Więcej niż… chodnik

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Chyba najbardziej typowy składnik naszych miast: chodnik. Usprawnia bezpieczne poruszanie, pozwala szybko dotrzeć tam, gdzie nie ma miejsca dla samochodów. To tak modelowy, że wręcz niedostrzegany i uznawany za coś oczywistego element. A przecież sprawienie, by stał się piękną ozdobą miasta nie wymaga wiele zachodu!

wieże kwiatowe - WarszawaŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Klasyczny miejski chodnik najczęściej wyłożony jest kostką brukową, płytami bądź brukiem. Zwykle nie ma tu więc miejsca dla roślin wzrastających w glebie, a ewentualne nasadzenia drzew w specjalnych występach mogą utrudnić widoczność. Rozwiązaniem, które pozwoli bezpiecznie, a jednocześnie funkcjonalnie zaaranżować te problematyczne przestrzenie są kaskadowe konstrukcje kwietnikowe.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Tam, gdzie miejsca jest mniej

Na węższych chodnikach warto ulokować mniej rozbudowane modele: wieże kwiatowe H750 nie wymagają wielkiej przestrzeni, są niewysokie, dlatego nie ograniczą widoczności. Mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, są świetną dekoracją, która skutecznie odmieni zwykły, szary chodnik w ukwieconą promenadę – taką jak w Luzinie.

wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

W bardzo wąskich przejściach

Niekiedy miejskie chodniki są tak ciasne, że poza latarniami nie ma na nich miejsca na żadne dodatkowe elementy. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie już istniejących słupów i lamp, tak jak w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Wieluniu: z łatwością można zamontować na nich wiszące wieże kwiatowe W600, które nie ograniczają komunikacji, a pozwalają pięknie ozdobić przestrzeń i ukryć ewentualne mankamenty małej architektury.

wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Gdy przestrzeń jest większa

Rozległy chodnik to duże pole do popisu: tutaj można dowolnie eksperymentować z kwiatowymi dekoracjami. Tak jak w Sztumie, można ustawić na nim duże wieże kwiatowe H2400, a następnie ukwiecić je tak, by odpowiednio podkreślić walory okolicy i podnieść estetykę samego chodnika. Równie popularnym rozwiązaniem jest model H1200, który efektownie poprawił wygląd m.in. Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie.

wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Warszawa z Krakowskie Przedmieście wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Bezpiecznie i estetycznie

Aby nie spowodować zagrożenia, warto dobrze przemyśleć ustawienie dekoracji. Większe wieże kwiatowe mogą z powodzeniem zdobić chodniki, jednak nie mogą stanowić one bariery od jezdni – ograniczą wówczas widoczność zarówno kierowców, jak i pieszych. Odpowiednio ulokowane kwiatowe dekoracje są w stanie ukryć mankamenty chodnika, a co najważniejsze: wyciszyć obszar położony wzdłuż jezdni.

kliknij tutaj, aby poprać przepis na piękny chodnik w formacie pdf

wieże kwiatowe - WarszawaŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Swarzędz kaskadowe konstrukcje kwietnikowe  TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz