Rozmnażanie pelargonii – co i jak?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin do uprawy w skrzynkach balkonowych, jak i miejskich kwietnikach czy donicach. Zobacz, na czym polega rozmnażanie pelargonii, by zapewnić sobie ten piękny widok w kolejnym sezonie.

rozmnażanie pelargoniiŹródło: www.pixabay.com

Pelargonia jest tak lubiana przede wszystkim ze względu na niskie wymagania pielęgnacyjne i niesamowity efekt dekoracyjny. Bujna, gęsta okrywa z kolorowych kwiatów to duma niejednego placu miejskiego, ale również prywatnego tarasu i parapetu. Dodatkowym atutem pelargonii jest prostota jej rozmnażania – wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by móc cieszyć się młodymi roślinami pozyskanymi z nasion lub starszych okazów.

wieze-kwiatowe-terra-2Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek

To już niemal zima, wobec czego większość roślin dawno przekwitła. Nie wszystkie z nich należy jednak wyrzucać – warto spróbować rozmnożenia ich z sadzonek. Na rośliny-matki najlepiej nadają się zdrowe okazy, które rosły najbardziej obficie w poprzednim sezonie. Zamiast wyrzucać obumarłe okazy jesienią, wystarczy przezimować je w piwnicy, a tuż przed pobraniem sadzonek przenieść do wnętrza i zainicjować wegetację poprzez wznowienie podlewania. Najlepszy moment na pobieranie sadzonek rabatowych i pelargonii bluszczolistnych to przełom lutego i marca – już po trzech tygodniach rośliny ukorzenią się, a zakwitną nawet po ośmiu. W przypadku odmiany wielokwiatowej pobierania można podjąć się już we wrześniu.

jak-rozmnazac-pelargonie-3Źródło: www.pixabay.com

Młode sadzonki należy pobierać wyłącznie z zielonych, lekko zdrewniałych pędów, wyłącznie z wierzchołków. Do ścinana najlepiej nadaje się sekator ogrodniczy lub ostry nóż. Następnie należy usunąć dolny liść i odstawić sadzonkę celem obeschnięcia. Powstała w ten sposób „nóżka” powinna trafić do ukorzeniacza, a następnie do doniczki z przepuszczalnym podłożem. Na ukorzenienie się młodej rośliny przyjdzie poczekać około trzy tygodnie.

jak-rozmnazac-pelargonie-1Źródło: www.pixabay.com

Rozmnażanie pelargonii z nasion

Pelargonia nie „spieszy się”, w przypadku rozmnażania z nasion na kwitnienie przyjdzie nam czekać nawet pół roku, dlatego to właśnie teraz warto podjąć się tego zadania już teraz, by latem móc cieszyć się piękną dekoracją. Poza tym drobnym mankamentem, pozyskanie nowych okazów niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pelargonia z nasion charakteryzuje się bardziej zwartym pokrojem i jest bardziej odporna niż rośliny z sadzonek.

wieze-kwiatowe-terra-5Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Proces wysiewu rozpoczynamy od nacięcia nasion, a następnie namoczenia ich przez około 24 godziny. Po upływie tego czasu należy wysiać je w niewielkich donicach z torfem. Młode nasiona należy przykryć cienką warstwą gleby i przykryć folią, by utrzymać temperaturę od 20°C do 25°C. Po tygodniu folia powinna zniknąć celem uniknięcia chorób grzybowych.

Skrzynki kwiatowe Atech A1200Źródło: www.atech-pl.eu

Młoda pelargonia jest niemal tak samo mało wymagająca jak jej dorosłe stadium. Wszystko, czego potrzebuje, to dostęp do światła, a także stała wilgotność i temperatura. Wystarczy tylko nieco pracy jesienią lub zimą, by latem na balkonie czy miejskich dekoracjach pojawiła się piękna roślina – warto poświęcić kilka chwil na ten efekt!

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz