Ten trend jest już bardzo silny. Włodarze naszych miast, jak i sami mieszkańcy stopniowo coraz bardziej przykładają się do aranżowania małej architektury, która przestaje grać wyłączenie użytkową rolę.
Przestrzeń miejska to konglomerat wielu mniejszych stref, zarówno publicznych, jak i prywatnych, elitarnych oraz otwartych dla wszystkich chętnych. W związku z tym każda z nich ma swoje potrzeby i gamę możliwości, jaką otwiera przed człowiekiem, tak samo jak każda z nich potrzebuje funkcjonalnych elementów, które składają się na to, co określamy jako mała architektura miejska.
Opole | źródło: www.terracity.pl
Grunt to harmonia
Przed meblami miejskimi postawiono dodatkowy wymóg: nie tylko zdobią i pełnią rolę użytkową – mają też stać się spoiwem lokalnej społeczności. Z pewnością najbardziej znamiennym przykładem takiego „łącznika” są ławki miejskie. Podstawowe ich zadanie mieści się w kategoriach czysto użytkowych – mają gwarantować przede wszystkim wygodne miejsce do wypoczynku.
Meerane, Niemcy | źródło: www.terraform.pl
W dobie globalizacji i rozbudowywania się miast zaczynają one grać dodatkową rolę: w aspekcie społecznym są pretekstem do nawiązywania nowych relacji i zacieśniania już istniejących. „Przy okazji” spełniają się na poziomie estetycznym. Kolorowe ławki miejskie z siedziskiem o kształcie okręgu lub fali, z centralnie ulokowaną donicą, sprawdzą się szczególnie tam, gdzie brakuje dekoracji i zieleni – na przykład na pokrytych chodnikami osiedlach. Dodadzą im i koloru, i ciekawej formy wizualnej. Podobne zastosowanie mają donice miejskie z funkcją siedziska lub stołu.
Wrocław | źródło: www.terracity.pl
Jak wygląda „ładne” miasto?
Ustaliliśmy już, że harmonijnie dobrana mała architektura pełni rolę użytkową, dekoracyjną i społeczną. Poprawnie wyselekcjonowana jest w stanie uczynić z miejscowości gratkę dla turystów – meble miejskie, w tym ławki, stoły czy stojaki rowerowe przeszły diametralną przemianę. Od przedmiotów typowo użytkowych do dekoracji, które nadają przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. To między innymi one tworzą „ducha” miasta, stanowiąc jeden z głównych elementów lokalnego produktu turystycznego, jak i tożsamości społecznej. Wspomnijmy chociaż Ławeczkę księżnej Daisy w Pszczynie lub Ławeczkę Czesława Niemena w Świebodzinie.
Świebodzin | źródło: www.wiezekwiatowe.pl
Choć meble miejskie bywają bardzo charakterystyczne, to ich obecność nigdy nie powinna być dziełem przypadku. Zanim w Świebodzinie pojawiła się słynna ławeczka, gruntowanie przemyślano jej kształt, lokalizację i wygląd. Ostatecznie harmonijnie wtopiła się w otoczenie, stając się jego atrakcyjnym wyróżnikiem.
Pszczyna | autor: MZZ Pszczyna | źródło: www.wiezekwiatowe.pl
Intrygujące ławki, o niebanalnym kształcie, połączone z donicą czy stołem lub kosze na odpady stworzone dla rowerzystów (o specjalnym kącie nachylenia do podłoża) wpływają na komfort życia w okolicy. Współtworzą to, co określane jest mianem estetycznej i „ładnej” przestrzeni. Warto więc zaprosić je na miejską scenę, ponieważ z powodzeniem zagrają wiele ról.
Człuchów | źródło: www.terraform.pl
Schkeuditz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]