Hiacynty – co warto wiedzieć o ich uprawie?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Uprawa kwiatów to pasja wielu osób, które mają do dyspozycji swój ogródek. Wśród tych chętnie wybieranych kwiatów znajdują się między innymi hiacynty. Piękne, występujące w wielu wersjach kolorystycznych kwiaty stają się doskonałym dodatkiem do wielu ogrodów i mogą kompletnie odmienić to jak rabaty się prezentują. Dlatego warto mieć je na uwadze i poznać nieco bliżej, by wiedzieć, jakie wymagania ma ta roślina, jak przygotować się do uprawy i jak wspierać roślinę już po zasadzeniu.

Jak wyglądają hiacynty? 

Hiacynty to bardzo popularne kwiaty, cieszące się zainteresowaniem ze względu na swoją doskonałą formę estetyczną. Bogactwo kolorów, jakie kryje się za tą rośliną, sprawia, że jest bardzo często elementem poprawiającym wygląd ogrodu. Ułożone podłużnie na łodydze małe kwiatki tworzą coś na kształt maczugi, co sprawia, że piękny kolor kwiatów widoczny jest z daleka. 

Hiacynty to kwiaty cebulowe 

Hiacynty zaliczają się do kwiatów cebulowych, które rosną z wsadzonej do ziemi cebulki hiacynta. Hiacynty w kolejnych latach zakwitną zarówno jeśli na zimę cebulka będzie wykopana z ziemi jak i w momencie, gdy w niej pozostanie. 

Jeśli cebulki hiacyntów na zimę zostają w ziemi, będą kwitły, ale kwiaty będą coraz mniejsze, aż dojdzie do momentu, gdy nie zakwitną. Gdy więc roślina przekwitnie, warto wykopać cebulę i przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu. Jeśli mają przebarwienia, to oznacza choroby i trzeba takie cebule odrzucić. Ponownie do gruntu należy je wsadzić na przełomie września i października. Warto, by przy ponownym sadzeniu znaleźć dla cebul nowe miejsce. 

Przygotowanie do uprawy – jaka gleba i stanowisko? 

Planując sadzenie hiacyntów, należy się do tego odpowiednio przygotować. Ważne będzie między innymi to, jakie stanowisko będzie się wybierać. Powinno się je sadzić w miejscu nasłonecznionym, choć ewentualnie mogą być także w półcieniu. 

To, co będzie istotne to znalezienie takiego stanowiska, które jest osłonięte od wiatru. Wybór gleby także ma znaczenie, powinna być lekka i przepuszczalna. Kwiaty poradzą sobie w większości gleb, powinno się unikać kwaśnych i mokrych. Jeśli gleba jest gliniasta, można do rabaty dodawać piasku i torfu, by poprawić przepuszczalność. Glebę zbyt luźną można wzbogacić przez próchnicę albo kompost. 

Kiedy i jak sadzić cebulki hiacyntów? 

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, cebulki hiacynta powinno się sadzić na przełomie września i października. W sklepie Cebule Kwiatowe znaleźć można dobrej jakości cebulki hiacyntów w różnych odmianach, co pozwoli na urozmaicenie nasadzeń.

Sama cebula hiacynta sadzona jest piętką ku dołowi, głębokość powinna być na poziomie trzech wielkości cebuli. Rozstaw sadzenia powinien być dopasowany do tego, jaka jest wielkość cebuli. Im będą mniejsze, tym gęściej trzeba je sadzić. Po tym jak będą posadzone, należy wyrównać ziemię, by nie powstał dołek, by tam nie gromadziła się woda, co może być dla hiacyntów szkodliwe. 

sadzenie cebulek hiacyntow jaka gleba i stanowisko
Hiacynty powinno się sadzić na przełomie września i października.

Jak dbać o posadzone cebulki hiacyntów?

Posadzone cebulki hiacyntów wymagać będą odpowiedniej pielęgnacji. Zastosować można w pierwszej kolejności specjalny nawóz do roślin kwitnących. Mający wiele składników nawóz będzie dostarczał roślinie potrzebnych do rozwoju mikroelementów. Nawóz powinno się zastosować po około 2-3 tygodniach od tego jak rozpocznie się wzrost rośliny. 

Wiosną, jeśli ziemia jest sucha, roślina wymaga podlewania. Gdy hiacynty przekwitną, należy usuwać zwiędłe kwiaty. Inaczej produkują one nasiona, co powoduje osłabienie cebuli. Zimą albo cebule trzeba wykopać, a jeśli zostają w ziemi, trzeba je okrywać słomą, korą bądź liśćmi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, na stronie sklepu Cebule Kwiatowe znajdziesz wpis o pielęgnacji narcyzów.

Popularne odmiany hiacyntów

Hiacynty to kwiaty, które występują nawet w ponad 100 różnych odmianach, dlatego można spotkać się faktycznie ze zróżnicowanymi kwiatami. W Polsce najczęściej spotkaną odmianą będą hiacynty holenderskie. 

Cebulki tych kwiatów w naszych ogrodach pojawiają się najczęściej i występować mogą w kwiatach koloru: białego, żółtego, różowego, niebieskiego, czerwonego. Poza hiacyntami holenderskimi odmianami, z jakimi możemy się spotkać, będą hiacynty rzymskie, hiacynty miniaturowe oraz multiflora. 

hiacynty-cebulki-sklep
Hiacynty występują w wielu odmianach i kolorach.

Hiacynty to kwiaty dostępne w wielu odmianach, zawsze pięknie się prezentujące i będące popularnym wyborem dla miłośników kwiatowych ogrodów. Piękna estetyka sprawia, że ich popularność nie maleje. 

Jeśli chcesz zadbać o to, by rok po roku pięknie się w ogrodzie prezentowały, możesz sięgnąć do naszego wpisu i kierować się przedstawionymi tutaj podpowiedziami odnośnie tego jak właściwie uprawiać te kwiaty. 

Wybierając konkretną odmianę hiacyntów, warto wziąć pod uwagę wymogi, jakie stawiane będą danej roślinie w trakcie uprawy. Dbając o odpowiednie stanowisko, glebę i nawożenie, można oczekiwać, że roślina będzie się dobrze rozwijać, a jej kwiaty staną się ozdobą ogrodu.

Artykuł sponsorowany


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz