Czas na tulipany!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Uznawany za najważniejszy symbol Holandii, występuje w niezliczonej ilości odmian, efektownie wygląda, a na dodatek nie wymaga szczególnie trudnej pielęgnacji – tulipan.

tulipany

Źródło: archiwum Terra

Ta niezwykle popularna roślina cebulowa jest znana na całym świecie. Jej piękno docenili floryści i profesjonalni hodowcy, ale przede wszystkim miliony miłośników kwiatów. Ze względu na swoje stosunkowo niewielkie wymagania, często jest elementem ozdobnym kwietników miejskich, przydomowych ogródków, bywa też hodowana w donicach.

Niebanalna różnorodność

Zarówno metropolie, jak i zwykli entuzjaści kwiatów mogą dowolnie kreować wygląd swojej uprawy. Ogromne bogactwo gatunków, określane na niemal 120 pozwala stworzyć niepowtarzalne kompozycje. Dodajmy do tego ponad 15 tysięcy odmian tych pięknych roślin i bez zająknięcia można uznać tulipany za jedną z najbardziej różnorodnych roślin. Czerwony oraz żółty to popularniejsze kolory, w jakich występuje tulipan. Można je spotkać niemal wszędzie, głównie ze względu na to, że często wzrastają nie w wyniku celowego nasadzenia, ale zupełnie przypadkowo, za sprawą wiatru.

Chrońmy piękno

Aby jednak odpowiednio chronić te piękne kwiaty, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Jak w przypadku każdej rośliny, dbajmy o odpowiednią ilość wody i światła słonecznego. Młode tulipany są przysmakiem ptaków – nie pozwólmy im dewastować naszych grządek!

Sadzenie tulipanów odbywa się już jesienią. Podczas kupowania cebul należy wybierać jedynie zdrowo wyglądające okazy, bez młodych korzonków, pęknięć i otarć. Miękkie, odbarwione, wyschnięte i chore nigdy nie będą dobrym rozwiązaniem dla przyszłego kwietnika. Wyselekcjonowane cebule natychmiast po zakupie trafiają do ziemi, gdzie czekają aż do wiosny.

tulipany

Źródło: archiwum Terra

A wiosną…

Tulipany są dobrym rozwiązaniem zarówno dla małej uprawy na domowym parapecie, jak i otwartych miejskich przestrzeni. Pierwsze dni kwietnia zwykle oznaczają prawdziwą eksplozję kolorów, co lokuje te kwiaty na pozycji lidera wczesnowiosennych ozdób. Już wiele polskich, ale i zagranicznych miast postawiło na dekoracje złożone z tych właśnie roślin. Mnogość dostępnych kolorów sprawia, że stworzenie kwiatowego ornamentu nie sprawia najmniejszego problemu. Łatwość uprawy i odporność pozwala lokować je nawet w miejscach, w których inne rośliny nie są w stanie przetrwać. Mimo, że chodniki, parki, a nawet ronda są miejscami, gdzie zagęszcza się ilość spalin i przechodniów, można przy nich bez przeszkód uprawiać piękne, kolorowe tulipany.

Stop monotonii

Wszystko jednak co popularne, może z czasem stać się nieciekawe. Są jednak sposoby na to, by tulipany w nieco inny sposób ozdobiły miejską przestrzeń. Wieże kwiatowe złożone z właśnie tych roślin są dobrym rozwiązaniem dla miasta, które chce się wyróżnić i wskazać na swoją kreatywność. Kwiaty nasadzone tym systemie wymagają jeszcze mniej nadzoru, przede wszystkim ze względu na budowę produktów. Wieże kwiatowe składają się z otwartych pierścieni wypełnionych glebą, dają tym samym o wiele więcej miejsca dla swobodnego rozrostu systemu korzeniowego każdej rośliny. Pozwolą również wprowadzić kwiaty w miejsca trudne do obsadzenia– wiosenna kaskada tulipanów na samym środku wybrukowanego placu? Nic trudnego!

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

Zero ograniczeń

Tulipany to temat niezwykle obszerny. Można rozpisywać się o ich nazwach, które nierzadko są inspirowane imionami znanych osobistości, np. Elvisa Presley’a, Antonio Vivaldiego lub Marii Kaczyńskiej. Można również wspomnieć o niezwykłych barwach w jakich występują – niemal czarny granat, biel i tęczowe odcienie to dla nich norma.

wieże kwiatowe

 

Źródło: archiwum Terra

Nas jednak najbardziej interesuje to, jak prezentują się w otoczeniu domowym i w przestrzeni miejskiej, która otwiera się na nowe pomysły aranżacyjne – wieże kwiatowe. Czy tulipan, przez wielu uważany za banalny i prosty prezent z okazji Dnia Kobiet, ma szansę jeszcze inspirować i zachwycać?

Oczywiście że tak!

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz