pełnić zadanie niebanalnych mebli: Plane Ring sprawdzą się tam, gdzie brakuje miejsc do siedzenia. Wystarczy spojrzeć na przykład z Zakopanego – Plane Ring doskonale sprawdza się w dwojakiej roli: ławki oraz donicy.

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.donicemiejskie.pl

Gdzie natura nie sięga

W miejscach o ograniczonych możliwościach aranżacyjnych, takich jak parkingi, ronda lub chodniki, również nie musi być szaro. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu podłużne donice z polimerobetonu, które można zestawić w zwarte systemy. Mogą być wykorzystywane jako niższe (np. jako ogrodzenie parkingów, ulic i ogródków letnich) lub wyższe ścianki osłonowe. Po wypełnieniu odpowiednim podłożem umożliwiają nieskrępowany rozrost korzeni.

Donice TerraForm na jesieńŹródło: www.donicemiejskie.pl

Bez ograniczeń

Ze względu na znaczne rozmiary, donice miejskie z kolekcji TerraForm nie ograniczają rozrostu systemu korzeniowego roślin, zapewniają właściwą wilgotność, a w rezultacie pozwalają uzyskać efektowne, bujne ukwiecenie. Duże donice z polietylenu to również znaczne możliwości aranżacyjne: mają fantazyjne kształty i kolory, są lekkie, więc mogą być łatwo przenoszone, co ważne, umożliwiają stworzenie większych, bardziej rozbudowanych kompozycji z roślin, nawet z zastosowaniem ozdobnych krzewów i niewielkich drzew.

donica gio tondo terraformŹródło: www.donicemiejskie.pl

Przepis na sukces

Rośliny od zawsze były, są i pozostaną jednym z najlepszych rozwiązań do dekorowania gmachów użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych, placów i skwerów. Skutecznie podkreślają walory zabytkowych kamienic, jak i modernistycznych budowli, ale również kreują charakter całej przestrzeni – wystarczy spojrzeć na holenderski Amsterdam, by przekonać się, jak ważne są kwiaty w promocji miasta – oto sekret sukcesu, by go osiągnąć, wystarczy wybrać odpowiednie donice…

donica Extravase donicemiejskie.plŹródło: www.donicemiejskie.pl

donica Amphor AtechŹródło: www.donicemiejskie.pl

donica gio tondo terraformŹródło: www.donicemiejskie.pl Donice TerraForm na jesieńŹródło: www.donicemiejskie.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz