Dekoracje wiszące – nowy trend w upiększaniu miast

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Sposobów na upiększenie przestrzeni publicznej jest wiele. Od lat prym wiodą naturalne dekoracje przede wszystkim sezonowe ukwiecenia. Oprócz roślinności świetnie sprawdzają się murale, które pustą ścianę potrafią zmienić w prawdziwe arcydzieło, a przy tym nieść ze sobą ważne przesłanie. Nowym trendem w poprawianiu estetyki miast stały się wiszące ozdoby. Jeśli zastanawiasz się, jakie dekoracje będą najlepsze, gdzie i w jaki sposób je zawiesić, to w tym wpisie przedstawimy Ci 4 rozwiązania z austriackiego miasta Schärding, które z pewnością upiększą każdą przestrzeń. 

Jakie wiszące dekoracje wybrać?

kolorowe parasolki nad ulica leszno
Kolorowe parasolki nad ulicą w Lesznie.

Dekoracje wiszące w przestrzeni publicznej mogą się kojarzyć z czerwonymi lampionami umieszczonymi nad klimatycznymi uliczkami w Chinach lub chińskimi dzielnicami zlokalizowanymi na całym świecie. Zwiewne, papierowe elementy to jedna z pierwszych przychodzących na myśl propozycji tego typu dekoracji, jednak z pewnością nie można jej zaliczyć do trwałych. Ozdoba wisząca z papieru będzie wymagała częstej wymiany na nową, co może okazać się nie tylko kosztowne, ale też trudne ze względu na fakt, że elementy zamocowane są kilka metrów nad ziemią. 

Na popularności zyskują kolorowe parasolki zawieszone nad ulicą. Przepisem na sukces przy takiej dekoracji miejskiej jest zapewnienie odpowiedniej liczby elementów oraz ich kolorystyka. Parasolki powinny być gęsto rozłożone tak, by jedna dotykała drugiej i praktycznie całkowicie osłaniały uliczkę przed słońcem. Jeśli chodzi o barwy, to zdecydowanie dobrze sprawdzają się tęczowe kolory. Popularnym pomysłem jest zastosowanie barw miasta. Kolorowe parasolki nad ulicą to niezwykle efektowna ozdoba wisząca, które z pewnością przyciągnie turystów. 

Kolorowe parasolki i papierowe lampiony to nie jedyne wiszące ozdoby, które nadają się do przestrzeni miejskich. Jeśli poszukujesz rozwiązania, które będzie trwałe, lekkie, a przy tym zachwyci przechodniów mocnymi, wyrazistymi kolorami i ciekawą, niespotykaną formą, to ażurowe elementy będą doskonałą opcją. Szczególnie że sprawdzą się jako ozdoba wisząca, a także dekoracja ścienna. Są one wykonane z odpornego na deszcz, wilgoć włókna szklanego, dlatego świetnie nadają się do zewnętrznej przestrzeni. Dodatkowo prześwitująca struktura ułatwi montaż i sprawi, że mocowanie będzie stabilne i bezpieczne. Nawet silny wiatr nie będzie w stanie wyrządzić szkód, co w przypadku wszelakich dekoracji wiszących jest niezwykle istotne. 

Wiszące ozdoby nad ulicą

Wąskie uliczki otoczone pięknymi kamienicami są często jedną z popularniejszych atrakcji miast. Turyści uwielbiają zejść z popularnych szlaków zwiedzania, aby podziwiać architekturą danego miejsca i poczuć jedyny w swoim rodzaju klimat. Z tego też względu warto zadbać o taką przestrzeń. To zadanie z pozoru może się wydawać trudne do zrealizowania, ponieważ ciasne, zacienione przesmyki, sprawiają, że ciężko wkomponować tam dodatkową roślinność, usytuować rzeźbę czy instalację artystyczną. Jednak wystarczy spojrzeć nieco ponad poziom gruntu, by odnaleźć największy potencjał takich przestrzeni. Ponad głowami idealnie sprawdzi się ozdoba wisząca.

Bliskość kamienic sprawia, że rozpięcie pomiędzy nimi linki, która pozwoli zamontować dekoracje wiszące, nie będzie sprawiało większego problemu. Należy jednak pamiętać, by zrobić to profesjonalnie. Po pierwsze brak stabilnego montażu, może doprowadzić do upadku wiszących ozdób. Po drugie solidne mocowanie posłuży na wiele sezonów i z pewnością sprawdzi się nie tylko dla dekoracji letnich, ale też dla świątecznych akcentów, wielkonocnych pisanek i wielu innych.  

dekoracje-wiszace-kolorowe-azurowe-ozdoby
Uliczki przystrojone ozdobami wiszącymi.

Oryginalny witacz miasta

Witacz miasta z reguły wygląda jak wielki znak z grafiką z herbem lub logo przynależnym do tego miejsca. Czasami można spotkać metalowe konstrukcje z szyldem przystrojone wiszącymi kwietnikami. Na tym jednak opcje się nie kończą. Na wjeździe do Schärding można podziwiać bardzo ciekawą instalację, stanowiącą artystyczną bramę miejską. Miejscowość położona jest nad rzeką Inn, a do centrum od strony zachodniej prowadzi most, nad którym rozpościera się stalowy łuk. Włodarze miasta zastosowali go jako podporę dla pięknych dekoracji wiszących. Kilkanaście pomarańczowych kielichów tulipanów podwieszonych do stalowej konstrukcji dodaje koloru przestrzeni, a także wywołuje uśmiech na twarzy przechodniów.

witacz-miasta-wiszace-dekoracje-kolorowe-kielichy-tulipanow
Witacz miasta Schärding – stworzony z pomarańczowych, wiszących dekoracji.

Stojąca dekoracja z wiszącym elementem

Kolorowe ażurowe konstrukcje to świetnie uzupełniają zielone skwery. Żywe barwy, takie jak żółty, różowy, fioletowy, a nawet jasny zielony, stanowią wyróżniający element przestrzeni. Zmieniają zwyczajną przestrzeń publiczną w malowniczy, baśniowy zakątek. W Schärding delikatne dekoracje wiszące zostały zamontowane na zielonych, lekko wygiętych na górze słupkach. Taki zabieg sprawił, że ozdoby przywodzą na myśl bajkowe latarnie lub gigantyczne kwiaty.    

skwer miejski z stojaca dekoracja
Skwer z kwiatami i dekoracjami wiszącymi.

Dekoracja wisząca w towarzystwie pomnika

Pomniki to nieodłączny element każdego miasta. Niestety często bywają pomijane przez turystów. Ustawione dookoła monumentu kolorowe dekoracje wiszące upiększą otoczenie i sprawią, że nie sposób będzie przeoczyć rzeźby. Dzięki temu więcej ludzi zainteresuje się historią, jaka wiążą się z tą postacią. Do montażu ozdób przydadzą się metalowe słupki, które można stabilnie przytwierdzić do podłoża, aby mieć pewność, że piękna dekoracja wisząca pozostanie na swoim miejscu.   

pomnik-i-azurowe-letnie-dekoracje
Pomnik przystrojony kolorowymi dekoracjami.

Schärding – spójnie udekorowana miasto

Miasto Schärding słynie z urokliwych, kolorowych kamieniczek, a także z zawieszonych w różnych częściach miejscowości barwnych dekoracji ażurowych. Ten wybór sprawił, że już od wjazdu, przez zielone skwery, aż po rynek można podziwiać zamontowane w różnych miejscach ciekawe ozdoby. Dzięki temu miasto nie tylko wyróżnia się na tle innych, ale prezentuje się niezwykle spójnie.  

Ażurowe dekoracje występują w wielu kształtach, co pozwala dobrać ozdobę do przestrzeni. W mieście Schärding można zobaczyć jedynie kielichy tulipanów, ale oprócz nich dostępne są rozmaite dekoracje wiszące, takie jak kwiaty, parasolki, motylki, ważki, ptaki, gwiazdki, kule i wiele innych. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają inne warianty wiszących ozdób, zerknij do katalogu letnich lub świątecznych dekoracji.        


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz