5 najpiękniejszych parków i ogrodów świata

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Łazienki Królewskie w Warszawie czy powstały na terenie byłego kamieniołomu ogród w Vancouver?  Zobaczcie kilka najpiękniejszych parków i ogrodów świata. Historie ich powstania są naprawdę niezwykłe!

Podczas podróży po rozmaitych zakątkach świata najczęściej zachwyca nas architektura i egzotyczny dla nas krajobraz. Na drugim miejscu turyści stawiają nowe smaki i kulinaria charakterystyczne dla danego regionu. Na trzecim  – uczucie relaksu. Można połączyć te trzy rzeczy, wybierając się do jednego z prezentowanych poniżej parków.

Park Güell w Barcelonie

Park Guell początkowo miał być luksusowym osiedlem, dziś jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc Barcelony. Miejsce zaprojektował słynny architekt Antonio Gaudi na zlecenie swojego przyjaciela Eusebia Güella. Prace rozpoczęto w 1900r. Jednak zostały wstrzymane po 14 latach. Sprzedano jedynie dwa domy z 60! Władze miasta przekształciły teren w park, który przyciąga turystów z całego świata. To w parku Gaudiego znajduje się najdłuższa ławka miejska, jaką kiedykolwiek wybudowano.

park-guell-w-barcelonie
Park Guell w Barcelonie i najdłuższa ławka miejska na świecie.

Central Park, Nowy Jork

W drugiej połowie XIX wieku ogłoszono konkurs na plan zagospodarowania przestrzeni Nowego Jorku, który biurowce pochłaniały w szybkim tempie. Zwyciężył projekt Fredericka Law Olmsteda i Calverta Vauxa, którzy do dziś nazywani są założycielami Central Parku, zlokalizowanego w samym sercu Manhattanu. Nowojorczycy szczególnie cenią sobie strefę Sheep Meadow. Nazwa łąki nawiązuje do historii  – w latach 1860-1934 faktycznie był to teren wypasu owiec.

Ogrody Butchart, wyspa Vancouver

Położona na terenie kamieniołomu wapiennego posiadłość państwa Butchart zasmucała szarym krajobrazem. Żona pana Butcharta postanowiła jednak zamienić to miejsce w bajkowy ogród. Tak powstały piękne ukwiecone przestrzenie, które zachwycają roślinnością w każdym sezonie.

Ogrody Luksemburskie, Paryż

Jak najlepiej ukoić smutek? Królowa Maria Medycejska z tęsknoty za rodzinną Florencją i żałoby z powodu śmierci męża potrzebowała specjalnego miejsca, w którym będzie mogła spędzać chwile w samotności. Tak powstały Ogrody Luksemburskie, w których odpoczywała księżna. Na jej życzenie wzniesiono też Pałac Luksemburski, wzorowany na florenckim Pałacu Pitti, gdzie spędziła dzieciństwo.

ogrody-luksemburskie-naturalna-atrakcja-paryza
Ogrody Luksemburskie to jeden z ważniejszych punktów zwiedzenia w przypadku wizyty w Paryżu.

Łazienki Królewskie

W warszawskich Łazienkach właściwie nie słychać szumu miasta, a krajobrazy zapierają dech! Historia Łazienek Królewskich sięga XVII wieku gdy marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski zakupił ogromny teren i postanowił stworzyć prywatny zespół parkowo-pałacowy. Czasy świetności parku, który jest dumą mieszkańców stolicy, przypadają jednak na okres panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król zlecił przekształcenie niewielkiego pawilonu Łaźni Lubomirskiego w letnią rezydencję. Tak powstał najsłynniejszy obiekt parku – Pałac na Wodzie, w którym król urządzał latem słynne obiady czwartkowe.

lazienki-krolewskie-warszawa
W warszawskich Łazienkach właściwie nie słychać szumu miasta, a krajobrazy zapierają dech!

Park – doskonałe miejsce na odpoczynek

Wszystkie wymienione wyżej miejsca z pewnością są bardzo znane i godne zobaczenia. Jednak nie zawsze istnieje możliwość na podróżowanie, dlatego warto rozejrzeć się po swojej najbliższej okolicy. Może się okazać, że tuż obok znajduje się park czy ogród, który wcale nie odstaje od światowej czołówki. Jeśli znasz takie miejsce, koniecznie podziel się w komentarzu.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz