Dekoracje latarniowe, czyli świetny sposób na ozdoby świąteczne uliczne

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Długa ulica w okolicy centrum, deptak czy rynek to miejsca, na których odświętnym wyglądzie podczas okresu bożonarodzeniowego najbardziej zależy włodarzom miast. O ile otoczenie przy głównych budynkach, takich jak ratusz czy urząd miasta, łatwo ozdobić. Wystarczy w centralnym punkcie umieścić choinkę gigant lub ciekawe iluminacje świetlne. Natomiast pozostałe obszary mogą sprawiać nieco więcej problemu. 

Istnieje wiele rozwiązań, ale w tym wpisie skupimy się na jednym, które oprócz funkcji estetycznej posiada dodatkowe pozytywne aspekty. Dekoracje latarniowe to już praktycznie standard we wszystkich reprezentatywnych miejscach w mieście. Podczas wiosny i lata, ku uciesze mieszkańców, urozmaicają kaskadami kwiatów metalowe konstrukcje lamp, tym samym tworząc ze zwyczajnych elementów przestrzeni publicznej – dekoracyjne obiekty. Zimą latarnie też mogą zachwycać wszystkich. Jak? Zapoznaj się z tekstem, w którym podpowiemy, jak wiszące kwietniki zmienić w ozdoby świąteczne uliczne.      

kule-swiateczne-na-latarnie
Zimą wiszące na latarniach kwietniki mogą zamienić się w kule świerkowe z bombkami.

Dekoracje latarniowe przez cały rok

Potencjał dekoracyjny lamp został dostrzeżony już dawno temu. Bardzo często na rynku czy deptaku latarnie ozdobione są zwisającymi, kwitnącymi roślinami. Kiedy przychodzi zimowa pora nie ma szans na żywe dekoracje latarniowe. Dlatego z reguły kwietniki są demontowane lub pozostawiane na lampie ulicznej, co nie do końca wygląda estetycznie. 

Pierwszy podejście z pozoru wydaje się lepsze. Konstrukcja nie jest narażona na zimno, śnieg czy deszcz, co w rezultacie wpływa pozytywnie na jej żywotność. Jednak do demontażu będzie trzeba znaleźć  osoby, czas i odpowiednią pogodę. Chociaż ściągnięcie kwietników z latarni nie jest trudne, to trzeba wziąć pod uwagę ich liczbę. Jeśli na rynku, deptaku czy wzdłuż ulicy jest kilkadziesiąt lamp to praca będzie znacznie dłuższa niż mogłoby się początkowo wydawać. Szczególnie gdy dodamy mróz czy deszcz, w skrócie nic przyjemnego. 

Pozostawienie dekoracji latarniowych wcale nie musi być złe. Po pierwsze donice wykonane z cynkowanej stali bez większego problemu zniosą nieprzychylne warunki panujące podczas zimy. Po drugie brak kwiatów można zastąpić innym rozwiązaniem. Marka TerraChristmas tworzy specjalne kule świąteczne, które skutecznie osłaniają kwietnik na lampie ulicznej. Dzięki temu zyskuje on nie tylko chroniące „przebranie”, które zasłania konstrukcję, ale także zupełnie inne oblicze. 

Kule dekoracyjne składają się z dwóch części. Półkulisty stelaż powstaje z wytrzymałej stali, a między druty wplatane są niezwykle estetycznie wykonane świąteczne girlandy, które do złudzenia przypominają żywe świerkowe gałązki. Po zamontowaniu na latarni ulicznej powstaje kula z gęstym igliwiem, które całkowicie zasłania znajdujący się w środku niej kwietnik. Takie dekoracje latarniowe doskonale będą się prezentować, jeśli w ich otoczeniu znajdą się również choinki i inne ozdoby bożonarodzeniowe.   

kule-swierkowe-z-bomkami
Świąteczne dekoracje latarniowe dodadzą klimatu w mieście.

Ozdoby świąteczne uliczne dopasowują się do potrzeb

Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, że najlepszy efekt osiąga się, jeśli odpowiednio dopasuje się ozdoby świąteczne do przestrzeni. Oryginalne, jedyne w swoim rodzaju kompozycje mogą stać się główną atrakcją miasta. Ważna jest estetyka, ale też niepowtarzalność, dzięki której przestrzeń będzie się wyróżniała i przyciągała turystów. Dlatego bardzo istotne jest, by mieć wpływ na ostateczny wygląd dekoracji, a nie wybierać standardowe warianty. 

Gałązki na świątecznych nakładkach występują w trzech kolorach – klasycznej, naturalnej zieleni, mocnej i żywej czerwieni, a także przypominającą mroźne zimy śnieżnej bieli. Oprócz barwy kuli świątecznej możesz zadecydować, czy dekoracje latarniowe będą wyposażone w dodatkowe elementy. Przede wszystkim do przypominającej nieco sztuczną choinkę kuli świerkowej warto dodać tradycyjne bożonarodzeniowe ozdoby. Świetnie sprawdzą się bombki. Na jednej nakładce o średnicy 700 mm mieści się około 30 dekoracji. Jest to idealna liczba, ponieważ elementy rozłożone są równomiernie, ale nie obciążają wizualnie kuli świątecznej. Wybór kolorów pozostaje po Twojej stronie, może to być jedna, dwie lub wiele barw. Dzięki temu z pewnością uda się stworzyć ozdobę w kolorach miasta lub taką, która świetnie nawiązującą do otoczenia.    

By kula świąteczna wyglądała nieziemsko, również gdy zapadnie zmrok, wybierz lampki choinkowe w ciepłym lub zimnym odcieniu. Nie bez przyczyny do najbardziej popularnych dekoracji miast zaliczają się iluminacje świąteczne. Sznur z ledami rozświetli świerkowe gałązki i doda magicznego klimatu, który z pewnością zachęci wszystkich do popołudniowych i wieczornych spacerów. Dodatkowo dekoracje latarniowe z jasnymi, mieniącymi się punkcikami doskonale prezentują się na zdjęciach.

dekoracje-latarniowe-z-lampkami-choinkowymi-1
Kule świąteczne z lampkami choinkowymi stworzą niepowtarzalny klimat wieczorem i zachęcą do spacerów.

Doskonale zabezpieczone kwietniki miejskie

Kule świąteczne z gałązek świerkowych tworzone są ręcznie i są dedykowane donicom na latarnie marki Terra W600, a także Jiflor 600 i 800 marki Atech. Konstruktorzy szczególną uwagę poświęcili systemowi montażu, który z jednej strony musi być wytrzymały i stabilnie utrzymać dekorację przez cały okres bożonarodzeniowy. Z drugiej natomiast uniwersalny, by pasował na różne modele lamp ulicznych. Właśnie dlatego mocowanie kul świątecznych w zależności od średnicy latarni można umieścić na górze lub dole dekoracji.

Śnieg, mróz, niekiedy deszcz i plucha – to uroki polskiej zimy. Co gorsza, to właśnie najbardziej sprzyjające niszczeniu, uszkodzeniom mechanicznym czy rozwojowi rdzy warunki. Nie wszystkie dekoracje latarniowe są w stanie bez widocznych zmian przetrwać te trudne, zimne miesiące. Kule świąteczne marki TerraChristmas wykonano z cynkowanej stali, która doskonale sprawdza się nawet przy dużym mrozie i wilgoci. Dzięki gęsto rozłożonym girlandom świątecznym znajdujące się wewnątrz kwietniki są dodatkowo chronione. Taka „osłona” nie tylko stanowi element dekoracyjny, ale również funkcjonalny: pozwala przechować donice bez konieczności ich demontażu ani magazynowania.

duze-kule-swiateczne-na-latarni
Dekoracje latarniowe zrobione z trwałych materiałów przetrwają nawet najbardziej srogą zimę.

Oryginalne i funkcjonalne ozdoby świąteczne uliczne

Jeśli lampy uliczne w Twoim mieście są już ozdobione kwiatami, warto zastanowić się nad kulami świątecznymi. To nie tylko oryginalne dekoracje latarniowe, ale też świetny sposób na zabezpieczenie konstrukcji kwietnikowej na zimę i oszczędność czasu, którą trzeba by było przeznaczyć na demontaż oraz ponowne ich zawieszenie na wiosnę.

Kule świąteczne na molo.

Świąteczne dekoracje na rynku.

Ozdoby świąteczne uliczne ozdabiają alejkę w parku.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz