Kwiaty w mieście – 7 pomysłów, jak odmienić przestrzeń publiczną

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Roślinność to jeden z najważniejszych elementów każdej mniejszej i większej miejscowości. Zielone tereny rekreacyjne, jak parki czy lasy, codziennie przyciągają wielu mieszkańców i turystów. W takich miejscach istotną rolę pełnią nie tylko długowieczne, dające cień drzewa, ale także pięknie wybarwione kwiaty. Nie jest tajemnicą, że natura przyciąga człowieka, a obecność zieleni sprawia, że od razu czuje się lepiej.

Właśnie z tego względu dla włodarzy miast podczas tworzenia przyjaznej dla ludzi przestrzeni publicznej priorytetem są kwiaty w mieście. O ile ozdabianie roślinami parków czy skwerów nie stanowi żadnego problemu. To znalezienie odpowiedniego miejsca dla zieleni bliżej centrum jest o wiele trudniejsze. Co nie oznacza, że tam, gdzie przeważają tereny zabudowane i ciężko jest wygospodarować nawet niewielki kawałek trawnika, nie można pozwolić sobie na naturalną, żywą dekorację. Przygotowane przez nas pomysły, podpowiedzą Ci, jak przystroić kwiatami Twoją miejscowość, niekoniecznie sadząc je bezpośrednio w gruncie.    

Kolorowy akcent na betonowym placu

Place bardzo często padają ofiarą ataków niezadowolonych mieszkańców. Najczęstszym zarzutem jest brak roślinności i wszechobecna „betonoza”. Nawet jeśli mający dobre chęci włodarze miasta chcieliby rozwiązać ten problem, to zazwyczaj całkowite usunięcie twardej nawierzchni jest po prostu niemożliwe. Czy to ze względu na wysoki koszt, czy dlatego że po takim zabiegu to miejsce przestałoby spełniać swoją funkcję (plac wszakże, ze względu na dużą otwartą przestrzeń, idealnie nadaje się do organizowania wieców, demonstracji, koncertów czy happeningów). 

IMG 1409

W poszukiwaniu kompromisu wystarczy sięgnąć po duże donice. To świetne rozwiązanie, które pozwoli wprowadzić odrobinę roślinności, a także sprawi, że betonowy krajobraz przestanie kłuć w oczy. Pojemniki na kwiaty w mieście mogą być wykonane z różnych materiałów. Chociaż największą popularność zdobyły donice betonowe, nie są one całkowicie pozbawione wad. Po pierwsze trzeba liczyć się z dużą wagą, a co za tym idzie brakiem mobilności (to może okazać się niezwykle problematyczne podczas organizowania imprez na placu). Po drugie szara kolorystyka może wprowadzić smętny i monotonny nastrój. Dodatkowo niektóre modele wyglądają jak z minionej epoki i nie pasują do współczesnej koncepcji miasta. Inną opcją jest drewno, które prezentuje się ciekawie i elegancko. Jednak by zachować jego estetyczny wygląd, konieczne jest częsta impregnacja. 

Alternatywą dla powyższych materiałów może być polietylen, który jest równie trwały i odporny na zewnętrzne warunki. Wykonane z niego pojemniki na kwiaty mogą mieć dowolny kolor i kształt, np. prostą geometryczną formę, przypominającą klasyczną doniczkę czy kosmiczny statek. Największą zaletą takich donic miejskich jest ich mobilność. Są na tyle ciężkie, żeby nie przewróciły się podczas mocnego wiatru, a przy tym wystarczająco lekkie, by można było je przemieścić za pomocą wózka widłowego (model Gianto posiada na dole specjalne otwory, które ułatwiają bezpieczny transport).

To idealne rozwiązanie, które sprawi, że ich położenie będzie można dowolnie zmieniać w zależności od potrzeb. Podczas imprez donice najlepiej ustawić przy krawędziach placu. W ten sposób wydzieli się strefę eventu i uzyska się mnóstwo wolnej przestrzeni. Natomiast po wydarzeniu pojemniki z roślinnością przestawione na swoje miejsce, znajdą się z powrotem do centrum uwagi.

IMG 4427 scaled
Duże donice z polietylenu doskonale prezentują się w grupach.

Doniczki na balustrady – koniec z monotonnymi barierkami

Barierki to niezbędna część każdego mostu, w przestrzeni publicznej są też stosowane, by oddzielić chodnik od ruchliwej ulicy. Pomimo że pionowe, stalowe szczebelki stoją na straży bezpieczeństwa, bardzo często stają się nieestetycznym elementem otoczenia. Pozostawienie ich w takim stanie to zwyczajne marnowanie potencjału na dodatkowe miejsce na kwiaty w mieście. 

W takim przypadku wystarczy zastosować specjalne doniczki na balustrady, które odpowiednio obsadzone sprawią, że barierka przestanie straszyć i zmieni się w oryginalną miejską ozdobę. Dodatkowo istnieje duża szansa, że ukwiecony most z widokiem na rzekę stanie się nową wizytówką miejscowości i idealnym kadrem do sfotografowania dla mieszkańców i turystów.

most-z-kwiatami-w-skrzynkach-donice-na-balustrady
Kwiaty w mieście są bardzo istotnym elementem. Można je zastosować do upiększenia balustrad.

Kluczem do stworzenia wytrzymałej naturalnej dekoracji jest zastosowanie mocnych donic na balustrady. Takie skrzynie na kwiaty powinny być: 

  • wykonane z odpornego materiału, 
  • wyposażone w profesjonalny system mocowania, który zabezpieczy ozdobę przed kradzieżą czy upadkiem,
  • wyposażone w system odprowadzania nadmiaru wody — doskonałym rozwiązaniem jest donica na balustrady posiadająca drugie dno i korek spustowy.

Oprócz tego skrzynia na kwiaty w mieście może posiadać dodatkową wkładkę, która pozwoli na wymianę sadzonek bez konieczności demontażu całej konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko i z łatwością można zmieniać kompozycję roślinną nawet kilka razy w roku.

Spacer wzdłuż ukwieconych latarni

Niektórzy miłośnicy spacerów wybierają tereny zielone, inni wolą zurbanizowane otoczenie. Długa ulica, deptak, promenada, aleja to doskonałe miejsca na przechadzkę.  Nieodzownym elementem takich miejsc są równomiernie rozstawione latarnie, które rozświetlają trasę po zmroku. To właśnie one są częścią naszego kolejnego pomysłu na kwiaty w mieście. Umieszczona roślinność na wysokich słupach jest doskonale widoczna, nie zabiera miejsca i tworzy spójną, estetyczną przestrzeń publiczną.  

Podobnie jak w przypadku balustrad najważniejszym aspektem będzie wybór odpowiedniej donicy na latarnie. Montaż modelu z niepewnym systemem mocującym to nie tylko duże prawdopodobieństwo zniszczenia dekoracji, ale, co gorsza, ryzyko, że podczas upadku skrzynia na kwiaty może kogoś zranić. Dlatego warto wybierać tylko sprawdzone marki, które są na rynku od wielu lat.

By osiągnąć zachwycający efekt, wybierz rośliny zwisające (takie jak pelargonia, surfinia, wilec). Powinny być one posadzone dosyć gęsto (około 25 sadzonek). Dzięki temu uzyskasz bujną roślinną kulę. Problematyczne może się też wydawać dostarczanie wody do sadzonek. Jednak nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Wystarczy obejrzeć filmik, który umieściliśmy w naszym innym wpisie o podlewaniu kwiatów w donicach na latarniach.

IMG 9821
Kwiaty w donicach na latarniach potrafią umilić każdy spacer.

Kwiaty w mieście – sposób na miły wypoczynek

W aranżacji przyjaznej dla mieszkańców przestrzeni publicznej i turystów trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty (wygoda, estetyka, użyteczność). Same kwiaty w mieście mogą okazać się nie wystarczające, by zachęcić ludzi do spędzania czasu na rynku, deptaku czy placu. Oprócz naturalnych dekoracji konieczne będą ławki, śmietniki, stojaki na rowery, itp.

Bardzo często stworzenie spójnej kompozycji z tych wszystkich pojedynczych elementów małej architektury okazuje się nie lada wyzwaniem. Jesteśmy zwolennikami prostych rozwiązań, dlatego polecamy modułowe meble miejskie. Ponieważ można je idealnie dopasować do swojej przestrzeni publicznej, np. niezwykle oryginalne duże donice połączone z wijącą się wokół nich ławką — model Wave. Do wyboru jest wariant z jednym pojemnikiem na rośliny, dwoma, trzema, a nawet pięcioma. Ciekawy pomysł na kwiaty w mieście lub nawet drzewa, które zapewnią cień i sprawią, że odpoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy. 

gianto i wave

Całkowitą swobodę w tworzeniu spójnej przestrzeni miejskiej da Ci kolekcja Urbana. To prosty, minimalistyczny, wykonany z najwyższej jakości stali zestaw pojedynczych elementów, które można dowolnie i wg swoich potrzeb łączyć ze sobą:

Kolekcja Urbana to:

  • ławka z oparciem, 
  • ławka bez oparcia,
  • donica miejska duża i mała,
  • donica miejska z informatorem,
  • donica miejska o kształcie ¼ koła,
  • donica miejska ze stojakami na rowery,
  • barierki. 
mala-architektura-stalowe-meble-miejskie
Całkowitą swobodę w tworzeniu spójnej przestrzeni miejskiej da Ci kolekcja Urbana.

Podkreślenie wyjątkowego miejsca

W każdym mieście można znaleźć miejsca, których wyjątkowość chce się podkreślić. Pomnik upamiętniający ważną postać czy wydarzenie w otoczeniu kwitnących roślin prezentuje się o wiele lepiej niż stojący samotnie. Żywe dekoracje z pewnością przyciągną uwagę przechodniów. Zachęcą do zapoznania się bliżej, z tym co przedstawia monument i jaką historię ze sobą niesie. 

Wielopiętrowe wieże kwiatowe świetnie sprawdzają się w tej roli. Doskonale prezentują się i nadają podniosłego nastroju dwa takie same kwietniki kaskadowe umieszczone symetrycznie z obu stron pomnika. Gdy znajduje się on na dużym placu, można pokusić się o większą liczbę dekoracji lub wybrać wysoki model. Wieże kwiatowe są dostępne już od wysokości 70 cm aż do 340 cm. Dlatego z łatwością można dobrać odpowiedni wariant do otoczenia. Pozostaje też kwestia nasadzeń. Możliwości stworzenia kompozycji jest naprawdę wiele. Jeśli chcesz się zainspirować, zerknij na kilka przykładów ukwieceń.

Piramidy z wielobarwną roślinnością postawione przy drzwiach wejściowych do budynku zapewnią kwieciste powitanie wszystkich gości. Będą pierwszym elementem, który przyciągnie wzrok wchodzących. Dzięki temu każdy bez problemu zlokalizuje główne wejście. W dodatku to świetny sposób, by odciągnąć uwagę od niezbyt reprezentatywnej elewacji nieruchomości. 

wejscie-do-budynku-kwiaty-w-miescie
Kwiaty w mieście mogą uatrakcyjnić wejście do budynku.

Aby podkreślić wyjątkowość miejsca, można zastosować wieże kwiatowe, ale także duże donice miejskie. Ze względu na pokaźne rozmiary istnieje możliwość posadzenia w nich nie tylko roślin sezonowych (jak surfinie czy pelargonie), ale także bylin czy nawet drzew.  

Kwiaty w mieście – ozdoba, która zrobi różnicę

Nie ulega wątpliwości, że kwiaty w mieście pełnią istotną funkcję dekoracyjną. Często problematyczne jest ich rozmieszczenie w miejscach, które nie mają bezpośredniego dostępu do gruntu. W takich przypadkach trzeba wykazać się kreatywnością i sięgnąć po rozwiązania, które mimo wszystko pozwolą na wprowadzenie tam roślinności. Duże donice miejskie, wieże kaskadowe, skrzynie na balustrady czy latarnie świetnie sprawdzają się w tej roli. Dzięki nim uda Ci się jeszcze bardziej zazielenić przestrzeń publiczną i dodatkowo sprawić, by stała się piękniejsza i przyjemniejsza dla mieszkańców i turystów. 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz