Zimą prace ogrodowe ograniczają się do minimum. Rośliny doniczkowe – również „zasypiają”, jednak nie oznacza to, że nie wymagają żadnej opieki. Zobacz jak o nie dbać:
źródło: www.makeithome.pl
Podlewać czy nie podlewać…
…oto jest pytanie! Rośliny potrzebują stałego dostępu do wody, jednak w styczniu wystarczy im umiarkowana jej ilość. Co to znaczy? Ziemia nie może być przesuszona, sypka jak popiół czy zeschnięta w bryłę. Do podlewania używajmy wody o temperaturze pokojowej, woda wprost z kranu może okazać się zbyt zimna. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z systemów nawadniających, które zapewniają roślinie stały dostęp do wody i składników odżywczych, nawet pod naszą dłuższą nieobecność. Regularnie zraszajmy również liście, dbajmy też o to, by nie osiadał na nich kurz. Pamiętajmy, że o tej porze roku kaktusy są w stanie głębokiego odpoczynku, podczas którego powinny mieć suche i niezbyt ciepłe warunki. Z tego powodu zaprzestańmy ich nawadniania aż do marca i umieśćmy je w chłodnym miejscu.
źródło: www.makeithome.pl
Uwaga na szkodniki!
O tej porze roku rośliny doniczkowe są mocno narażone na działanie szkodników. Są to m.in. mączniaki, atakujące begonie, przędziorki, którym sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze w mieszkaniu, czerwce, na które najbardziej narażone są kaktusy i inne sukulenty. Dlatego zasychające lub zwiędłe liście należy jak najszybciej usuwać, by nie stały się pożywką dla szkodliwych owadów.
źródło: www.makeithome.pl
Gdzie ustawić donicę?
Zmieniająca się temperatura nie sprzyja rozwojowi roślin. Gdy na dworze robi się mroźno, zdejmijmy doniczki z parapetów i odsuńmy rośliny od okna. Dbajmy o to, by regularnie wietrzyć pomieszczenia, najlepiej w południe, kiedy temperatury są najwyższe. Jednocześnie nie trzymajmy roślin zbyt blisko grzejników, gdzie powietrze jest gorące i suche, ponieważ może to prowadzić do wysuszenia korzenia. Wybierzmy inne miejsce, o względnie stałej temperaturze, ani za niskiej, ani za wysokiej, do którego dochodzić będzie światło. Wybór donicy jest równie istotny. Najlepiej sprawdzą się pojemniki z podwójnym dnem, zapewniające roślinom odpowiednio dużo miejsca na rozwój systemu korzeniowego, jednocześnie zapobiegając przed ich przesuszeniem lub zgniciem.
źródło: www.makeithome.pl
Kwiaty zimą?
Tak, to możliwe! Rośliny kwitnące zimą, np. cyklameny, fiołki afrykańskie, azalie, gardenie, storczyki, gwiazdy betlejemskie czy hippeastrum (zwartnice), wymagają jednak większej uwagi. W styczniu należy regularnie je podlewać oraz nawozić, by cieszyć się pięknem kwiatów jak najdłużej.
źródło: www.makeithome.pl
A może Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na pielęgnację roślin doniczkowych w styczniu? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi pomysłami, w końcu dobrych porad nigdy za wiele!
Źródła zdjęć: pexels.com, pixabay.com, makeithome.pl
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]